Powerindustry Bulgaria  

200 млн. лв. за собствени ВЕИ мощности ще получат българските компании по НПВУ

Министерството на иновациите и растежа ще предостави на българските компании общо 200 млн. лв. за изграждане на ВЕИ мощности и съоръжения за производство и съхранение на енергия до 1 MWh. С мярката ще бъдат подкрепени МСП и малки дружества от целия икономически спектър с изключение на секторите "Селско, горско и рибно стопанство" и "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива". Целта е с въвеждането на вътрешни системи за производство на електроенергия за собствено потребление да се постигне по-голяма енергийна независимост на компаниите.

Процедурата за финансиране на фотоволтаици и батерии е една от трите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), които предстои да бъдат отворени до края на годината.

По друга мярка с 30,6 млн. лв. фирмите ще могат да внедрят модерни ИКТ решения за подобряване на управленските, производствените и логистичните процеси. Ще се стимулира и повишаването на информационната и киберсигурност. Мярката ще стартира през септември и ще е насочена към МСП от всички сектори без "Селско, горско и рибно стопанство", "Добивна промишленост", "Строителство", "Образование" и "Социална дейност". Причината е, че средства за тях са заложени в други европейски програми и проекти.

По Националния план се предвиждат още инвестиции в научноизследователска, развойна и иновационна дейност, включително демонстрация на технологии, прототипиране, управление на интелектуалната собственост и др. с общ бюджет 118 560 000 лв.

Очаква се насоките за кандидатстване по мярката да бъдат публикувани през септември.

     
Източник: МИР; Снимка: Dreamstime

Ключови думи: НПВУ   ВЕИ   МСП   фотоволтаици   батерии  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
Международен панаир Пловдив 2023
Подобни статии
Be Renewable 2023

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering
Последно от Инвестиции
Международен панаир Пловдив 2023

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиБизнесПроектиВидео на седмицатаСъбитияЕкспертноПредстоящоИнвестицииКариериИновацииТехнологииТенденции
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...