ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
30.11.2023 | Концепцията за водородопреносна инфраструктура в България е сред 166-те проекта от общ и взаимен интерес за ЕС
30.11.2023 | АПСТЕ публикува ръководството на SolarPower Europe за добри практики в агросоларната енергия на български
29.11.2023 | Schneider Electric си партнира с PSS Bulgaria и 3EnergySolutions в изграждането на един от най-големите соларни паркове у нас
28.11.2023 | European Energy и TotalEnergies ще си сътрудничат в реализацията на ВЕИ проекти в множество региони на света
23.11.2023 | Европейската седмица на водорода разглежда тенденциите и иновациите в бранша
Нова технология позволява превръщането на изведените от експлоатация мини в системи за съхранение на енергия, с което се подпомага устойчивия енергиен преход, съобщават от Международния институт за приложни системни анализи (IIASA).
В проучване, ръководено от IIASA, международен екип от изследователи разработи нов начин за съхранение на енергия чрез транспортиране на пясък в изоставени подземни мини. Новата техника, наречена подземна гравитационна система за съхранение на енергия (Underground Gravity Energy Storage/UGES), предлага ефективно дългосрочно решение за съхранение на енергия, като същевременно използва излезли от експлоатация мини, които в световен мащаб вероятно наброяват милиони.
Принципът на действие на UGES се състои в генериране на електроенергия, когато цената на тока е висока, чрез спускане на пясъка в подземна мина и преобразуване на потенциалната енергия на пясъка в електричество, а при ниска цена на електроенергията, електродвигатели издигат пясъка от долно до горно ниво, като по този начин съхраняват енергията.
Основните компоненти на UGES са шахта, двигател/генератор, горни и долни нива за съхранение и минно оборудване. Колкото по-дълбока и по-широка е минната шахта, толкова повече енергия може да бъде генерирана от инсталацията, а размерът на мината е правопропорционален на капацитета за съхранение на енергия на съоръжението. Предимство е, че старите мини вече имат основната инфраструктура и са свързани към електроенергийната мрежа, което значително намалява разходите и улеснява внедряването на UGES централи.
Повечето методи за съхранение на енергия, като батерии, губят енергия чрез саморазреждане с течение на времето. При UGES средата за съхранение на енергия е пясък, при който няма загуба на енергия за саморазреждане и позволява период за съхранение на енергията, вариращ от седмици до няколко години.
Инвестиционните разходи на UGES са от 1 до 10 щатски долара/kWh. Оценката на изследователите е, че технологията има глобален потенциал от 7 до 70 TWh, като по-голямата част от този потенциал е съсредоточена в Китай, Индия, Русия и САЩ.
"Превръщането на изоставените мини в съоръжения за съхранение на енергия е един от многото примери за решения, които съществуват около нас, и трябва само да променим начина, по който ги използваме", заключава Бехнам Закери, съавтор на проучването и изследовател в Програмата за енергия, климат и околна среда на IIASA.
Източник: IIASAКлючови думи: IIASA UGES съхраняване на енергия изоставени мини
Област: Енергетика
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.