Powerindustry Bulgaria  

European Energy присъединява 500 MW нови ВЕИ мощности към мрежата в Румъния

21.08.2024   |   Начало»Бизнес
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Датският разработчик на ВЕИ проекти European Energy е получил необходимите разрешителни за присъединяване на около 500 MW нови соларни и вятърни мощности към електроразпределителната мрежа в Румъния, съобщиха специално за PowerIndustry-Bulgaria.com от българското представителство на компанията.

С това бъдещите комплекси за възобновяема енергия на европейското дружество в северната ни съседка се доближават значително до етап на изграждане, а портфолиото от планирани проекти на European Energy Румъния вече обхваща общо над 1,5 GW слънчеви и ветроенергийни съоръжения.

 

Компанията очаква в близко бъдеще да получи разрешения за мрежово присъединяване и на останалите ВЕИ инсталации в страната, които са все още в концептуална фаза.

 

Румъния като обещаващ ВЕИ пазар

 

"Считаме Румъния за изключително обещаващ пазар. Предстои търг, чийто предмет е сключването на т. нар. договори за разлика (Contract for difference, CFD), в рамките на местната схема за подпомагане на развитието на сектора на възобновяемата енергия, а целевият капацитет по линия на механизма е общо 5 GW. Това ще отключи нови възможности за реализирането на все повече вятърни и соларни проекти", коментира Йоанис Калаподас, ръководител на операциите на European Energy в Румъния.

 

Към края на 2023 г. ВЕИ проектите в страната, които са вече изградени или имат разрешителни за присъединяване към мрежата, възлизат на 11,7 GW, сочат данните на Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA). "Възобновяемите източници, като част от зеления преход на Румъния, предлагат множество ползи, включително по-чиста и евтина електроенергия за потребителите.

 

Те осигуряват значителни икономически и конкурентни предимства за фермерите и собствениците на земя, както и за местните бизнеси, общности и граждани – по-високи данъчни приходи и нови работни места в рамките на екологосъобразни инвестиции", подчертават от European Energy.

 

По пътя към пазарно лидерство

 

От компанията добавят, че осигуряването на разрешителни за присъединяване на проекти с капацитет 500 MW е важна крачка напред към постигането на лидерство на местния пазар. По думите на изпълнителния вицепрезидент и ръководител "Разработка на проекти" в European Energy Торвалд Спанггаард, Румъния може да даде нов сериозен тласък в развитието на възобновяемата енергия именно чрез наскоро стартиралата локална схема за подпомагане на сектора.

 

Фирмените експерти изчисляват, че хибридните проекти, включващи микс от съоръжения за производство на соларна и вятърна енергия и системи за съхранение, биха могли да стимулират допълнително напредъка на ВЕИ индустрията в страната. Друга адекватна мярка в тази посока би била въвеждането на ясна регулаторна рамка във връзка с гаранциите за произход, която да насърчи повече корпоративни договори за доставка на зелена енергия в Румъния, обобщават от European Energy.

 

     
Източник: European Energy

Ключови думи: European Energy   ВЕИ   възобновяема енергия   ВЕИ проекти   соларна енергия   вятърна енергия   Румъния  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02
SKE Engineering GmbH
Последно от Бизнес
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиБизнесВидео на седмицатаТехнологииСъбитиятаПредстоящоЕкспертноИнвестицииКариериИновацииТенденции
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...