Powerindustry Bulgaria  

Водородни и офшорни проекти вече могат да кандидатстват за финансиране по линия на регламента за трансевропейските енергийни мрежи

18.04.2024   |   Начало»Проекти
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) публикува нова покана за представяне на предложения за ключови трансгранични проекти за енергийна инфраструктура в ЕС, включени в списъка с проекти от общ интерес (ПОИ, PCI) и проекти от взаимен интерес (ПВИ, PMI) за общността.

 

Общият бюджет на процедурата е 850 млн. евро. Тя е в съответствие с преработения регламент за трансевропейските енергийни мрежи TEN-E (EU) 2022/869.

 

Поканата по линия на програмата CEF Energy (Connecting Europe Facility for Energy) отваря на 30 април, а крайният срок за кандидатстване е 22 октомври т. г. CEF Energy разполага с безвъзмезден бюджет от 5,84 млрд. евро за периода 2021-2027 г.

 

Направления

 

Средствата от бюджета на ЕС ще бъдат използвани за съфинансиране на проучвания и разработки в разширен кръг от подсегменти на енергетиката. Освен проекти в традиционните направления, като електрификация, интелигентни електроенергийни мрежи и CO2 инфраструктура, от тази година ще се подпомагат и такива в сферата на водородните технологии, електролизьорите и офшорните централи.

 

На 14 май т. г. ще се проведе виртуален информационен ден, на който ще бъдат представени детайли по отворената покана, а участниците ще получат насоки за процесите по кандидатстване и оценка на проектите.

 

За да се включите в онлайн събитието със свободен достъп, е необходимо да се регистрирате предварително тук.

 

 

Проектите в контекста на енергийните и климатични цели

 

PCI са ключови инфраструктурни проекти, насочени към допълване на вътрешноевропейския енергиен пазар. Целта им е да подпомогнат ЕС в постигането на целите в областта на енергетиката и климата, а именно предоставяне на достъпна, сигурна и устойчива енергия за всички европейци, както и постигане на неутрална по отношение на климата икономика до 2050 г.

 

PMI са ключови трансгранични проекти за енергийна инфраструктура между ЕС и държави извън Съюза, които допринасят за целите на европейската политика в областта на енергетиката и климата.

 

"Енергийната инфраструктура е ключов фактор за енергийния преход, както е отразено в съобщението на Комисията относно европейската Зелена сделка.

 

Проектите, включени в списъка като такива от общ и взаимен интерес, могат автоматично да се възползват от много предимства, произтичащи от регламента TEN-E, включително ускорено издаване на разрешителни и подобрено регулаторно третиране. Проектите от списъка могат да кандидатстват за финансова подкрепа по програма CEF Energy", уточняват от CINEA.

 

     
Източник: CINEA; снимки: Dreamstime

Ключови думи: Енергетика   енергийна инфраструктура   проекти от общ интерес   проекти от взаимен интерес   трансгранични проекти   CEF Energy   TEN-E   трансевропейски енергийни мрежи  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
Подобни статии
Български технически каталог

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Проекти

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...