ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
10.10.2024 | Бъдещето на енергийните технологии в индустрията – все по-устойчиво и дигитализирано
10.10.2024 | European Energy отчете нов рекорд в производството на възобновяема енергия през първото полугодие на 2024 г.
09.10.2024 | Над 1000 посетители посрещна АЕЦ Козлодуй в тазгодишния Ден на отворените врати
03.10.2024 | Производителността на ядрените реактори по света остава висока, независимо от тяхната възраст
03.10.2024 | CISOLAR и GREENBATTERY събират сектора на устойчивата енергия в Букурещ
Общият размер на капиталовите инвестиции в проекти във водородния сектор през последните четири години възлиза на повече от 75 млрд. щатски долара. Това сочи публикуваният преди дни доклад "Hydrogen Insights 2024" на международния водороден съвет Hydrogen Council.
Статистиките на анализаторите показват, че глобалният сектор на водорода расте динамично, постигайки над седемкратно увеличение на вложения капитал в проекти, достигнали до етап на финално инвестиционно решение (FID), в периода от 2020 г. досега. Постигането на високите глобални цели относно климата обаче все още изглежда далечно, а отлагането на реализацията на проекти в сферата на водорода допълнително забавя процеса, допълват от Hydrogen Council.
Проучването обхваща повече от 1570 проекта в сегмента по цялото земно кълбо (от едва 228 през 2020 г.), а изводът на експертите е, че темповете и мащабът на внедряване на водородни технологии е необходимо още по-драстично да се увеличат, за да се доближим до изпълнението на климатичните цели.
Ежегодното изследване по традиция се провежда в съавторство с международната маркетингова агенция McKinsey & Company. Специалистите отчитат, че се наблюдава и значително съзряване на световната водородна индустрия, като фокусът върху финализиране на проектите за чист водород е все по-силен. И ако в етап на финално инвестиционно решение през 2020 г. са били 102 проекта на обща стойност 10 млрд. долара, то към месец май 2024 г. броят им вече достига 434, а общият бюджет – 75 млрд.
В най-скорошният отрязък от времевия обхват на изследването – периода от октомври 2023 г. до май тази година, се регистрира отчетлив преход от планиране към имплементиране на водородни проекти по цял свят. Общият размер на обявените инвестиции в сегмента до 2030 г. нараства с приблизително 20% – от 570 до 680 млрд. щатски долара. Капиталовложенията след т. нар. FID фаза отбелязват ръст с впечатляващите 90 на сто, допълван от 30-процентно увеличение в броя на проектите в етап на напреднал инженерен дизайн или "front-end engineering design" (FEED).
Изявен е фокусът на компаниите и организациите да довеждат обявените инвестиции до фаза на реализация, като паралелно се наблюдава и друга интересна тенденция, споделят изследователите. Проектите все по-активно биват пресявани, като тези с по-ниска жизнеспособност отпадат още на ранен етап за сметка на приоритизиране на проектите с най-голям потенциал – модел, който се среща в ранните стадии на развитие и на други възобновяеми сектор, като соларната и вятърната енергетика, посочват от Hydrogen Council.
Въпреки регистрирания напредък глобалният водороден сектор, подобно на други индустрии с фокус върху чистата енергия, страда от значителни макроикономически сътресения вследствие на нарастващата инфлация и увеличаващите се лихвени проценти, както и геополитическото напрежение върху енергийните пазари, подчертават анализаторите.
"Специфични за сектора проблеми, като регулаторната несигурност, нарастващите разходи за производство на ВЕИ енергия и за електролизьори, доведоха до забавяне на редица проекти, особено в сферата на зеления водород", допълват от Hydrogen Council.
"Последният ни доклад изпраща ясно послание – водородът вече се случва. Сега, когато технологията е реалност и е фактор в енергийния преход, е време да насочим значително повече инвестиции в сектора до 2023 г., за да постигнем целите си до средата на столетието. На базата на конкретните изводи и поуки, които имаме от последните четири години, трябва спешно да адресираме предизвикателствата на ключовите пазари и да създадем по-благоприятна среда за изпълнение на проекти", обобщава главният изпълнителен директор на световния водороден съвет Ивана Джемелкова.
Hydrogen Council е глобална инициатива, обединяваща ръководителите на над 140 компании и организации от водородния сектор в 20 държави в Северна и Южна Америка, Европа, Африка, Средния Изток и Азиатско-тихоокеанския регион. В структурата на съвета влизат експерти на ръководни постове с визия и дългосрочни амбиции за ускоряване на прехода към чиста енергия чрез водородни технологии.
Източник: Hydrogen Council; снимки: Hydrogen Council, Dreamstime
Ключови думи: Hydrogen Council McKinsey водород зелен водород водороден сектор водородна индустрия водородна икономика ВЕИ възобновяема енергия
Област: Енергетика
European Energy отчете нов рекорд в производството на възобновяема енергия през първото полугодие на 2024 г.
Тристан 02 – специалистите в областта на батериите
Световна седмица на водорода от 30 септември до 4 октомври в Копенхаген
Откриха хибриден комплекс за производство и съхранение на зелена енергия в Перник
Neopet и ACE Engineering подписаха стратегическо партньорство за развитие на иновативни енергийни системи
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
03.10.2024 | LNG терминалът в Александруполис беше въведен в търговска експлоатация
25.09.2024 | Откриха хибриден комплекс за производство и съхранение на зелена енергия в Перник
18.09.2024 | НЕК търси изпълнител за изграждане на два нови хидроагрегата на ПАВЕЦ Чаира
29.08.2024 | Стартира процедурата RESTORE с бюджет от близо 1,2 млрд. лева за проекти за съхранение на ВЕИ енергия
22.08.2024 | GoodMills България влага половин милион лева в система за производство на зелена енергия
03.10.2024 | LNG терминалът в Александруполис беше въведен в търговска експлоатация
25.09.2024 | Откриха хибриден комплекс за производство и съхранение на зелена енергия в Перник
18.09.2024 | НЕК търси изпълнител за изграждане на два нови хидроагрегата на ПАВЕЦ Чаира
29.08.2024 | Стартира процедурата RESTORE с бюджет от близо 1,2 млрд. лева за проекти за съхранение на ВЕИ енергия
22.08.2024 | GoodMills България влага половин милион лева в система за производство на зелена енергия
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.