ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
19.03.2025 | Ключов за Европа научно-индустриален център за водородни технологии изграждат у нас
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Независимият преносен оператор ICGB проведе тръжна процедура за избор на изпълнител на детайлен проект за газоизмервателна станция Стара Загора (ГИС2), който ще позволи техническият капацитет на газопровода IGB да бъде разширен от 3 на 5 млрд. куб. м/г.
От дружеството, което активно работи за развиване на инфраструктурата на съоръжението, съобщават, че поръчката се възлага на българска компания. "Фазата на проектиране е от съществено значение, тъй като поставя основите за плавен преход към следващите етапи, които включват възлагането на обществени поръчки за стоки с дълъг срок на доставка и началото на строителството", допълват от ICGB.
Паралелно с това операторът работи и в координация с операторите на преносни системи в съседство по регулаторните дейности и издаването на разрешителни за използване и развитие в синхрон на инфраструктурата за природен газ в региона, а основната цел е подобряване на свързаността и енергийната сигурност.
Разширеният капацитет от 5 млрд. куб. м/г. ще бъде на разположение от четвъртото тримесечие на 2025 г. за входно-изходната точка в Стара Загора и от четвъртото тримесечие на 2026 г. за входно-изходната точка в Комотини. Това показват предварителните технически проучвания по проекта.
"Тези сценарии отчитат техническата възможност за развитие на газопровода IGB, както и необвързващите заявки, описани в Докладите за оценка на търсенето (ДОПТ), публикувани през октомври 2023 г.", информират от дружеството.
Интерконекторът Гърция-България свързва страната ни с Южния газов коридор и е част от Вертикалния газов коридор. Интерконекторът има за цел да укрепи енергийната свързаност и сигурност в региона, като осигурява достъп до природен газ от нови диверсифицирани източници.
Етапът на проектиране на ГИС2 е стартиран още преди провеждане на обвързващата фаза на процеса по увеличаване на капацитета, каквато е и стандартната процедура според регулациите, съобщават още от ICGB, като уточняват, че това подчертава стратегическия ангажимент на компанията към осигуряване на допълнителни възможности за пренос на газ в региона.
"Пазарният тест за разпределение на капацитета в съответните точки за междусистемно свързване е планиран за юли 2024 г.", информират още изпълнителните директори на дружеството Теодора Георгиева и Джордж Сатлас. С цел бързо да се предостави допълнителен капацитет на пазара ICGB се ангажира с разширяването през изминалата година, като стремежът на компанията беше да се ускори процесът преди регулаторните изисквания.
Следващата стъпка в рамките на инициативата за увеличаване на капацитета на междусистемната връзка Гърция-България включва публикуване за обществено обсъждане на проектно предложение за входно-изходната точка в Стара Загора от страна на ICGB и българския национален оператор Булгартрансгаз.
От дружеството напомнят, че информацията е достъпна на уебсайта на ICGB, а всички заинтересовани страни могат да изпратят коментари и предложения до 4 март т. г. Очаква се скоро да бъде публикуван и проект на предложение съвместно с гръцкия преносен оператор DESFA.
Източник: ICGB
Ключови думи: ICGB IGB ГИС Стара Загора ГИС2 интерконектор междусистемна газова връзка газопровод
Област: Енергетика
Представиха проекта за зелен енергиен коридор GREGY на Powers Summit 2024
Автоматизация, прогнозна поддръжка, а в бъдеще и изкуствен интелект ще повишават безопасността на интерконектора IGB
БЕМФ връчи годишните си награди за постижения в сферата на енергетиката и минното дело
Над 15,5 млн. MWh са транспортирани по интерконектора IGB през 2023 г.
Равносметка след първата година от експлоатацията на газопровода между Гърция и България
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.03.2025 | ЕИБ подкрепя с 400 млн. евро заем изграждането на най-големия офшорен вятърен парк в ЕС
13.02.2025 | Лаборатория за цифрови енергийни системи 4.0 представиха в Русенския университет
06.02.2025 | ЕС отпуска над 1,2 млрд. евро за енергийна инфраструктура по МСЕ, включително за проект с българско участие
16.01.2025 | Отворена покана с бюджет близо 185 млн. евро набира проектни предложения в сферата на чистия водород
16.01.2025 | Столичното предприятие за третиране на отпадъци инсталира мрежово свързана PV система за собствено потребление
06.03.2025 | ЕИБ подкрепя с 400 млн. евро заем изграждането на най-големия офшорен вятърен парк в ЕС
13.02.2025 | Лаборатория за цифрови енергийни системи 4.0 представиха в Русенския университет
06.02.2025 | ЕС отпуска над 1,2 млрд. евро за енергийна инфраструктура по МСЕ, включително за проект с българско участие
16.01.2025 | Отворена покана с бюджет близо 185 млн. евро набира проектни предложения в сферата на чистия водород
16.01.2025 | Столичното предприятие за третиране на отпадъци инсталира мрежово свързана PV система за собствено потребление
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.