ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
28.11.2024 | Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
28.11.2024 | ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
28.11.2024 | С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
28.11.2024 | Глобалният PV капацитет надхвърли 2 TW
27.11.2024 | Уебинар прогнозира развитието на европейския и глобалния газов пазар през 2025 г.
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Национална електрическа компания подписаха споразумение за сътрудничество при изграждането на две големи помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) на територията на страната.
Съгласно договорката ЕИБ ще предостави на НЕК консултантска помощ при подготовката за изграждане на двете нови съоръжения на язовирите Батак и Доспат, които е предвидено да бъдат завършени и да влязат в експлоатация до 2032 г.
За целта Консултантската служба на Банката, в ролята си на основен партньор на Консултантския център InvestEU на Европейската комисия, ще проучи техническата пригодност и икономическата жизнеспособност на двата проекта, като ще направи и оценка на техните преимущества и рискове, съобщиха от НЕК. Това ще даде възможност на компанията да вземе информирани решения от ключово значение за развитието на проектите.
Двете бъдещи ПАВЕЦ са от изключителна важност за обезпечаването на необходимите енергийни доставки за страната и ЕС и ще укрепят стабилността на електропреносната мрежа, като ще позволят присъединяването на повече възобновяеми енергийни източници, посочват от НЕК. Проектите са част от 10-годишния план за развитие на мрежата (TYNDP) до 2024 г. на Европейската мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия (ENTSO-E). Всеки от тях е на приблизителна стойност 900 млн. евро.
Съоръженията ще могат не само да произвеждат, но и да съхраняват генерираната електроенергия и да я подават към мрежата при необходимост, подобно на големи акумулаторни батерии. Всяка от централите е със заложена производствена мощност от около 800 MW и с висок капацитет за съхранение. Това ще осигури на НЕК гъвкаво 24-часово и ежеседмично управление, бърза замяна на мощностите при извънредни ситуации и допълнителни балансиращи услуги, подчертават от компанията.
"ЕИБ подкрепя разработването на стратегически устойчиви инвестиционни проекти в енергийния сектор както в ЕС, така и извън него. С удоволствие предоставяме експертния опит на банката за оценка на целесъобразността и жизнеспособността на двата проекта, които могат да окажат сериозно положително отражение върху енергийния микс на България и да повишат стабилността на електропреносната й мрежа, като същевременно подсилят цялостната инфраструктура на европейската енергийна мрежа", заяви вицепрезидентът на ЕИБ Кирякос Какурис.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов допълни, че партньорството между ЕИБ и Министерството на енергетиката е от ключово значение за реализацията на проекти, които ще допринесат за постигането на енергийния преход. По думите му, помпено-акумулиращите водноелектрически централи биха могли да се превърнат в най-големите батерии за съхранение на енергия в региона, а с реализацията на подобни проекти ще се подобрят енергийната сигурност и енергийната инфраструктура на страната ни, като България ще може да постигне и целите си за декарбонизация.
"Споразумението между НЕК и Европейската инвестиционна банка бележи важна стъпка не само за развитието на проектите ПАВЕЦ Батак и ПАВЕЦ Доспат, но и за гарантиране на сигурността на снабдяването в българската електроенергийна система и за постигане на декарбонизационните цели на страната. Споразумението е от съществено значение за отключване на потенциала и приноса на хидроенергията в енергийния преход. Ползите и социалната значимост на инвестицията в такава устойчива инфраструктура са неоспорими и за нас е привилегия да имаме експертната подкрепа на ЕИБ и европейските институции, участващи в процеса", обобщи изпълнителният директор на НЕК инж. Мартин Георгиев.
Източник: НЕК
Ключови думи: НЕК ЕИБ ЕК ЕС ПАВЕЦ ВЕИ водноелектрически централи хидроенергия енергийна сигурност декарбонизация
Област: Енергетика
Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
Глобалният PV капацитет надхвърли 2 TW
Шест нови европейски производства на оборудване за вятърни централи получават средства от ЕК
България в топ 5 на соларните производители за региона на ЦИЕ
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
21.11.2024 | Hyper Energy и Eavor Technologies ще развиват в партньорство потенциала на геотермалната енергия в България и Югоизточна Европа
15.11.2024 | Иновационният фонд на ЕС финансира мащабно ново съоръжение за зелен метанол на European Energy в Дания
14.11.2024 | Лаборатория за възобновяеми енергийни източници бе открита в ТУ-София
07.11.2024 | European Energy официално откри първия си завод за зелен водород
31.10.2024 | Център за енергийно развитие и индустриална зона в сферата на енергетиката и ИТ планират във Враца
21.11.2024 | Hyper Energy и Eavor Technologies ще развиват в партньорство потенциала на геотермалната енергия в България и Югоизточна Европа
15.11.2024 | Иновационният фонд на ЕС финансира мащабно ново съоръжение за зелен метанол на European Energy в Дания
14.11.2024 | Лаборатория за възобновяеми енергийни източници бе открита в ТУ-София
07.11.2024 | European Energy официално откри първия си завод за зелен водород
31.10.2024 | Център за енергийно развитие и индустриална зона в сферата на енергетиката и ИТ планират във Враца
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.