ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
19.06.2025 | МАЕ стартира глобална онлайн обсерватория за енергия и изкуствен интелект
19.06.2025 | Иван Стоянов от ЕСО бе удостоен с приза за енергетик на годината за 2025 г.
19.06.2025 | Обединени усилия за стратегическите енергийни проекти в ЮИЕ са ключови за конкурентоспособността на бизнеса в региона
19.06.2025 | За първи път от над шест десетилетия насам Световната банка ще финансира проекти за ядрена енергия
19.06.2025 | ЕИБ ще консултира България при декарбонизацията на Мини Марица-изток
Ръст в поръчките за вятърни турбини и в инвестициите по веригата на доставките във вятърния сектор на Стария континент отчита най-новото есенно издание на традиционния доклад на европейската асоциация на ветроенергийната индустрия WindEurope (Autumn Wind Energy Data).
Необходими са обаче спешни мерки по посока опростяване на присъединяването на съоръженията към съществуващите мрежи, олекотяване на процедурите за издаване на разрешителни и оптимизиране на дизайна на търговете, посочват експертите.
Цели 6,4 GW вятърни мощности са изградени само за в рамките на първите шест месеца на настоящата година, сочат статистиките на браншовата организация. 5,3 GW от тях са наземни, а останалите 1,1 GW – офшорни. Вятърни централи с общ капацитет 5,7 GW са изградени на територията на ЕС, като най-голям е делът на съоръженията в Германия (1,7 GW), следвана от Франция с 1,2 GW и Испания с 876 MW.
През силното за сектора първо полугодие анализаторите регистрират значително увеличение на заявките за вятърни турбини в сравнение със същия период през 2023 г. – с 11% за цяла Европа и с 33 на сто за ЕС, както и голям брой търгове в сегмента – за общо 19,7 GW нов капацитет, което е два пъти повече спрямо първите шест месеца на предходната година.
Същевременно се забелязват и сериозни пречки пред развитието на сектора, които забавят реализирането на проекти, свързани основно с възможностите за мрежово присъединяване на вятърните паркове, подчертават от WindEurope.
"Към момента е истинско предизвикателство да осигуриши реализираш големи нови инвестиции. Необходими са още подобрения в структурите на тръжните процедури. И макар издаването на разрешителни за строеж на вятърни паркове да става сравнително по-лесно от преди, това не е навсякъде. От повече капиталовложения се нуждаят и пристанищата", обобщават от асоциацията.
Общата инсталирана мощност на вятърните инсталации в Европа след края на полугодието достига 278 GW – 242 GW наземни съоръжения и 35 GW офшорни. Към ЕС се причисляват 225 GW от тях, 205 GW от които са на сушата. Обещаващи са и числата в графата на разрешителните – през първата половина на 2024 г. са издадени разрешения за изграждането на 5 GW нови наземни централи само в Германия, показва проучването на WindEurope.
Един от ключовите за развитието на сектора индикатори бележи спад – решителността на инвеститорите да реализират вятърни инсталации. Проектите, достигнали фаза на финално инвестиционно решение (FID) в периода от януари до юни тази година, са с общ бюджет 15,4 млрд. евро – с 30 на сто по-малко спрямо същия отрязък от време през 2023 г. Само 4 сред проектите са за офшорни паркове, информират още от асоциацията.
Очакванията на експертите са до края на годината общата инсталирана мощност на новоизградените през 2024 г. на континента централи да достигне 15 GW (към 16 GW за 2023 г.). Прогнозите до 2030 г. пък са за 350 GW общ вятърен капацитет в ЕС, от който 296 GW в наземни инсталации и 54 GW в офшорни.
"По това време миналата година ЕС осъзна, че нещата не вървят добре във вятърния сектор и че е необходима допълнителна подкрепа. Пакетът за вятърна енергия, който беше приет, с 15 незабавни мерки за укрепване на веригата на стойността в индустрията, реално помага. Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) създаде и стартира своя механизъм за насрещни гаранции с първоначална стойност 5 млрд. евро.
Правителствата осигуряват по-голяма прозрачност за предстоящите търгове, като използват повече неценови критерии и индексират по-добре тръжните цени. Комисията, от своя страна, предприема целенасочени действия, за да осигури равни условия на участниците", коментират от WindEurope.
Експертите от организацията, допълват, че правителствата и публичните финансови институции също оказват повече подкрепа за инвестициите по веригата за доставки и в сегмента на логистиката в сравнение с преди. И това отчетливо допринася за увеличаването на новите инвестиции в производствени мощности.
"В рамките на европейската верига за доставки на вятърна енергия понастоящем се изграждат няколко нови фабрики и се разширяват съществуващи такива. Така до края на 2025 г. секторът ще има капацитета да произвежда 9,5 GW офшорни и 22,5 GW наземни вятърни турбини годишно", споделят още от асоциацията.
Източник: WindEurope; снимки: WindEurope, Dreamstime
Ключови думи: WindEurope ЕС вятърна енергетика вятърна енергия ветроенергиен сектор вятърни паркове вятърни турбини
Област: Енергетика
Иван Стоянов от ЕСО бе удостоен с приза за енергетик на годината за 2025 г.
Обединени усилия за стратегическите енергийни проекти в ЮИЕ са ключови за конкурентоспособността на бизнеса в региона
Българо-японски бизнес форум за енергетика, инфраструктура и дигитализация ще се проведе в София
WindEurope представя хората зад вятърната енергия с глобална кампания по повод световния ден на вятъра
150 събития в Страсбург в рамките на 3 дни изграждат визията за бъдещето на европейския енергиен преход
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
22.05.2025 | Тенденциите и перспективите за развитие на ВЕИ енергетиката в България и ЮИЕ – акцент на RE-Source Southeast 2025
08.05.2025 | България и Турция с меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност
07.05.2025 | Скоро стартира подготовката за юбилейното 25-о издание на Български технически каталог
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
22.05.2025 | Тенденциите и перспективите за развитие на ВЕИ енергетиката в България и ЮИЕ – акцент на RE-Source Southeast 2025
08.05.2025 | България и Турция с меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност
07.05.2025 | Скоро стартира подготовката за юбилейното 25-о издание на Български технически каталог
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.