Powerindustry Bulgaria  

Пътят към повече покривни фотоволтаици в градските райони минава през по-невидими соларни панели

08.01.2025   |   Начало»Проекти
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

По-лесно ли ще се възприемат покривните соларни системи от населението, ако са в по-традиционни цветове, сливащи се с външния вид на сградата? С този въпрос наум Институтът за соларни енергийни системи Fraunhofer ISE и Институтът по психология към Университета на Фрайбург инициират задълбочено проучване на социалното възприемане на интегрираните в сградния фонд фотоволтаици.

 

Учените стигат до заключението, че в градските райони покривните PV инсталации като цяло се приемат добре от хората, но това се отнася предимно за модерните сгради. Що се отнася до историческите, отзивите невинаги са толкова позитивни. Изследването показва, че адаптирането на цвета на соларните панели към дизайна на сградата може значително да повиши одобрението на гражданите.

 

Крайната цел е интегриране на "невидими" фотоволтаични системи, които не се различават по цвят от покрива – тогава населението би одобрило безапелационно технологията, независимо от това на какъв тип сграда е инсталирана, разкриват още изследователите.

 

Естетиката надделява

 

За целите на проучването от екипа провеждат две отделни анкети – онлайн допитване до представителна група респонденти, включващо разнообразен снимков материал, както и интервюта на живо с друга група участници, на които са показвани табла, изобразяващи покривни PV модули с различен цвят. Сред тях са и системи, базирани на патентованата технология на Fraunhofer ISE за постигане на "невидими" или сливащи се с цвета на сградата соларни инсталации чрез специални покрития – MorphoColor.

 

"Важен извод от изследването е, че социалното възприемане на фотоволтаичните системи зависи от вида на сградата и от визуалното впечатление, което създават. Тези два фактора имат много по-голяма тежест от личните ценности, политическите пристрастия или пък екологичните съображения", разказва Анджела Джоу, магистър в Университета на Фрайбург и водещ автор на проучването.

 

 

От екипа допълват, че събраните данни от допитването потвърждават категорично тезата, че доброто визуално интегриране на една соларна инсталация посредством модули в подходяща цветова гама може значително да обърне нагласите на жителите на градовете относно PV технологията, особено що се отнася до модернизирането на исторически и културни здания.

 

Според анкетираните при съществуващи сгради е много по-логично да се избират панели, които хомогенно се сливат с вида им, вместо такива, които се открояват, тъй като не представляват добър визуален акцент. Ето защо е необходимо да се разработва и произвежда широка гама от соларни модули с различен цвят и дизайн, които да се вписват в разнообразни сградни концепции, сочи друг извод от проучването

 

Приносът на покривните системи към декарбонизацията

 

От Fraunhofer ISE посочват, че понастоящем 75% от инсталирания соларен капацитет по света се дължи именно на покривните PV инсталации. Според експертите този пазарен сегмент непрекъснато нараства и притежава огромен потенциал за динамично бъдещо развитие.

 

"Около 400 GW пикови инсталирани соларни мощности ще са необходими до 2045 г. за успешния енергиен преход на Германия. С технически потенциал за около 1000 GW покривните фотоволтаици могат да дадат значителен принос за декарбонизацията на сградния и инфраструктурния сектор в страната и то без заемане на допълнително пространство", обобщават учените.

 

Повече за концепцията на Fraunhofer ISE за "невидими" покривни панели вижте във видеото:

 

Fraunhofer ISE на Hannover Messe 2025

 

Резултатите от цитираното по-горе проучване са публикувани на информационния портал на Хановерския панаир, в чието предстоящо издание от 31 март до 4 април т. г. Институтът Fraunhofer ISE отново ще бъде сред изложителите. Част от акцентите на щанда на организацията (C41 в Зала 13) ще бъдат:

 

  • Мембранни електродни модули (MEA) с иновативен дизайн за електролизьори и мобилни горивни клетки, които могат да бъдат произвеждани серийно;
  • Електролитна клетка за характеризиране на място на нови материали;
  • 3D експозиция на инфраструктура за локално производство на водород;
  • Новости в сферата на Power-to-X (PtX) технологиите.

 

     
Източник: Fraunhofer ISE

Ключови думи: Fraunhofer ISE   Университет на Фрайбург   покривни соларни системи   PV инсталации   възобновяема енергия   MorphoColor   невидими соларни панели  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


SKE Engineering GmbH
Последно от Проекти
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиБизнесКариериВидео на седмицатаТехнологииСъбитиятаПредстоящоЕкспертноИнвестицииИновацииТенденции
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...