ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
21.09.2023 | Google пусна приложен програмен интерфейс за улеснено проектиране на покривни соларни системи
21.09.2023 | Пилотна инсталация в подземното газохранилище в Чирен ще произвежда зелен водород за технологични нужди
21.09.2023 | Стартира изграждането на първия хибриден проект за възобновяема енергия у нас
14.09.2023 | Онлайн конференция ще обсъди възможностите във връзка с енергийния преход на Европа
05.09.2023 | European Energy ще управлява най-големия завод за e-метанол в света в джойнт венчър с Mitsui
Световните инвестиции в термоядрени мощности са достигнали 6,21 млрд. щатски долара, сочи актуален доклад на Асоциацията на термоядрената индустрия (FIA). Само в рамките на последната година новите капиталовложения в сектора в глобален план са в размер на 1,4 млрд. долара, показват още статистиките на браншовата организация.
С тях са финансирани 27 нови индивидуални проекта, включително инициативи на щатската TAE (за 250 млн. долара), китайските ENN (за 200 млн.) и Energy Singularity (за 55 млн.), японската Kyoto Fusioneering (за 79 млн.) и др.
В ежегодното проучване, което FIA провежда за трети пореден път, са взели участие 43 частни дружества в сегмента на термоядрената енергия – от големи предприятия до новостартирали фирми с иновативни концепции за преодоляване на предизвикателствата във връзка с комерсиализацията на технологията, отбелязват от Асоциацията.
Докладът регистрира и друга важна тенденция – от юли 2022 г. досега 13 компании в сектора са навлезли на пазара за първи път или са възобновили дейността си след период на застой. Сред активните в сегмента дружества най-много на брой са тези от САЩ – 25, сред които са и някои от най-големите инвеститори в световен план. Същевременно глобалната термоядрена индустрия става все по-разнородна в географски аспект, като представителите на сектора идват от общо 12 държави с поне едно предприятие в сферата на термоядрената енергия, отчитат още от FIA.
Част от новите участници в годишната анкета на Асоциацията са от Нова Зеландия (Openstar), Швеция (Novatron), Германия (Gauss и Proxima) и Китай (Energy Singularity).
"Въпреки че общият размер на новото финансиране в сектора, обявено за последната година, е по-малък от миналогодишните 2,8 млрд. щатски долара, активността в сегмента доказва непрекъснатост на инвестиционните процеси и ново раздвижване в индустрията, макар доста от активните преди технологичните компании междувременно да се насочиха към други области.
Тази година станахме свидетели на много по-широк спектър от по-малки по стойност инвестиции от клас "Seed" (в стартиращи компании) или "Серия А", като цели 27 дружества с различна технологична насоченост в сектора обявиха, че са получили финансова подкрепа за реализиране на проектите си", информират от Асоциацията.
Същевременно броят на компаниите, които и в предишни години са получавали финансиране, значително нараства. На база подадената от респондентите информация близо 1000 нови работни места са създадени в сектора през изминалата година, а по веригата на доставките са заети още 3000 души. От браншовата организация отчитат, че е възможно да не разполагат с реалните данни, тъй като доста от участвалите в допитването дружества не са отговорили на този въпрос.
"Оптимизмът в сектора за скорошна комерсиализация остава висок. Четири от запитаните предприятия вярват, че ще успеят да реализират проекти за мрежови доставки на термоядрена енергия до 2030 г., а други 19 – до 2035 г.", допълват от FIA.
Експертите уточняват, че пред играчите в сектора все още са налице доста предизвикателства, свързани основно с финансирането. Почти всички от взелите участие в ежегодното проучване дружества считат осигуряването на средства за изпълнение на технологични проекти като належащ проблем, тъй като е необходим още значителен капитал за разрешаване на текущи въпроси от научноизследователско и инженерно естество, преди технологията да достигне етап на масова търговска жизнеспособност.
Данните от ежегодния доклад на Асоциацията са показателни и за друга ключова тенденция – в допълнение към частните инвестиции, продължават да нарастват публично-частните партньорства в сектора. В такива са ангажирани 18 компании по света с проекти на обща стойност над 70 млн. щатски долара, обобщават от браншовата организация.
Източник: FIA
Ключови думи: Термоядрена индустрия FIA термоядрени мощности
Област: Енергетика
Община Костинброд обяви два мащабни проекта в сферата на зелената енергия
Френска компания ще строи ТЕЦ в Лом
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
31.08.2023 | ЕС е постигнал целта си за 90% съхранение на газ преди зимния сезон
23.08.2023 | Възобновяема енергия се произвежда в над 250 общини у нас
17.08.2023 | Глобалният нов ВЕИ капацитет на годишна база трябва да се утрои до 2030 г.
17.08.2023 | Португалска компания търси партньори за проекти в сферата на чистата енергия
03.08.2023 | Бъдещите съоръжения по два стратегически енергийни проекта стават обекти от национално значение
31.08.2023 | ЕС е постигнал целта си за 90% съхранение на газ преди зимния сезон
23.08.2023 | Възобновяема енергия се произвежда в над 250 общини у нас
17.08.2023 | Глобалният нов ВЕИ капацитет на годишна база трябва да се утрои до 2030 г.
17.08.2023 | Португалска компания търси партньори за проекти в сферата на чистата енергия
03.08.2023 | Бъдещите съоръжения по два стратегически енергийни проекта стават обекти от национално значение
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.