ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
10.10.2024 | Бъдещето на енергийните технологии в индустрията – все по-устойчиво и дигитализирано
10.10.2024 | European Energy отчете нов рекорд в производството на възобновяема енергия през първото полугодие на 2024 г.
09.10.2024 | Над 1000 посетители посрещна АЕЦ Козлодуй в тазгодишния Ден на отворените врати
03.10.2024 | Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
03.10.2024 | CISOLAR и GREENBATTERY събират сектора на устойчивата енергия в Букурещ
При изключително голям интерес протече двудневната международна конференция в сферата на корпоративното снабдяване с възобновяема енергия RE-Source Southeast 2023, която се състоя на 18 и 19 май т. г. в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк.
Форумът, организиран от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) и Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА), се проведе за трета поредна година и затвърди ролята си на най-голямото събитие по рода си в региона на Югоизточна Европа (ЮИЕ). Платформата събра на едно място представители на ВЕИ бизнеса и ангажираните институции, национални асоциации, разработчици на проекти, търговци, производители, индустриални и корпоративни потребители на възобновяема енергия.
Издателство TLL Media подкрепи инициативата с два от своите специализирани в сферата на енергетиката информационни канала – сп. Енерджи ревю и уеб портала Powerindustry-Bulgaria.com, а представители на екипа ни взеха участие на живо в събитието.
Конференцията се организира по линия на регионалната платформа за коопериране между ползватели и производители на възобновяема енергия RE-Source Southeast Hub, създадена в резултат на меморандума за промотиране на корпоративните доставки в сектора у нас и в по-широк аспект в цяла Югоизточна Европа, който бе подписан между АПСТЕ, БГВЕА и водещия европейски форум за използване на ВЕИ технологии от бизнеса RE-Source.
В тематичния фокус на събитието попаднаха ключови теми и актуална информация от региона в сферата на корпоративните доставки, включително структурата и ценообразуването при споразумения за покупка на електроенергия (PPAs), бизнес стратегиите, политиките и пазарите в сегмента, търговията с електроенергия, мрежите и системите за съхранение, както и решенията за отоплението и охлаждане.
"Корпоративните PPA са предварително договорни споразумения между купувач и продавач за закупуване на определено количество електроенергия от възобновяем източник на договорена цена (фиксирана или свързана с пазара), които обикновено продължават между 10-20 години. Стартирайки през 2014 г., корпоративният пазар на PPA в Европа се е увеличил до кумулативен капацитет от над 12 GW в края на 2020 г.
Само през 2020 г. са сключени договори за приблизително 4 GW PPA. До 2018 г. вятърът представляваше 90% от договорените капацитети в Европа, но скорошният растеж на слънчевите PPA допълнително стимулира растежа на пазара", коментират организаторите на форума.
Програмата на двудневната конференция бе разделена на множество специализирани дискусионни панели, посветени на различни актуални теми и проблеми в ВЕИ сектора. Събитието стартира с въпроса за корпоративното снабдяване с възобновяема енергия от регионална гледна точка, а в обсъжданията се включиха представители на български, румънски и гръцки браншови асоциации.
По време на панела стана ясно, че Гърция е лидер в региона по изпълнение на целите за възобновяема енергия до 2030 г., поставяйки си задачата да постигне още по-високи от първоначално заложените резултати – 28 GW нови възобновяеми източници и 8 GW съхранения. "Румъния също следва план за повишаване на ВЕИ енергията в общия микс до 34%, като цели да реализира 10 GW нов възобновяем капацитет до края на десетилетието.
България все още работи по енергийния си план в дългосрочен план, но междувременно се случва "тиха" революция в страната с бум на търговските и индустриални проекти за собствени нужди. През 2022 г. нови 400 MW бяха добавени към националния капацитет, а още 700 MW предстои да бъдат реализирани до края на настоящата година.
В Турция производството на възобновяема енергия почти се е утроило през последните 10 г., а националната енергийна стратегия на южната ни съседка до 2035 г. планира да увеличи петорно соларния и тройно вятърния капацитет на страната", беше изтъкнато още по време на конференцията.
В следващия панел с модератор доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет в СУ "Климент Охридски", на тема "Фокус върху България: нови избори, нова енергийна стратегия?" взеха участие представители на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), както и народни представители.
На фокус бяха намаляването на бюрокрацията и подкрепата на инвестициите и корпоративното снабдяване с възобновяема енергия във връзка със "зелените" амбиции в Националния план за възстановяване и устойчивост и приемането на ключово законодателство за ускоряване на развитието и интегрирането в мрежата на възобновяемите енергийни източници.
Постигането на по-добра възвръщаемост на инвестициите за ВЕИ проекти, стратегиите за планиране и снабдяване, проверките на качеството и ключовите фактори за успех бяха акцент на последвалата дискусионна сесия. В нея участваха представители на компаниите CWP Europe, Jinko Solar, hec solar, WPD и Photomate, а сред основните въпроси бяха ролята на индустриалния план на ЕС за Зелената сделка за пазарите и купувачите на възобновяема енергия в ЮИЕ и възможностите за гарантиране на качество и дълготрайност на ВЕИ активите.
Програмата продължи с панел, посветен на овладяването на несигурността при търговията с енергия и стратегии за ценообразуване и хеджиране на PPA, който беше модериран от Мария Попова, директор "Въглеродна неутралност и възобновяема електроенергия" на Европейската федерация на търговците на енергия (EFET). Представители на Aurora Research, ACT Commodities, Axpo Bulgaria, Enery, Emergy и Synergon Energy обсъдиха потенциала за развитие на PPA пазара в региона след обявяването на първите сделки в България, Гърция, Румъния, Сърбия и Северна
Македония.
Специализирана дискусия беше проведена и по темата за устойчивото финансиране на ВЕИ проекти. Участниците от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), ProCredit Bank България, Rezolv Energy и Renewable Energy Insurarance Broker (REIB) представиха позицията на финансовите институции по въпроса за зелената таксономия на ЕС и екологичните, социални и управленски съображения (ESG) във връзка с развитието на ВЕИ проекти в региона.
Панелната програма на конференцията завърши в късния следобед на 19 май с темата "Пътища за декарбонизация на индустрията - какво е необходимо, за да работи една климатично неутрална стратегия в ЮИЕ", модерирана от Стефано Мириело, съветник по политики и бизнес развитие на платформата RE-Source. Предизвикателствата при имплементирането на ВЕИ решения за едновременно постигане на климатична неутралност и енергийна сигурност обобщиха представители на компаниите Microsoft, Ovako, Cetin, Albena и Mytilineos.
Източник: TLL Media
Ключови думи: RE-Source Southeast АПСТЕ БГВЕА ВЕИ Югоизточна Европа възобновяема енергия възобновяеми енергийни източници ВЕИ проекти
Област: Енергетика
European Energy отчете нов рекорд в производството на възобновяема енергия през първото полугодие на 2024 г.
Тристан 02 – специалистите в областта на батериите
Откриха хибриден комплекс за производство и съхранение на зелена енергия в Перник
Водородни проекти на стойност над 75 млрд. долара са реализирани по света през последните четири години
Neopet и ACE Engineering подписаха стратегическо партньорство за развитие на иновативни енергийни системи
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
26.09.2024 | Водещи експерти в дискусия за бъдещето на енергийните системи и технологии на Industrial Tech Forum 2024
26.09.2024 | Световна седмица на водорода от 30 септември до 4 октомври в Копенхаген
12.09.2024 | Енергия 5.0 – водеща тема във второто издание на Industrial Tech Forum на 2 октомври
12.09.2024 | Последните достижения в PV сектора – на фокус в 41-ото европейско изложение PVSEC
29.08.2024 | Водородните иновации превземат Хамбургския панаир през октомври
26.09.2024 | Водещи експерти в дискусия за бъдещето на енергийните системи и технологии на Industrial Tech Forum 2024
26.09.2024 | Световна седмица на водорода от 30 септември до 4 октомври в Копенхаген
12.09.2024 | Енергия 5.0 – водеща тема във второто издание на Industrial Tech Forum на 2 октомври
12.09.2024 | Последните достижения в PV сектора – на фокус в 41-ото европейско изложение PVSEC
29.08.2024 | Водородните иновации превземат Хамбургския панаир през октомври
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.