ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Международна агенция по енергетика (МАЕ, IEA) стартира онлайн инструмент с изкуствен интелект (ИИ) в помощ на потребители от цял свят, които искат да се запознаят по-подробно с актуалните данни и прогнози за развитието на глобалния енергиен сектор.
Чатботът IEA WEO GPT понастоящем е в бета версия и е разработен в сътрудничество с Microsoft. Виртуалният AI агент може да отговаря на широк набор от въпроси, касаещи информацията, публикувана в последното издание на ежегодния доклад на MAE за състоянието на световната енергетика и перспективите за бъдещето й – "World Energy Outlook (WEO) 2024".
Изкуственият интелект позволява по-лесно, удобно и задълбочено запознаване със статистиките, включени в проучването, като спестява на потребителите необходимостта да четат подробно и анализират пространния доклад сами.
"Здравейте! Аз съм IEA WEO GPT, вашият виртуален асистент. Тук съм, за да ви помогна да проучите изводите от изданието за 2024 г. на ежегодната публикация на МАЕ "World Energy Outlook". Можете да ме питате каквото и да относно енергийните тенденции и анализите в тазгодишния доклад. Ще направя всичко по силите си, за да отговоря на въпросите ви въз основа на обучението си с ИИ. Не забравяйте, че изкуственият интелект може да прави грешки и трябва да сверите отговорите с оригиналния източник", предупреждава платформата.
GPT клиентът е базиран на Microsoft Azure и Copilot Studio и беше представен за първи път по време на Глобалната конференция за енергетика и изкуствен интелект на MAE в Париж през декември миналата година.
Чатботът се основава на AI модел, обучен върху съдържанието на целия доклад, а отговорите на въпросите се извеждат на разговорен език. Примерно потребителско запитване, като "Какви са очакванията за ръст в световното търсене на електроенергия през следващото десетилетие?", за секунди получава изчерпателен, но сбит и систематизиран отговор с акценти от проучването и линк към референтното съдържание.
От енергийната агенция посочват, че това е първият по рода си инструмент в света, като възнамеряват да продължават надграждането и тестовете му през следващите месеци, докато AI агентът взаимодейства с потребителите на уебсайта. Платформата с изкуствен интелект е част от мащабна стратегия на агенцията да направи докладите и статистическата си информация по-свободно достъпни за потребителите по света.
"Вече можете да изпробвате сами GPT асистента. Уебстраницата му включва полезни насоки за това как да се възползвате най-пълноценно от възможностите на системата, за да си изясните например различните сценарии, заложени в прогнозната част на доклада, да получите разширена информация за конкретен регион или пък за даден времеви период", добавят от МАЕ.
Под чат секцията на сайта ще намерите списък с указания как да съставяте по-точни запитвания или промптове, чрез които да получвате и по-ясни, коректни и детайлни отговори. От агенцията уточняват, че технологията има своите ограничения, често се нуждае от повече контекст и е възможно да прави грешки.
Източник: МАЕ; снимки: Dreamstime, IEA WEO GPT
Ключови думи: МАЕ IEA GPT IEA WEO GPT
Област: Енергетика
БСК е сред учредителите на нов европейски ядрен бизнес алианс
Шесткратен ръст при патентите за електроенергийни мрежи с изкуствен интелект в световен мащаб
Световното търсене на въглища се очаква да спадне за първи път през следващите години
Глобалните инвестиции в чиста енергия се очаква да достигнат 1,7 трилиона долара до края на 2023 г.
Доклад на МАЕ предвижда ръст в световното потребление на въглища през 2022 г.
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
17.04.2025 | АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ проведоха в София първото обучение по реакторната технология АР-1000 в Европа
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
17.04.2025 | АЯР и Комисията за ядрено регулиране на САЩ проведоха в София първото обучение по реакторната технология АР-1000 в Европа
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.