ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
19% от електроенергията, използвана в Европа през 2023 г., е произведена от вятърни централи, сочи новото издание на годишния доклад "Факти и цифри за вятърната енергия" на Европейската ветроенергийна асоциация WindEurope.
Проучването включва детайлна информация за развитието на вятърната индустрия в държавите от Европейския съюз и ползите, които секторът носи на другите икономически отрасли, включително създаване на работни места, принос към националния бюджет, подпомагане на местните общности, синергия със селското стопанство и т. н.
В доклада са цитирани данни на WindEurope, Rystad Energy, ЕК, Vestas, GE Renewable Energy, Bloomberg New Energy Finance, ENTSO-E, TenneT и др. От Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ) публикуваха на уебстраницата си превод на публикацията на български език.
Докладът представя разбивка на производството на електроенергия в ЕС през 2023 г. по видове технологии, като делът на изкопаемите горива е 29%, на ядрената енергия – 23%, на вятърната – 19%, а хидроенергията и соларната енергия допринасят съответно с 12 и 9 на сто от общия микс.
От WindEurope посочват, че ЕС предвижда до 2050 г. вятърът да осигурява половината от електроенергията, необходима на европейските страни. Асоциацията включва в проучването и карта, изобразяваща концентрацията на вятърни паркове на сушата и в морето в Европа. Изводите от изследването показват, че по-голямата част от вятърната енергия понастоящем се добива от наземни съоръжения, като за 2023 г. делът й е 89% спрямо 11 на сто за тази от офшорни централи. Прогнозите са до 2030 г. офшорното производство да достигне 28% от общото.
Според данните, цитирани в публикацията, в Европа към момента има 107 000 вятърни турбини, от които 103 000 са на сушата, 3600 са фиксирани в морето, а едва 30 са плаващи. Съвременните турбини обаче са значително по-мощни и ефективни, подчертават от WindEurope, като добавят, че при т. нар. "repowering" процес на подмяна и ретрофит на съществуващите съоръжения средният им брой намалява с 25%. Същевременно средната им производителност (вкл. мощност и ефективност) се увеличава четирикратно, а за вятърните паркове в цялост този показател нараства три пъти.
Стоманата представлява 72 на сто от използваните в производството материали, а сред останалите са желязо, чугун, стъклопласт, смола, пластмаса, алуминий, мед, редки земни метали и бетон.
Изследването на WindEurope с фокус върху динамиката на ветроенергийната индустрия през изминалата 2023 г. извежда някои ключови изводи за тенденциите, възможностите и предизвикателствата в сектора. Ето и някои от тях:
В последното издание на доклада си за развитието на ветроенергийния сектор от WindEurope поставят и пет искания, чието изпълнение би стимулирало прогреса на сектора в рамките на следващите пет години:
Цялото съдържание на публикацията можете да откриете тук.
Източник: WindEurope, АПСТЕ
Ключови думи: WindEurope АПСТЕ вятърна енергия ветроенергиен сектор вятърни централи вятърни паркове офшорни вятърни централи вятърни турбини ВЕИ
Област: Енергетика
TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
17.04.2025 | АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ проведоха в София първото обучение по реакторната технология АР-1000 в Европа
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
17.04.2025 | АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ проведоха в София първото обучение по реакторната технология АР-1000 в Европа
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.