ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Силни финансови резултати през първите шест месеца на настоящата година отчита наскоро публикуваният междинен доклад на European Energy, съобщиха специално за PowerIndustry-Bulgaria.com от българското подразделение на компанията.
Производството на възобновяема енергия от съоръжения в портфолиото на датската корпорация е достигнало рекордни нива през първото полугодие (H1) на 2024 г., което кореспондира със значителен ръст и при други ключови показатели за пазарното й развитие, а проектите й стават по-мащабни и комплексни, сочи анализът.
В доклада за периода фигурират 28 нови ВЕИ централи във фаза на изграждане в 8 държави, както и девет сключени дългосрочни договора за корпоративни доставки на зелена енергия (PPA). От компанията посочват, че напредъкът при строителните дейности и PPA споразуменията е индикатор за нарастващо търсене на чиста енергия на стабилни цени.
Позитивен е и фактът, че редица европейски страни въвеждат т. нар. Договори за разлика (CFD) в ролята им на стимул за развитието на нови проекти за възобновяема енергия, допълват от European Energy. Италия, Румъния и Естония са сред страните, които отскоро подкрепят инсталирането на ВЕИ мощности чрез дългосрочни ценови режими.
От датската компания споделят, че очакват с нетърпение имплементирането на тези мерки и положителния им ефект върху европейския пазар, като добавят, че се забелязва сериозен ръст в интереса към дългосрочни споразумения на фиксирани цени, а договореният капацитет се е утроил само за периода от 2020 до 2023 г.
Междинният доклад на European Energy показва още, че фирмените усилия за развитие на сегмента на Power-to-X технологиите вече започват да се материализират, а един от положителните примери в тази посока е стартът на тестовото производство на зелен водород от комплекса в Маде, Южна Дания, през юни т. г.
"Това е важна стъпка напред за пазарната реализация на Power-to-X проектите ни. Съоръженията в Маде и Касо се очаква да бъдат въведени в търговска експлоатация до края на 2024 г. В Касо за пръв път в историята на ВЕИ сектора ще се произвежда е-метанол за търговски цели", подчертават от компанията.
Като важен показател за напредък през първото полугодие на настоящата година от European Energy отчитат и одобрението на проекта за батерийно съхранение на енергия, чието влизане в експлоатация е планирано за началото на 2025 г. Съоръжението ще гарантира стабилен поток от зелена енергия към мрежата и ще оптимизира приходите на компанията, като осигури възможност за продажба на съхраняваната енергия при най-благоприятните пазарни цени.
През последните 12 месеца компанията е осъществила пуск на съоръжения с обща инсталирана мощност от 600 MW, а общият капацитет на проектите във фаза на изграждане в портфолиото й вече надхвърля 1,2 GW. Планирани са и други 700 MW в различни държави с разнообразни технологични решения, което е отражение на усилията на European Energy да диверсифицира инвестициите си, добавят от там.
С ръст от 24 на сто спрямо първото полугодие на миналата година, производството на зелена електроенергия от проекти на компанията в рамките на H1 на 2024 г. достига рекордните 1020 GWh, което допринася за спестяването на повече от 237 хил. тона парникови емисии.
С 1,7 GW мощности в процес на активна продажба European Energy запазва оптимистични прогнози за висока оперативна печалба преди лихви, данъци и амортизация (EBITDA) за 2024 г., като очаква тя да достигне 230 млн. евро, но с по-висок рисков марж от +/- 20%.
Източник: European Energy
Ключови думи: European Energy ВЕИ възобновяема енергия PPA зелена енергия дългосрочни договори корпоративни доставки Касо зелен водород е-метанол
Област: Енергетика
TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.04.2025 | Стартъп с тройно по-леки покривни PV панели спечели наградата European Solar Startup Award 2025
27.03.2025 | ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
27.03.2025 | Софийският университет беше приет за пълноправен член на Европейската ядрена образователна мрежа
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
13.03.2025 | Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
10.04.2025 | Стартъп с тройно по-леки покривни PV панели спечели наградата European Solar Startup Award 2025
27.03.2025 | ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
27.03.2025 | Софийският университет беше приет за пълноправен член на Европейската ядрена образователна мрежа
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
13.03.2025 | Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.