Powerindustry Bulgaria  

Шесткратен ръст при патентите за електроенергийни мрежи с изкуствен интелект в световен мащаб

Броят на новите изобретения с фокус върху интегрирането на изкуствен интелект (ИИ) в електроенергийните мрежи е нараснал шест пъти от 2018 г. насам, сочи актуално проучване на Европейското патентно ведомство (ЕПВ) и Международната агенция по енергетика (МАЕ), публикувано през декември и цитирано от българското Патентно ведомство (БПВ).

 

Според данните от изследването Китай, ЕС, Япония и САЩ водят класацията за най-много патенти в сферата на мрежовите технологии, като САЩ и Китай са в челните редици при базираните на ИИ иновации за интелигентни мрежи.

 

Бум при цифровите и интелигентните технологии

 

Докладът "Патенти за усъвършенстване на електроенергийните мрежи" дава поглед върху развитието на патентованите технологии за електроенергийни мрежи през последните две десетилетия. Бумът при новите изобретения, базирани на иновации при ИИ, авторите обясняват с напредъка в цифровата интеграция и внедряването на чисти енергийни източници.

 

"Софтуерните иновации са увеличили използването на интелигентни функции в патентите, свързани с физически мрежи, с 50% между 2010 и 2022 г. Инструментите за прогнозиране на търсенето и предлагането и зареждането на електрически превозни средства са двете най-големи области на растеж в тази категория", съобщават от БПВ, цитирайки доклада.

 

Изследването показва, че патентоването в сегмента на физическата мрежова електроенергийна инфраструктура продължава да е силно застъпено. През последната декада обаче най-сериозен ръст е регистриран при иновациите за интелигентни мрежи, при които към днешна дата са налице повече международни патентни семейства (IPF), отколкото при физическите мрежи и технологиите за съхранение, взети заедно, става ясно още от публикацията.

 

 

Стартъпи, университети и институти – двигатели на иновационните процеси

 

Стартиращите компании, малките и средните предприятия, университетите и научноизследователските организации имат ключова роля в иновационните процеси, на които са обект съвременните електроенергийни мрежи, показва докладът.

 

По-голяма част от стартъпите, чиято дейност е фокусирана върху мрежовите технологии, са базирани в Европа и САЩ, като над една трета (37%) са подали заявка за патент във времевия период, върху който е съсредоточено изследването. Авторите коментират, че подобни данни са доста над средното ниво от 6% за новоучредените предприятия в Европа, което от своя страна е отлична предпоставка за привличане на рисков капитал в сектора.

 

ЕС е лидер в мрежовите иновации, наред с Япония

 

Докладът на ЕПВ и МАЕ сочи, че ЕС и Япония са водещите фактори на световната карта на мрежовите иновации. Всеки от двата региона е с дял от по 22 на сто от всички патенти в областта на електроенергийните мрежи за периода от 2011 до 2022 г. САЩ се нареждат трети с 20%.

 

Европейската листа е водена от Германия с 11% от регистрираните патенти. Следват Швейцария (5%), Франция (4%), Обединеното кралство (2%) и Италия (1%).

 

"В същото време Китай се превърна в най-бързо растящия регион по отношение на патентите, свързани с електрически мрежи. Делът на страната е нараснал от 7% през 2013 г. до 25% през 2022 г., като през 2022 г. Китай изпреварва ЕС и за първи път се превръща в региона с най-голям брой патенти в тази област", се посочва още в проучването.

 

Тенденциите

 

"Появата на политически мотивирани пазари, стандарти за интелигентни измервателни уреди и инфраструктура за зареждане на електрически превозни средства преди повече от десетилетие спомогна за стимулиране на иновациите при интелигентните мрежови технологии, което доведе до по-гъвкави и двупосочни мрежи. Най-забележителната тенденция е увеличаването на броя на решенията, свързани с изкуствен интелект – нарастване шест пъти от 2018 г. насам", коментират авторите на проучването.

 

"Вече е постигнат значителен напредък, който подчертава неотложността на инвестициите в по-интелигентни и по-гъвкави електроенергийни мрежи, за да се балансира нарастващото търсене на енергия с променливи енергийни източници. Това проучване предлага уникален поглед върху тенденциите в патентоването, като служи за карта на прехода ни към нова енергийна система", подчертава президентът на ЕПВ Антонио Кампиньош.

 

 

Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол допълва, че без адекватно работещи електрически мрежи са пречка значително се възпрепятстват икономическата активност и достъпът до енергия, като същевременно внедряването на чисти енергийни технологии става по-скъпо и сложно.

 

"Това проучване показва, че новаторите отговарят на необходимостта от по-конкурентни и гъвкави мрежови технологии – въпрос, който твърде често се пренебрегва. Данните отразяват окуражаващ ръст на иновациите за разширяване и поддържане на критичната мрежова инфраструктура. Този растеж сега се води от Китай, което повишава залозите за конкурентоспособност на другите региони. Ние ще продължим да помагаме на правителствата да стимулират иновациите за сигурен и устойчив енергиен преход", обобщава експертът.

 

Цялото проучване на ЕПВ и МАЕ можете да откриете тук.

 

     
Източник: Патентно ведомство; снимки: Dreamstime

Ключови думи: Патентно ведомство   ЕПВ   МАЕ   ИИ   изкуствен интелект   патенти   изобретения   интелигентни мрежи   електроенергийни мрежи  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


SKE Engineering GmbH
Последно от Технологии
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиБизнесКариериВидео на седмицатаТехнологииСъбитиятаПредстоящоЕкспертноИнвестицииИновацииТенденции
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...