ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
19.03.2025 | Ключов за Европа научно-индустриален център за водородни технологии изграждат у нас
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Минимален ръст в заетостта в PV сектора в размер на под 1% в рамките на следващите четири години прогнозират от европейската асоциация на соларната индустрия SolarPower Europe в най-новото издание на доклада си "EU Solar Jobs Report 2024". Проучването разглежда състоянието на пазара на труда в отрасъла през 2023 г. и отразява очакванията на експертите от организацията за по-нататъшното му развитие до 2028 г.
От Сдружение "Соларна Академия България" (Solar Academy), което е член на асоциацията, публикуваха детайлен обзор на доклада на български език на интернет страницата си.
"Според SolarPower Europe през последните години соларният сектор се е превърнал във важен източник на работни места за Европейския съюз. Соларната индустрия постоянно и значително нараства, добавяйки повече капацитет за производство на електроенергия от всяка друга технология и създавайки стотици хиляди работни места. Соларната енергия в Европа предлага конкретен начин за пряко участие в енергийната система, водена от възобновяеми източници, която осигурява конкурентна, достъпна, сигурна енергия и устойчива за бъдещето заетост", гласи публикацията на Solar Academy.
Цитираният от сдружението доклад отчита, че по време на енергийната криза соларната индустрия е ускорила растежа си, за да намали зависимостта от руския газ и да защити ЕС от скокове в цените на енергията. Според изложената в проучването информация през 2023 г. европейският PV сектор е надхвърлил предишните нива на годишен растеж от 40%, достигайки значителен ръст от 50 на сто, като същевременно е осигурил нов рекорден капацитет на инсталираните мощности от 61 GW на годишна база.
Докато други сектори срещат трудности при наемането на квалифицирани специалисти, соларната индустрия е в период на подем в това отношение благодарение на работниците, привлечени вследствие на нарастващото търсене на слънчева енергия и превръщането на работата в сектора в мисия, посочват още от SolarPower Europe, цитирани от Solar Academy.
"Броят на работните места в соларния сектор в ЕС нарастваше до края на 2023 г., достигайки 826 000 заети, което е с 27% повече спрямо предходната година, но ситуацията драстично се промени. За 2024 г. се очаква много бавен растеж на инсталационния капацитет от около 5% или приблизително 64 GW нови соларни инсталации в ЕС. В резултат на това броят на работните места вероятно ще се увеличи с по-малко от 1%", информира обзорът на доклада, публикуван от сдружението.
Според експертите тази прогноза се основава на очакванията за по-бавен растеж при соларните инсталации до края на настоящата година и в частност – при покривните системи. Други фактори, който отчитат от асоциацията, са ограничената гъвкавост при тези системи и актуалните предизвикателства пред PV производството, които водят до прекъсвания и съкращения на работни места.
"Въпреки забавянето ЕС ще продължи да разширява работната сила и се очаква да осигури 1 милион работни места до 2027 г. в съответствие с прогнозите за растежа на сектора, необходими за конкурентоспособността на Европа, климатичните цели и енергийната сигурност.
На национално ниво, Германия се е изкачила от трето място през 2022 г., изпреварвайки Полша като страната с най-голяма работна сила в Европа през 2023 г. След Полша са Испания, Италия, Румъния, Нидерландия и Франция сред водещите по заетост държави в ЕС", сочи още изследването.
От SolarPower Europe публикуват в актуалния си доклад и няколко препоръки относно политиките в сектора, чрез чието прилагане да гарантира, че работната сила в соларния сектор ще има готовност да осигури основния инструмент за декарбонизация на Европа през втората половина на текущото десетилетие. Сред тях са:
Целия доклад на европейската соларна асоциация можете да намерите тук.
Източник: Solar Academy; снимки: SolarPower Europe, Dreamstime
Ключови думи: Solar Academy Соларна Академия SolarPower Europe соларен сектор пазар на труда заетост работна ръка работна сила соларни специалисти
Област: Енергетика
Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
Solar Academy организира експертна дискусия в рамките на KEY – The Energy Transition Expo в Римини
Соларната енергия не е просто алтернатива, а основа за устойчиво бъдеще
Веселин Тодоров от Solar Academy беше избран за председател на браншова структура към БТПП
Кои са носителите на европейските награди за устойчивост в соларния сектор за 2024 г.
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.03.2025 | Месопреработвателното предприятие "Пилко" търси инженер-енергетик
05.03.2025 | АЕЦ Козлодуй даде старт на приема за лятната си стажантска програма Nuclear Horizons
27.02.2025 | ИЕЕС – БАН организира безплатен обучителен курс в областта на водородните технологии
27.02.2025 | Веселин Тодоров от Solar Academy беше избран за председател на браншова структура към БТПП
19.02.2025 | SKE Engineering GmbH търси инженер соларни решения
06.03.2025 | Месопреработвателното предприятие "Пилко" търси инженер-енергетик
05.03.2025 | АЕЦ Козлодуй даде старт на приема за лятната си стажантска програма Nuclear Horizons
27.02.2025 | ИЕЕС – БАН организира безплатен обучителен курс в областта на водородните технологии
27.02.2025 | Веселин Тодоров от Solar Academy беше избран за председател на браншова структура към БТПП
19.02.2025 | SKE Engineering GmbH търси инженер соларни решения
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.