ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
12.06.2025 | Българо-японски бизнес форум за енергетика, инфраструктура и дигитализация ще се проведе в София
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
12.06.2025 | WindEurope представя хората зад вятърната енергия с глобална кампания по повод световния ден на вятъра
12.06.2025 | Експертен семинар в ТУ-София ще направи преглед на новостите от Intersolar 2025
05.06.2025 | ЕК отпуска близо 1 млрд. евро субсидии на 15 проекта за производство на зелен водород
За да отговори на целите за въглеродна неутралност и да осигури стабилна база за утрояване на световния ВЕИ капацитет до 2030 г., глобалният хидроенергиен сектор е необходимо да удвои инсталираните мощности до 2050 г., за което ще бъдат необходими кумулативни инвестиции в размер на около 3,7 трилиона щатски долара. Това сочат прогнозите в тазгодишния доклад на Международната хидроенергийна асоциация (IHA) – "World Hydropower Outlook" 2024.
Ежегодното проучване на браншовата организация проследява развитието на този ключов подотрасъл в контекста на енергийния преход, декарбонизацията и възобновяемите източници. Последното издание на документа разглежда динамиката в световната хидроенергетика през 2023 г., а основният извод на анализаторите е, че перспективите за бъдещето са обещаващи, но са налице и множество предизвикателства по отношение на политиките и инвестициите в сектора.
"Хидроенергията не се свежда просто до производствен метод. Тя осигурява широк набор от други безценни ползи за енергийните мрежи, като възможности за съхранение и достатъчна гъвкавост да балансира соларната и вятърната енергия, като същевременно подкрепя земеделието, управлението на водите и смекчаването на климатичните промени.
Хидроенергетиката е индустрия, която може да осигури голям брой работни места и се нуждае от това да разшири работната си сила, за да демонстрира пълния си потенциал. Помпено-акумулиращите водноелектрически съоръжения набират скорост и приносът им в помощ на електроенергийните мрежи бързо става видим за световните лидери", коментират от IHA.
Експертите посочват, че в исторически план водноелектрическата енергия се финансира основно на държавно или междуправителствено ниво, но възможностите за влагане на повече ресурси в сектора по тази линия са ограничени. Според тях, ако темповете на изграждане на водноелектрически централи (ВЕЦ) е необходимо да се удвоят, за това ще са нужни много повече частни инвестиции. Цели се двоен ръст и на капиталовите потоци в сектора – от 65 до 130 млрд. щатски долара през 2050 г.
От IHA отбелязват, че в Европа е налице зрял арсенал от хидроелектрически съоръжения. За да се осигури необходимата гъвкавост, която да подкрепи амбициите на ЕС по посока по-ускорено развитие на соларните и вятърни технологии, акцентът трябва да е върху модернизиране на амортизиращите се конвенционални активи, както и върху повече нови ВЕЦ проекти, подчертават от асоциацията.
"Това е отразено в развитието на енергийните политики в региона, като Европейският съюз налага реформи в дизайна на пазара на електроенергия, а Обединеното кралство се ангажира да подкрепя механизми за дълготрайно съхранение на енергия.
ЕС изисква от държавите членки да преразгледат и своите потребности по отношение на гъвкавостта, както и да установят цели за намаляване на зависимостта си от изкопаемите горива. Всичко това създава позитивна среда за бъдещи инвестиции в гъвкави водноелектрически решения, особено в ПАВЕЦ", коментират от IHA.
Целия доклад вижте тук.
Източник: IHA
Ключови думи: Хидроенергия ВЕЦ ПАВЕЦ водноелектрически централи хидроенергийни съоръжения хидроенергетика въглеродна неутралност
Област: Енергетика
Нови фотоволтаични проекти у нас
Планира се изграждането на три нови ПАВЕЦ у нас с общ капацитет 3 GW
Близо една четвърт от енергийното потребление на ЕС вече се покрива от ВЕИ
Успешно приключи рехабилитацията на хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ Чаира
НЕК търси изпълнител за изграждане на два нови хидроагрегата на ПАВЕЦ Чаира
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
13.05.2025 | Национален център за дигитални двойници отвори врати във Великобритания
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
17.04.2025 | АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ проведоха в София първото обучение по реакторната технология АР-1000 в Европа
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.05.2025 | Национален център за дигитални двойници отвори врати във Великобритания
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
17.04.2025 | АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ проведоха в София първото обучение по реакторната технология АР-1000 в Европа
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.