ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Във форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк се провежда вторият ден на най-мащабното събитие в сферата на корпоративните доставки на възобновяема енергия в Югоизточна Европа - Re-Source Southeast 2024.
Четвъртото издание на двудневната конференция, организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) и Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА), тече от вчера, а TLL Media по традиция партнира на инициативата.
На специален щанд екипът ни представя ключовите медийни канали и продукти от портфолиото на Издателството, посветени на сектора на енергетиката – емблематичното списание Енерджи ревю, уеб портала PowerIndustry-Bulgaria.com и годишния алманах Енерджи Инфо БГ.
Организаторите отчитат повишаване на интереса към специализираната платформа с всяко изминало издание. Тази година във форума участват над 500 български и международни експерти от браншови асоциации, технологични компании, финансови фирми и институции, индустриални потребители на зелена енергия и т. н.
Сред основните теми в широката професионална дискусия са:
В рамките на текущото издание на Re-Source Southeast беше изтъкнат интересен факт - над 80% от корпоративните договори, подписани в региона, са виртуални. В тази връзка специалистите посочват, че сред най-важните заинтересовани страни в процеса, които е необходимо да бъдат ангажирани или "спечелени", са ръководителите на финансовите операции в компаниите.
Като ключови проблеми пред развитието на сегмента в Румъния бяха посочени трудностите по отношение на членството в Асоциацията на издаващите органи (Association of issuing bodies – AIB) и балансирането на изискванията. България изглежда по-добре позиционирана при трансграничните виртуални договори, но управителните съвети на компаниите у нас все още предпочитат краткосрочните договори, за да се възползват от предимствата на ниските цени на едро на пазара към момента, стана ясно още от анализите на специалистите.
"Нестабилността на цените на спот пазарите на електроенергия остава ключово съображение за купувачите, но се очаква бързото разгръщане на съоръжения за съхранение на енергия да изглади ценовите криви и производствените профили и да повиши цените на PPA", коментират от АПСТЕ.
Водеща тема в първия модул от програмата на форума днес бяха аспектите на корпоративното снабдяване, свързани с електроенергийните мрежи. В дискусията се включиха представители на ЕСО, интернационалната фирма за ВЕИ проекти CWP Global, гръцката корпорация Mytilineos, международна енергийна компания BP и АПСТЕ.
Част от изводите – взаимосвързаността на енергийните системи на регионално и европейско ниво е от ключово значение за по-дълбока интеграция на възобновяемата енергия. В същото време наличието на повече от 40% променливи източници в мрежата означава, че операторите на преносни системи са изправени пред предизвикателството да разработват нови инструменти за обезпечаване на балансирането и стабилността на мрежата.
Друг панел от програмата беше посветен на киберсигурността, комуникационните протоколи, стандартизацията и данните в сегмента на възобновяемата енергия. В обсъждането на възможностите и предизвикателствата в тази област взеха участие експерти от Българската независима енергийна борса (БНЕБ), CyberGrid, Amberg Engineering и Fluence – съвместна компания на Siemens и AES.
"При преминаването към пазар на електроенергия, който работи в реално време, качеството на данните е от ключово значение за подпомагане на собствениците на активите при вземането на информирани решения, а в случая с батерийното съхранение данните са ключови за мигновена реакция при проблем.
Виртуалните електроцентрали и гъвкавите онлайн платформи могат да предложат комплексни услуги дори на малки компании в сегмента. Регулаторните бариери и остарелият дизайн на пазара на електроенергия обаче все още пречат в повечето страни от Югоизточна Европа", коментира заместник-председателят на АПСТЕ Марияна Янева.
Интегрирането на корпоративните доставки на възобновяема енергия на Балканския полуостров беше тема на друга задълбочена дискусия, в която позициите си изказаха специалисти от Mytilineos, ACT Commodities, Enery, PPC Group, Rezolv Energy и Synergon Energy.
Експертите подчертаха, че корпоративното снабдяване има много форми, но ключови за него винаги са сътрудничеството, иновациите и гъвкавостта. Беше изтъкната и тезата, че енергийният пазар трябва да бъде инструмент за управление на рисковете, а не казино, в което да се залага на високи или ниски цени.
Финансирането, банковите инструменти и управлението на риска при възобновяемите активи и PPA споразуменията беше друга съществена тема от вчерашната програма на конференцията. Ценни насоки към корпоративните производители и индустриалните потребители на зелена енергия дадоха представители на Международната финансова корпорация (IFC), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), ProCredit Bank, CWP Global, Sunotec и REIB.
Специалистите споделиха своите възгледи относно управлението на рисковете, дефинициите за подлежащи на банково финансиране проекти и кредитоспособността в бранша. "Приходната страна (пазарът на електроенергия) е само една част от картината. Капиталовите разходи, разноските за оборудване и строителни дейности, а сега и тези за покриване на ESG критериите за могат радикално да променят рисковия профил на даден проект", обобщиха от АПСТЕ.
Източник: TLL Media
Ключови думи: RE-Source Southeast АПСТЕ БГВЕА ВЕИ PPA корпоративно снабдяване зелена енергия възобновяема енергия конференция София Тех Парк
Област: Енергетика
TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
Днес и утре се провежда международна ядрена конференция в София с фокус върху малките модулни реактори
ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.04.2025 | Днес и утре се провежда международна ядрена конференция в София с фокус върху малките модулни реактори
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
13.03.2025 | JustWind4All подчертава ролята на жените във вятърната енергетика със специализиран уебинар
12.03.2025 | Solar Academy организира експертна дискусия в рамките на KEY – The Energy Transition Expo в Римини
10.04.2025 | Днес и утре се провежда международна ядрена конференция в София с фокус върху малките модулни реактори
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
13.03.2025 | JustWind4All подчертава ролята на жените във вятърната енергетика със специализиран уебинар
12.03.2025 | Solar Academy организира експертна дискусия в рамките на KEY – The Energy Transition Expo в Римини
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.