ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
21.09.2023 | Google пусна приложен програмен интерфейс за улеснено проектиране на покривни соларни системи
21.09.2023 | Пилотна инсталация в подземното газохранилище в Чирен ще произвежда зелен водород за технологични нужди
21.09.2023 | Стартира изграждането на първия хибриден проект за възобновяема енергия у нас
14.09.2023 | Онлайн конференция ще обсъди възможностите във връзка с енергийния преход на Европа
05.09.2023 | European Energy ще управлява най-големия завод за e-метанол в света в джойнт венчър с Mitsui
От Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) публикуваха най-новата си бяла книга, изготвена съвместно с Fluence, която изучава актуалното състояние на динамично развиващия се енергиен пазар у нас.
Основен фокус на доклада са технологиите, системите и приложенията в сферата на съхранението на енергия, а експертите ги разглеждат в контекста на потенциала им да провокират революция в сектора и като водещ катализатор на пазарните промени.
В публикацията се отчита, че към момента българският енергиен сектор се радва на значителен интерес от чуждестранни и местни компании. "При прехода към по-диверсифицирано производство на електроенергия, разчитащо във все по-голяма степен на възобновяеми енергийни източници, ще са необходими значителни инвестиции, както и нов подход при проектирането и управлението на електроенергийната система", коментират от АПСТЕ.
От Асоциацията са убедени, че страната ни може да се поучи от практиките в областта на енергийните системи в други държави, където делът на възобновяемите източници е висок, а съхранението на енергия посредством батерийни системи е широко възприето като надеждно, гъвкаво и рентабилно решение.
"Съхранението на енергия може да бъде внедрено бързо, с висока степен на обществено одобрение и да предоставя както местни, така и системни услуги, от които да се възползват комуналните предприятия, независимите производители на енергия, мрежовите оператори, домакинствата, търговските и индустриалните потребители. Това би било възможно само ако регулаторната рамка признае тяхната стойност и създаде стимули за частни инвестиции", подчертават експертите.
Бялата книга, озаглавена "България: Съхранението на енергия като катализатор за променящия се енергиен сектор", взема предвид факта, че само 7% от произведената енергия през 2022 г. е била от соларни и вятърни инсталации, а малко над 52% е бил делът на произведената от термични електроцентрали. "В момента страната разчита предимно на въглищно и ядрено производство, които заедно представляват около половината от инсталираните производствени мощности", обобщават от АПСТЕ.
От друга страна в исторически план държавата ни винаги сее нареждала сред основните производители и износители на енергия за региона, като мрежата й обхваща 10 интерконектора към Румъния, Сърбия, Северна Македония, Гърция и Турция, отбелязват от Асоциацията. Това гарантира на България стратегическа роля в изграждането на по-сигурна, устойчива и ориентирана към бъдещето енергийна система в Югоизточна Европа, уверени са специалистите.
Според доклада на АПСТЕ настоящата година ярко контрастира с досегашните тенденции, но в негативен план, извеждайки на дневен ред нови предизвикателства пред енергийния преход в страната. "През май 2023 г. България бе нетен вносител на електроенергия за първи път от десетилетие насам. Причината за това не беше липсата на производствени мощности, а естествената логика на енергийните пазари, които търсят най-конкурентния по отношение на цената източник на производство, а именно възобновяемата енергия", подчертават експертите.
Като основна тенденция се очертава и значителното намаляване на цените на електроенергия през времевите периоди на високо електропроизводство вследствие на новите инвестиции в енергия от възобновяеми източници, предимно фотоволтаици у нас и в съседните страни.
"Към май 2023 г. производството на електроенергия от въглища се срина с 58% на годишна база, а производството на електроенергия от фотоволтаични панели нарасна с над 30% и за първи път стана водещ източник в страната. Това бе и причината на 20 и 21 май пазарът на енергия в България да регистрира първите в историята си нулеви цени на електроенергията", информира още бялата книга.
Актуалната информация на АПСТЕ сочи, че фотоволтаични и вятърни проекти с повече от 35 GW общ капацитет са подали заявления за проучване на условията за присъединяване към мрежата. "През последните три години България практически е удвоила инсталираните си фотоволтаични мощности до 2,2 GW, като през 2023 г. се очаква да бъдат въведени в експлоатация още 700 MW", съобщават още от Асоциацията.
Според експертите това означава, че страната ни може да надхвърли целта, заложена в Националния план за енергетика и климат (НПЕК), за инсталиране на фотоволтаични централи до края на десетилетието почти седем години по-рано.
Източник: АПСТЕ
Ключови думи: АПСТЕ Fluence бяла книга енергиен пазар съхранение на енергия ВЕИ възобновяема енергия
Област: Енергетика
Google пусна приложен програмен интерфейс за улеснено проектиране на покривни соларни системи
Стартира изграждането на първия хибриден проект за възобновяема енергия у нас
Онлайн конференция ще обсъди възможностите във връзка с енергийния преход на Европа
European Energy ще управлява най-големия завод за e-метанол в света в джойнт венчър с Mitsui
Конференция ще очертае предимствата и рисковете при ВЕИ в контекста на енергийната сигурност
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
31.08.2023 | Една трета от произведеното електричество у нас е от ядрена енергия
08.06.2023 | В шотландски води монтираха най-дълбоко разположената в света основа за офшорна вятърна турбина
18.05.2023 | Хидроенергията има важна роля за устойчиво производство и съхранение на енергия
08.03.2023 | Нови соларни пейки предстои да се появят в центъра на Трявна и Плачковци
25.01.2023 | Първи проект на малък модулен реактор в САЩ получи лиценз от американския ядрен регулатор
31.08.2023 | Една трета от произведеното електричество у нас е от ядрена енергия
08.06.2023 | В шотландски води монтираха най-дълбоко разположената в света основа за офшорна вятърна турбина
18.05.2023 | Хидроенергията има важна роля за устойчиво производство и съхранение на енергия
08.03.2023 | Нови соларни пейки предстои да се появят в центъра на Трявна и Плачковци
25.01.2023 | Първи проект на малък модулен реактор в САЩ получи лиценз от американския ядрен регулатор
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.