ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
28.11.2024 | Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
28.11.2024 | ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
28.11.2024 | С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
28.11.2024 | Глобалният PV капацитет надхвърли 2 TW
27.11.2024 | Уебинар прогнозира развитието на европейския и глобалния газов пазар през 2025 г.
Българо-корейски бизнес форум в областта на енергетиката се проведе днес в София. Събитието, организирано от Атлантическия клуб в България и Посолството на Република Корея у нас, постави фокус върху възможностите за засилване на сътрудничеството между двете държави в областта на устойчивата енергийна трансформация и енергийната сигурност.
Мащабната конференция в хибриден формат събра на едно място представители на ангажираните институции от България и Южна Корея, на бизнеса, индустрията и академичния сектор, енергийни експерти и др., които се включиха в панелните дискусии и презентации по ключови за развитието на енергийния сектор теми на място в залата и онлайн.
Форумът, който се предаваше и на живо във фейсбук канала на Атлантическия клуб (запис можете да гледате тук), си постави за цел да проучи основните предизвикателства и възможните решения по пътя към енергийната трансформация. Ключови въпроси, на които специалистите поставиха акцент, бяха:
Модератор на събитието беше вицепрезидентът на Атлантическия клуб в България Елена Попотодорова, а в програмата се включиха номинираният за посланик на Република Корея в София Джонгин Бае, президентът на Атлантическия клуб Соломон Паси, заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, министърът на околната среда и водите Юлиан Попов и други официални лица.
Основна тема на първия панел в рамките на форума беше ролята на атомната енергия за устойчивото развитие, а с презентации по въпроса в дискусията участваха председателят на Комисията по енергетика Делян Добрев, Милко Ковачев от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), председателят на Български атомен форум (БУЛАТОМ) Богомил Манчев и председателят на Български енергиен и минен форум (БЕМФ) Иван Хиновски.
Вторият панел на днешната конференция обърна внимание на възможностите и предизвикателствата във връзка с енергийната сигурност и енергийната диверсикация в България и региона. Чой Йонгчул, ръководител на Центъра за глобално енергийно сътрудничество (GECC) и представител на Министерството на външните работи на Република Корея сподели ценен опит в тази сфера от практиката на азиатската държава.
От българска страна в обсъждането се включиха изпълнителният директор на Булгартрансгаз Владимир Малинов, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов и Венета Цветкова – директор "Енергийни проекти и международно сътрудничество" в Министерство на енергетиката.
Акцент в последния дискусионен панел на форума бяха зеленият преход и очакваните промени във връзка с Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Своите гледни точки по темата представиха заместник-председателят на Комисията по икономическа политика и иновации Владислав Панев, главният икономист на Института за енергиен мениджмънт Калоян Стайков и изпълнителният директор на Института за икономическа политика Ясен Георгиев.
В заключение организаторите от Атлантическия клуб в България определиха събитието като уникална възможност за експертна дискусия на високо ниво по едни от най-актуалните предизвикателства във връзка с развитието на енергетиката, а именно тези във връзка с енергийната сигурност. Те поднесоха своите благодарности за ценната споделена информация към всички взели участие в програмата лектори, както и към Посолството и правителството на Република Корея за сътрудничеството във връзка с организацията и провеждането на този мащабен двустранен форум и за дългосрочното партньорство.
Източник: Атлантически клуб в БългарияКлючови думи: Атлантически клуб в България енергийна сигурност енергийна трансформация ядрена енергия НПВУ зелен преход
Област: Енергетика
Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
LNG терминалът в Александруполис беше въведен в търговска експлоатация
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
07.11.2024 | Енергия за индустрията - целият спектър от технологии, теми и приложения се разгръща на Хановерски панаир 2025
31.10.2024 | Решения за съхранение на енергия от следващо поколение показват на Solar+Storage NX в Истанбул
09.10.2024 | Над 1000 посетители посрещна АЕЦ Козлодуй в тазгодишния Ден на отворените врати
03.10.2024 | CISOLAR и GREENBATTERY събират сектора на устойчивата енергия в Букурещ
26.09.2024 | Водещи експерти в дискусия за бъдещето на енергийните системи и технологии на Industrial Tech Forum 2024
07.11.2024 | Енергия за индустрията - целият спектър от технологии, теми и приложения се разгръща на Хановерски панаир 2025
31.10.2024 | Решения за съхранение на енергия от следващо поколение показват на Solar+Storage NX в Истанбул
09.10.2024 | Над 1000 посетители посрещна АЕЦ Козлодуй в тазгодишния Ден на отворените врати
03.10.2024 | CISOLAR и GREENBATTERY събират сектора на устойчивата енергия в Букурещ
26.09.2024 | Водещи експерти в дискусия за бъдещето на енергийните системи и технологии на Industrial Tech Forum 2024
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.