ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
Общо 249 проекта, включващи изграждането на нови мощности за производство на слънчева и вятърна енергия с локални съоръжения за съхранение (ЛСС), ще получат финансиране по двете покани в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), които бяха отворени през март т. г., съобщиха от Министерството на енергетиката (МЕ).
Срокът за изпълнение на проектите по процедура "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 200 kW до 2 MW" (Покана 1) и процедура "Подкрепа на нови мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и съхранение на електроенергия с инсталирана мощност над 200 kW" (Покана 2) е до 31 март 2026 г.
Предприятията с одобрени инвестиционни предложения ще се възползват от безвъзмездни средства под формата на инвестиционна помощ за съоръженията за съхранение на енергия (батерии). Наличният финансов ресурс по линия на Покана 1 позволява финансиране на 200 проекта на обща стойност близо 107 млн. лв. По процедурата са подадени общо 327 кандидатури, като 267 от тях са допуснати до класиране.
В резултат от реализацията им е планирано да бъдат инсталирани 435 MW мощности за производство на ВЕИ енергия и локални съоръжения за съхранение с капацитет 176 MW, поясняват от ведомството. 67-те проекта, за които не достига финансиране, са включени в списък с резервни предложения на обща стойност малко над 44 млн. лв.
По Покана 2 ще бъдат подкрепени 49 проекта на обща стойност почти 419 млн. лева, като наличният финансов ресурс е в размер на над 427, 5 млн. Получени са общо 70 предложения, 65 от които са допуснати до класиране. При изграждането на одобрените съоръжения ще бъдат инсталирани 2660 MW нов производствен капацитет и 1000 MW капацитет за локално съхранение. Средствата не достигат за финансирането на 16 проекта, които са включени в списък с резерви на стойност общо близо 43 млн. лева, посочват от МЕ.
"Производството на електроенергия от възобновяеми източници, както и осигуряването на достатъчен капацитет за съхранение на електроенергия е ключово от гледна точка на изпълнението на предизвикателствата, свързани със Зелената сделка. Инвестициите в технологии за декарбонизирано производство на електроенергия са пътят за развитие на модерен енергиен отрасъл", коментира министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Според него приключилата оценка на предложенията, които ще бъдат финансирани по линия на НПВУ, е важна стъпка към осъществяването на основните приоритети на страната в енергийната сфера, включително намаляване на въглеродните емисии и успешно интегриране в мрежата на производствените мощности за възобновяема енергия при гарантиране на сигурността и стабилността на електроенергийната система.
"Основната цел на инвестицията е да допринесе за увеличаване на дела на чистата енергия в енергийния микс на България по пътя към климатична неутралност. Процедурата доказа съществен инвестиционен интерес, като подкрепените предложения са за изграждане и интегриране в електрическата мрежа на нови допълнителни около 3 GW производствени мощности от възобновяеми източници заедно с около 1,2 GW локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия.
Това позволява бързо внедряване на нови възобновяеми мощности с непостоянно производство и успешно преодоляване на предизвикателствата, свързани с претоварването на мрежата, балансирането на електроенергийната система и изкривяването на пазара", припомнят от министерството.
Двете покани бяха насочени към предприятия от всякакъв мащаб и от всички сектори на икономиката с изключение на тези от отраслите на селското, горското и рибното стопанство. Беше заложено изискване кандидатите да представят банкова гаранция в размер на 3 на сто от търсените безвъзмездни средства, както и да разполагат със собствен капитал между 1 млн. и 6 млн. лв. за изграждане на комбинирани проекти за енергия от възобновяеми източници.
Отпусканите грантове са до 35,8 млн. лв. на предприятие по Покана 1 и до 58,6 млн. лв. по Покана 2. Ще се покриват до половината от допустимите разходи, но не повече от 1 млн. лв. (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС по Покана 1 и не повече от 743 215 лв. (без ДДС) за 1 МW инсталирана мощност на ЛСС по Покана 2.
Допустими разходи са такива за дълготрайни материални и нематериални активи, за строително-монтажни работи (СМР), за услуги от инженерно-технически характер, за изграждане на присъединителни съоръжения и за държавни и общински такси във връзка с регистрации и разрешителни.
Източник: МЕ; снимки: Dreamstime
Ключови думи: ВЕИ нови мощности ЛСС съоръжения за съхранение съхранение на енергия НПВУ МЕ ВЕИ проекти възобновяема енергия
Област: Енергетика
Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
Глобалният PV капацитет надхвърли 2 TW
България в топ 5 на соларните производители за региона на ЦИЕ
Иновационният фонд на ЕС финансира мащабно ново съоръжение за зелен метанол на European Energy в Дания
БФС ще си партнира с АПСТЕ в интегрирането на зелени енергийни технологии във футболната инфраструктура у нас
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.11.2024 | Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
28.11.2024 | ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
28.11.2024 | Глобалният PV капацитет надхвърли 2 TW
27.11.2024 | Уебинар прогнозира развитието на европейския и глобалния газов пазар през 2025 г.
28.11.2024 | Каква част от пътя на Европа към декарбонизацията и енергийната сигурност минава през ядрената енергия
28.11.2024 | ГБИТК кани на разговори за енергийната трансформация в Перник
28.11.2024 | Глобалният PV капацитет надхвърли 2 TW
27.11.2024 | Уебинар прогнозира развитието на европейския и глобалния газов пазар през 2025 г.
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.