Powerindustry Bulgaria  

За перспективите пред българската енергетика – говорят експертите от EVN

18.07.2024   |   Начало»Експертно
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

През месец юни Българската браншова камара на енергетиците (ББКЕ) раздаде традиционните си награди "Енергетик на годината" за 2024 г. С авторитетните призове бяха удостоени двама експерти от групата EVN – инж. Ваня Стефанова, ръководител екип "Енергийно/производствено планиране" в EVN Топлофикация, и инж. Никола Стойчев, ръководител отдел "Mрежов системен оператор" в Електроразпределение Юг, част от EVN.

 

Поканихме ги да споделят специално за аудиторията на PowerIndustry-Bulgaria.com с каква нагласа приемат отличията, кои проекти и етапи от кариерния си път считат за най-ключови, както и какви са перспективите пред топлофикацията, електроразпределението и българския енергиен сектор като цяло.

 

Какво е значението на тези призове за Вас като експерти и за дружеството, което представлявате?

 

инж. Ваня Стефанова: За мен лично това е признание за професионалния ми опит и за приноса ми към ЕVN Топлофикация. Използвам възможността да благодаря на мениджмънта на дружеството за номинацията ми за това престижно отличие! Същевременно бих искала да изкажа благодарности и на моите колеги, с които работя ежедневно. В личен план благодаря на семейството ми и най-вече на съпруга ми за подкрепата.

 

инж. Никола Стойчев: Приемам наградата като знак на уважение от енергийната общност. Това много ме радва, тъй като представителите й са хора, отдадени на професията, притежаващи много висока експертиза. От друга страна – макар че призът е персонален, той не може да бъде спечелен без подкрепа от компанията и хората, които я представляват.

 

Така че моите благодарности са насочени най-напред към колегите, с които работя в момента, към тези, с които съм работил от 1998 г. досега, към моите преподаватели от ТУ-София, които ме запалиха по енергетиката и, разбира се, към мениджмънта на Електроразпределение Юг (ЕР Юг).

 

Кои дейности, проекти или инициативи бихте откроили като свои най-големи постижения?

 

В. С.: Един от основните проекти, по които работих в последно време, беше внедряването на приложението CHP_Scheduler в EVN Топлофикация. Приложението e разработено съвместно от екип "Бизнес анализи" към отдел "Енергоикономическо планиране" в EVN AG Австрия с активното участие на екип "Енергийно/производствено планиране" на ЕVN Топлофикация, чийто ръководител съм.

 

CHP_Scheduler служи за планиране производството на топлинна енергия – общо за дружеството и по централи, планиране на продажбите на електрическа енергия при сегменти "Ден напред" и "В рамките на деня", планиране на необходимите количества природен газ – по централи и общо за дружеството.

 

Планирането се извършва на база отчетни данни за основни технически показатели, отчетна и прогнозна информация за климатичните данни за района на Пловдив – температура и влажност на външния въздух, скорост на вятъра, слънцегреене, борсови отчетни и прогнозни цени на електроенергията, цени на газа и въглеродните емисии.

 

Приложението е самообучаващо се – не използва регресионни модели, а се базира на "обучение" на изкуствени невронни мрежи. При аварийни ситуации и ограничителни режими има възможност да се извършват експертни корекции.

 

Н. С.: Живеем в динамични времена и енергетиката не се отличава от това. Няколко съществени структурни промени се случиха в сектора през последните 25 години, като повече или по-малко съм имал участие в тях.

 

Като започнем от 2000 г. с преструктурирането на НЕК, формирането на преносни и разпределителни дружества, след това през 2005 г. – приватизацията на разпределителните дружества: нови структури, нови хора, нови идеи, много ноу-хау, модерни решения, ориентиране към клиента, стандартизация, акцент върху качеството и дългосрочните перспективи и т. н. На по късен етап дойдоха разделянето на мрежа и енергия (т. нар. unbundling), бумът на ВЕИ сектора и т. н.

 

За какви промени работите в конкретния сектор на енергетиката, в който сте ангажирани? Кои са най-ключовите възможности и предизвикателства в него към момента?

 

В. С.: Моята дейност е свързана с развитието на услугите на EVN Топлофикация. Нашият екип се грижи за: енергийно планиране и ежедневно прогнозиране; разработване на режими за топлоснабдителната система; участие в търговията с електрическа енергия на регулиран и нерегулиран пазар; участие при търговията на въглеродни емисии; изготвяне на енергийни доклади; упражняване на оперативен контрол на договорите с доставчици на горива, с операторите на газоразпределителната и електропреносната мрежи, както и на договорите за изкупуване на електрическа енергия и т. н.

 

Всичко това са дейности, които изискват задълбочен анализ и професионализъм при извършването им. В тази връзка, съвместно с колегите работим за подобряване дейността на дружеството в тези сфери, но не на последно място и за внедряване на нововъведения. Това от своя страна е от голямо значение за развитието и подобряването на основните работни процеси, както и за бъдещето на ЕVN Топлофикация.

 

Н. С.: Понастоящем заемам длъжността ръководител на отдел "Mрежов системен оператор" в ЕР Юг – това са диспечерите на разпределителната мрежа на лицензионната територия на дружеството. Опитвам се да развивам отдела и хората в него, като внедряваме нови технологии, системи за диспечерско управление (SCADA), а също така да подкрепям и насърчавам с опита си по-младите колеги.

 

В днешни дни българската енергетика има добри идеи и проекти, но по-малко конкретни действия за тяхното реализиране. Важно е да има такива действия, иначе рискуваме да загубим позицията си на водеща страна в региона.

 

Все още в българската енергетика предстоят за решаване фундаментални въпроси, като например къде е границата между преносната и разпределителната мрежа, как различните дружества (частни и държавни) да участват равнопоставено в решаването на основни проблеми и т. н. В една регулирана дейност, каквато е разпределението на електрическа енергия, е изключително важно да има ясна перспектива, предвидимост за дълъг времеви диапазон, адекватни и гъвкави мрежови тарифи.

     
Източник: TLL Media; снимка: EVN

Ключови думи: EVN   EVN Топлофикация   Електроразпределение Юг   ЕР Юг   ББКЕ   Енергетик на годината   енергетика   топлофикация   електроразпределение  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
Подобни статии
Български технически каталог

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Експертно

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...