ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Общата инсталирана мощност на соларните централи по цял свят е надхвърлила бариерата от 2 TW, съобщиха от асоциацията на европейската PV индустрия SolarPower Europe, цитирайки данни на Глобалния соларен съвет (Global Solar Council).
Рекордните резултати бяха обявени в навечерието на световната климатична конференция COP29, която се проведе в Баку от 11 до 22 ноември т. г. и за пореден път постави фокус върху възобновяемата енергия като основно средство за борба с климатичните изменения.
"Внедряването на технологии за производство на соларна енергия експоненциално се ускори през последните години, водейки до драстично намаляване на разходите, което направи слънцето най-евтиния източник, достъпен за потребителите в редица държави по цялото земно кълбо", коментират от браншовата организация.
Експертите подчертават огромния скок, който е направил секторът за изключително кратко време: "На соларната индустрия й трябваха 68 години да постигне 1 TW инсталирани мощности – в периода от 1954 до 2022 г. Следващият терават, или още толкова капацитет, отне само 2 години".
Този повратен момент за PV сектора е доказателство за това, че слънчевата енергия се превръща в гръбнак за глобалната енергийна система, смятат специалистите. 2 TW соларни централи се равняват на общия капацитет за производство на електроенергия (от всякакви източници) на Индия, САЩ и Великобритания, достатъчен за обезпечаване на потребностите на един милиард домакинства, посочват още от SolarPower Europe.
"Това безпрецедентно разгръщане на соларните мощности по цял свят и достигането на рекордните 2 TW (с около 7 млрд. инсталирани соларни панела) е кулминация на десетилетни усилия. Далновидни политики, изобретателност от страна на индустрията, 7 милиона усърдни инсталатори на соларни системи и гъвкава и мащабируема технология – комбинацията от всички тези фактори ни доведе до тук", коментира Соня Дънлоп, главен изпълнителен директор на Глобалния соларен съвет.
По думите й секторът може да "натисне пауза", за да отчете това грандиозно постижение, но "само за минута". "Соларната индустрия сега е изправена пред задачата да удвои темповете на инсталация на соларни мощности, за да постига по 1 TW на година и да успее да реализира целите за утрояване на глобалния ВЕИ капацитет.
Соларните домове достигнаха 25 милиона – трябва да отпразнуваме този резултат, но и да го удвоим", добавя Дънлоп. Според нея, за да стане възможно това, е необходимо да се отключи допълнително финансиране, както и да се намалят капиталовите разходи за PV проекти (от 15% до под 5%), особено в "Глобалния Юг" или развиващите се страни и пазари.
Мате Хайс, председател на Глобалния соларен съвет и директор по глобалните въпроси в SolarPower Europe, допълва: "До 2030 г. слънцето ще бъде водещият възобновяем източник в света, като ще допринесе с най-голям дял за ВЕИ революцията.
Бъдещето на соларната енергия зависи от справедливия глобален достъп до финансиране. Трябва да гарантираме, че всеки – особено в Глобалния Юг, може да се присъедини към този процес. За тази цел спешно се нуждаем от подкрепата на правителства и инвеститори, за да постигнем утрояване на ВЕИ капацитета. Време е да ангажираме всички в прехода към чиста енергия".
Към момента новоинсталираният PV капацитет на годишна база е приблизително 500 GW, а производствените възможности на световната соларна индустрия достигат 1,1 TW на година. Според анализаторите на SolarPower Europe това е потвърждение, че секторът може технологично да обезпечи целите за удвояване, но финансирането продължава да е основна пречка пред реализирането на 1 TW нови проекти в рамките на всеки 12 месеца.
"Достигането на рекордните 2 TW инсталирани мощности е исторически момент, особено предвид факта, че отне само две години да се постигне прогрес, за който бяха нужни 68 години преди това. Това бързо ускорение подчертава жизненоважната роля на слънчевата енергия в по-широкия микс от възобновяеми енергийни източници.
Но за да постигнем наистина целта за утрояване на възобновяемите източници до 2030 г., трябва да увеличим темповете на внедряване на всички ВЕИ технологии в унисон. Нужно е преодоляване на спънките и вдъхване на увереност у инвеститорите, особено в развиващите се пазари", обобщава Брус Дъглас, главен изпълнителен директор на Глобалния алианс за възобновяеми енергийни източници (Global Renewables Alliance).
Източник: SolarPower Europe; снимки: Dreamstime
Ключови думи: SolarPower Europe Global Solar Council соларен капацитет PV капацитет соларна енергия COP29 ВЕИ възобновяема енергия
Област: Енергетика
С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
България в топ 5 на соларните производители за региона на ЦИЕ
БФС ще си партнира с АПСТЕ в интегрирането на зелени енергийни технологии във футболната инфраструктура у нас
Лаборатория за възобновяеми енергийни източници бе открита в ТУ-София
Енергия за индустрията - целият спектър от технологии, теми и приложения се разгръща на Хановерски панаир 2025
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.11.2024 | Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
28.11.2024 | ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
28.11.2024 | С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
27.11.2024 | Уебинар прогнозира развитието на европейския и глобалния газов пазар през 2025 г.
28.11.2024 | Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
28.11.2024 | ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
28.11.2024 | С над половин милион лева финансират 249 проекта по двете процедури за нови мощности за ВЕИ енергия
27.11.2024 | Уебинар прогнозира развитието на европейския и глобалния газов пазар през 2025 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.