ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
В ход е вторият търг на Европейската банка за водород, който ще подкрепи производството на възобновяем водород с ресурс от 1,2 млрд. евро, съобщиха от европейската водородна асоциация Hydrogen Europe.
Структурата на търга обхваща две направления:
Производителите ще могат да кандидатстват за финансова помощ под формата на фиксирана премия от до 4 евро на килограм произведен водород от възобновяеми източници за период от 10 години. Водородът е категоризиран като възобновяемо гориво от небиологичен произход (RFNBO).
Крайният срок за подаване на заявления е 20 февруари 2025 г., като за 10 декември е насрочен информационен ден, който ще даде на желаещите да участват повече разяснения относно условията и процедурата. Проектите, които ще получат безвъзмездна финансова помощ, ще бъдат обявени през пролетта на идната година.
Европейската комисия предлага и AaaS механизъм на "търгове като услуга" (Auction-as-a-Service), чрез които държавите членки ще имат възможността с национални средства да финансират проекти, разположени на територията им, които не са избрани за субсидиране в рамките на търга на Европейската банка за водород. По тази линия Австрия ще има възможност да вложи около 400 млн. евро в местни водородни проекти без провеждане на отделен търг на локално ниво, Испания – между 280 и 400 млн. евро, а Литва – 36 млн. евро.
С това общият ресурс, който се очаква да бъде инвестиран в сектора на възобновяемия водород в ЕС, ще достигне около 2 млрд. евро. Новите критерии за допустимост в рамките на втория търг включват ограничаване на снабдяването с електролизьори от Китай до максимум 25% от общия капацитет (в MWe), както и изискване за задължително спазване на европейските и международни стандарти за безопасност и киберсигурност.
Сега проектите ще бъдат изправени пред по-строги изисквания за доказване на своята зрялост, включително нов мандат за вземане на окончателно инвестиционно решение в рамките на 2,5 години след подписването на договора за безвъзмездна помощ и повишена гаранция за финализиране в размер на 8%, съобщават още от Hydrogen Europe.
Паралелно с това Европейската комисия даде начало и на отворена покана за безвъзмездно финансиране (Innovation Fund Grant 2024) на проекти в областта на чистата енергия с ресурс от 3,4 млрд. евро средства по Фонда за иновации на ЕС.
Бюджетът на конкурса е поделен в две направления:
Тази година и Иновационният фонд въвежда модел на "грантово финансиране като услуга" (grants-as-a-service), по който държавите членки аналогично ще могат да осигуряват допълнителни средства за проекти, които отговарят на критериите на Фонда, но надвишават тавана на бюджета или изискват допълнителна подкрепа чрез национални средства.
Краен срок за подаване на предложения по отворената покана на Фонда за иновации е 24 април 2025 г. На 17 декември т. г. ще се проведе информационен ден, посветен на търга за общи иновации, а на 18 декември ще бъдат давани допълнителни разяснения относно търга за батерии.
Повече за двата механизма вижте тук.
Влиянието на Иновационния фонд се подсилва и чрез т. нар. "STEP печат" за качество в рамките на ЕС, който отличава високотехнологични проекти, допринасящи за целите на Платформата за стратегически технологии за Европа (Strategic Technologies for Europe Platform, STEP). Печатът ще бъде даван на проекти, които надвишават праговете за оценка и има за цел да привлече допълнително финансиране от частни и публични източници.
"Приветстваме тези възможности за финансиране като жизненоважни стъпки за напредъка на водородния сектор и целите на Европа по отношение на чистата енергия. Фондът за иновации остава крайъгълен камък за проектите в сегмента на чистия водород, а новите инструменти, включително STEP печатът и моделът за грантово финансиране като услуга, подобряват възможностите за концентриране на допълнителни ресурси и привличане на инвестиции. Така се гарантира, че секторът ще продължава да набира скорост.
Въпреки това e необходима по-голяма видимост по отношение на бъдещите търгове на Европейската водородна банка. Това е от решаващо значение, за да могат разработчиците да планират адекватно и да намерят най-добрия момент за реализация на приложенията си, като гарантират, че проектните им портфолиа се развиват ефективно", коментира главният изпълнителен директор на Hydrogen Europe
Йорго Чацимаркакис.
Източник: Hydrogen Europe; снимки: Dreamstime
Ключови думи: Hydrogen Europe Европейска банка за водород Водородна банка водород чист водород възобновяем водород електролизьори горивни клетки водородни проекти ЕК ЕС Иновационен фонд
Област: Енергетика
TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
ЕК отвори покана за трансгранични енергийни проекти с бюджет до 600 млн. евро
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.04.2025 | Стартъп с тройно по-леки покривни PV панели спечели наградата European Solar Startup Award 2025
27.03.2025 | ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
27.03.2025 | Софийският университет беше приет за пълноправен член на Европейската ядрена образователна мрежа
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
13.03.2025 | Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
10.04.2025 | Стартъп с тройно по-леки покривни PV панели спечели наградата European Solar Startup Award 2025
27.03.2025 | ББР и ЕСО със съвместна програма за ускорено внедряване на ВЕИ върху обществени сгради
27.03.2025 | Софийският университет беше приет за пълноправен член на Европейската ядрена образователна мрежа
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
13.03.2025 | Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.