ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
21.09.2023 | Google пусна приложен програмен интерфейс за улеснено проектиране на покривни соларни системи
21.09.2023 | Пилотна инсталация в подземното газохранилище в Чирен ще произвежда зелен водород за технологични нужди
21.09.2023 | Стартира изграждането на първия хибриден проект за възобновяема енергия у нас
14.09.2023 | Онлайн конференция ще обсъди възможностите във връзка с енергийния преход на Европа
05.09.2023 | European Energy ще управлява най-големия завод за e-метанол в света в джойнт венчър с Mitsui
През 2022 г. се запазва тенденцията на ръст в добива и потреблението на въглища в Европейския съюз, сочи новопубликуван доклад на Евростат. Според данните от проучването през миналата година страните членки са произвели общо 349 милиона тона, което е с 6% повече в сравнение с преходната. Използваните за периода количества достигат 454 млн. тона или увеличение с 2 на сто спрямо 2021 г.
"Този период на възстановяване на въглищната индустрия започна преди две години и беше стимулиран основно от търсенето и предлагането на лигнитни въглища – твърдо изкопаемо гориво с ниско енергийно съдържание, принадлежащо към по-голямата категория на кафявите въглища", поясняват пазарните анализатори.
Въпреки това производството остава по-ниско от нивата през 2019 г, преди избухването на пандемията. Днес кафяви въглища се произвеждат в 9 от държавите членки на ЕС, а Германия е лидер в класацията. През последната година страната е произвела 131 млн. тона кафяви въглища, което представлява дял от 44% от общия добив на ЕС. Сред останалите големи производители са Полша (с 19%), България (с 12%), Чехия (с 11%), Румъния, Гърция, Унгария, Словения и Словакия, показва още докладът на Евростат.
Данните за потреблението на лигнитни и кафяви въглища значително се доближават до тези за производството, отчитат от статистическата служба.
"Лигнитните и кафявите въглища традиционно не се търгуват, а се използват за производство на електроенергия за местни нужди. И докато лигнитът рядко е основна суровина за електроцентралите във водещите икономики в ЕС, в региона на Западните Балкани ситуацията е точно обратната. Въпреки това през последните години делът на лигнитните въглища в производството на електричество значително намаля и в този регион благодарение на ръста в използването на хидроенергия и природен газ", коментират от Евростат.
Страната ни се нарежда на челно място в статистиките за производството на кафяви въглища в региона на Западните Балкани и съседните страни от ЕС с 35,5 млн. тона през 2022 г. Останалите държави, включени в проучването на статистическата служба, са произвели (в млн. тона):
През 2021 г. лигнитните въглища са съставлявали 99,6% от потреблението на кафяви въглища в ЕС, а суббитуминозните (неспичащи се, неагломериращи се) въглища – 0,4%, показва още изследването на Евростат.
"Западните Балкани (Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия) понастоящем се фокусират върху използването на лигнитни въглища за производство на електроенергия. Местният добив се е увеличил със 17% в периода между 1990 и 2022 г. Тъй като почти цялото количество, произведено от тези страни, се използва за национални цели, търговията с лигнит в региона е незначителна. Ето защо проучванията се насочват основно към вътрешното производство и потребление", уточняват от статистическата служба.
При черните въглища, които са с по-високо енергийно съдържание, производството в ЕС достига почти 55 милиона тона през 2022 г. Към момента в ЕС остават само двама производители на такива въглища – Полша и Чехия, сочат данните на Евростат.
"Потреблението на черни въглища в ЕС през 2022 г. е в размер на 160 милиона тона, с 11% по-малко от 2019 г. За разлика от кафявите, тези въглища се използват широко и в други индустрии, освен в производството на електроенергия, и следователно се търгуват и консумират от всички страни от ЕС с изключение на Малта. Полша (38%) и Германия (25%) допринасят кумулативно за почти две трети от общото потребление на черни въглища в ЕС през 2022 г., следвани от Италия, Холандия, Франция, Испания и Чехия", обобщават пазарните анализатори.
Източник: Евростат
Ключови думи: Евростат въглища кафяви въглища лигнитни въглища производство на електроенергия въгледобив ЕС Европейски съюз
Област: Енергетика
ЕС е постигнал целта си за 90% съхранение на газ преди зимния сезон
Българо-корейски бизнес форум в сферата на устойчивата и сигурна енергийна трансформация се проведе в София
ЕИБ отпуска допълнителна финансова подкрепа за индустрията от 45 млрд. евро по линия на плана REPowerEU
Нови соларни проекти и реализации у нас
ЕСО представи проекта за дигитална трансформация на електропреносната мрежа на енергийния форум на НТСЕБ
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
31.08.2023 | ЕС е постигнал целта си за 90% съхранение на газ преди зимния сезон
23.08.2023 | Възобновяема енергия се произвежда в над 250 общини у нас
17.08.2023 | Глобалният нов ВЕИ капацитет на годишна база трябва да се утрои до 2030 г.
17.08.2023 | Португалска компания търси партньори за проекти в сферата на чистата енергия
03.08.2023 | Бъдещите съоръжения по два стратегически енергийни проекта стават обекти от национално значение
31.08.2023 | ЕС е постигнал целта си за 90% съхранение на газ преди зимния сезон
23.08.2023 | Възобновяема енергия се произвежда в над 250 общини у нас
17.08.2023 | Глобалният нов ВЕИ капацитет на годишна база трябва да се утрои до 2030 г.
17.08.2023 | Португалска компания търси партньори за проекти в сферата на чистата енергия
03.08.2023 | Бъдещите съоръжения по два стратегически енергийни проекта стават обекти от национално значение
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.