Powerindustry Bulgaria  

Хибридна международна конференция представя пилотни проекти за първите енергийни общности в страната

13.06.2024   |   Начало»Събитията
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Черноморски изследователски енергиен център (ЧИЕЦ) организира международна конференция, посветена на развитието на гражданските енергийни общности в страната, която ще се състои по линия на европейския проект SHAREs, част от програмата на ЕС Хоризонт 2020.

 

Форумът на тема "Енергийните общности: двигатели на енергийния преход в България" ще се проведе в хибриден формат (присъствено и онлайн в Zoom) на 18 юни т. г. в хотел КООП в София. За безплатно участие в събитието е необходима предварителна регистрация. С програмата на събитието можете да се запознаете тук.

 

"Гражданските енергийни кооперативи са устойчива възможност не само за намаляване на енергийната зависимост и опазване на околната среда, но и за осигуряване достъп до сигурна, чиста и евтина енергия", подчертават от ЧИЕЦ.

 

Акценти в програмата

 

Конференцията ще насочи фокуса към фундаменталната роля на гражданските енергийни проекти в енергийния преход. Тя ще предостави и широка публична платформа за представяне на пилотни проекти за първите граждански енергийни общности у нас, инициирани от Столична, Бургаска и Габровска община, разкриват организаторите. В рамките на форума за първи път ще бъдат обявени и параметрите за участие в инициативите за създаване на граждански енергийни общности.

 

Черноморският изследователски енергиен център е българският партньор в изпълнението на европейския проект SHAREs. От организацията са поканили за участие в събитието голям брой местни и чуждестранни експерти в сферата на енергийните технологии, специалисти от енергийния сектор, местни управленски структури и граждански организации.

 

Акцент в програмата на форума ще бъдат устойчивите решения за създаване на стимули за развитие на енергийните общности в България. Те ще бъдат тема на панелна дискусия, която ще постави в центъра на вниманието стратегическата рамка в подкрепа на развитието на граждански проекти за зелена енергия и енергийна ефективност. В нея ще се включат представители на Министерство на енергетиката, Агенцията за устойчиво енергийно развитие, Европейската инвестиционна банка и Европейската федерация на гражданските енергийни общности REScoop.

 

 

"Специална част от събитието ще бъде посветена на ролята на местната власт в развитието на енергийните общности. Българските общини се утвърждават като най-доверения и предпочитан партньор на гражданите при планирането и реализирането на подобни споделени проекти", споделят още от ЧИЕЦ. Водеща тема ще бъдат и инструментите в помощ на изгряващи и пилотни инициативи за енергийни общности.

 

В рамките на конференцията ще бъдат представени:

 

  • Първият проект за създаване на гражданска енергийна общност на територията на Столична община – район Витоша;
  • Пилотният проект на община Габрово, която създаде енергийна общност с участието на 73 граждани и фирми;
  • Наскоро обявеният проект на община Бургас.

В програмата е заложен и модул, в който представители на екипа по проекта SHAREs ще споделят добри практики в областта от други държави – Германия, Австрия и Грузия.

 

Какво представляват енергийните общности?

 

Енергийните общности са доброволни граждански инициативи, функциониращи под различна правна форма, която може да обединява приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и други желаещи в съвместна инвестиция в производство на енергия от възобновяеми източници, поясняват от ЧИЕЦ.

 

"Заедно те могат да произвеждат зелена енергия от фотоволтаични или друг вид системи, да я потребяват за собствени нужди, да споделят излишъка помежду си или с други граждани, включително безвъзмездно в помощ на уязвими потребители, или да я съхраняват за по-нататъшно ползване. Сдружаването на хората носи редица социални, екологични и икономически ползи, тъй като то дава възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулира екологично чистото производство на енергия и постигането на енергийна ефективност и спомага за разкриването на нови работни места", добавят от Центъра.

 

Дефиницията за енергийна общност е въведена в родното законодателство през 2023 г. и следва разпоредбите, заложени в Директивата на Европейския парламент и Съвета от 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници.

 

     
Източник: ЧИЕЦ

Ключови думи: ЧИЕЦ   енергийни общности   ВЕИ   зелена енергия   SHAREs   Хоризонт 2020   МСП   ЕИБ   АУЕР   REScoop  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
Подобни статии
Български технически каталог

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Събитията

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...