ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
12.06.2025 | Българо-японски бизнес форум за енергетика, инфраструктура и дигитализация ще се проведе в София
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
12.06.2025 | WindEurope представя хората зад вятърната енергия с глобална кампания по повод световния ден на вятъра
12.06.2025 | Експертен семинар в ТУ-София ще направи преглед на новостите от Intersolar 2025
05.06.2025 | ЕК отпуска близо 1 млрд. евро субсидии на 15 проекта за производство на зелен водород
2024-а е година на рекордите за европейския енергиен сектор, сочи последното издание на ежегодния доклад на Eurelectric. За изминалите 12 месеца в ЕС е регистриран най-чистият енергиен микс в историята досега. С други думи, при производството на енергия са генерирани най-ниски нива на въглеродни емисии – с 59% по-малко от 1990 г. и с 13% по-малко от 2023 г., благодарение на големия дял на възобновяемите източници.
Друг рекорд през миналата година, този път в негативен аспект, са поставили отрицателните цени на електроенергията. Такива през 2024 г. са възникнали цели 1480 пъти, показват данните на европейската асоциация. Същевременно средната цена на едро на електроенергията за ден напред в ЕС е спаднала с 16% в сравнение с 2023 г. – до 76 евро за мегаватчас.
Най-обезпокоителният извод от проучването според експертите обаче е, че търсенето на електроенергия не е регистрирало ръст след кризата, вследствие основно на ниското промишлено потребление. "В бъдеще стимулите за електрификация на индустрията ще бъдат от решаващо значение за постигането на достатъчно конкурентоспособна и нисковъглеродна икономика", отбелязват от Eurelectric.
"Електрификацията е най-прекият път към декарбонизацията на ЕС. Колкото повече се електрифицират енергийните системи и приложения, толкова по-лесно се намалява въглеродният отпечатък. За съжаление търсенето на електроенергия днес далеч не е такова, каквото би трябвало да бъде", обобщава Килиън О’Донъхю, директор "Политики" в браншовата организация.
Общото търсене на енергия през 2024 г. е нараснало с по-малко от 2% в сравнение с предходната година, като остава по-ниско от нивата преди кризата, показват още статистиките. Според анализаторите това до известна степен се дължи на мерките за енергийна ефективност и пестене на енергия.
"Повече от 50 на сто от този спад обаче отдаваме на цялостно забавяне в темповете на индустриалното производство. В Германия например потреблението на енергия от промишления сектор е спаднало с 13% от 2021 до 2023 г., а за 2024 г. спадът следва допълнително да се е задълбочил с намаляването на индустриалното производство с 4 на сто на годишна база през последните 12 месеца", се посочва още в доклада.
От Eurelectric изтъкват, че електрификацията на индустрията трябва да е приоритет за новата Европейска комисия, а Сделката за чиста промишленост е идеална възможност да се осигурят допълнителни стимули за електрифициране. Такива са създаването на специална банка, обособяване на зони за ускорена електрификация, както и въвеждането на механизми за намаляване на риска при дългосрочните споразумения за изкупуване на електроенергия.
През 2024 г. възобновяемите източници са с дял от 48 на сто от общия микс, а изкопаемите горива – с 28 на сто, което представлява най-ниският им дял досега, показва актуалното издание на ежегодното проучване на Eurelectric. На трето място е ядрената енергия с 24%. Отчетлив ръст се наблюдава при производството на вятърна, соларна и хидроенергия.
"Като единична технология ядрената енергия е с най-голям дял през изминалата година. Вятърът пък изпреварва природния газ в микса. Електричеството от хидросъоръжения и соларни централи е нараснало с повече от 40 TWh на годишна база, което се равнява на половината от потреблението на Белгия и цялото потребление на Дания за година", поясняват от асоциацията.
Източник: Eurelectric; снимки: Dreamstime
Ключови думи: Eurelectric ВЕИ електрификация ядрена енергия Сделка за чиста промишленост декарбонизация ЕС
Област: Енергетика
Българо-японски бизнес форум за енергетика, инфраструктура и дигитализация ще се проведе в София
ЕК отпуска близо 1 млрд. евро субсидии на 15 проекта за производство на зелен водород
150 събития в Страсбург в рамките на 3 дни изграждат визията за бъдещето на европейския енергиен преход
Международен семинар за енергийна и климатична дипломация ще се проведе в София
Необходимо е по-голямо присъствие на вятърната енергия в енергийния микс на страната ни
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
22.05.2025 | Тенденциите и перспективите за развитие на ВЕИ енергетиката в България и ЮИЕ – акцент на RE-Source Southeast 2025
08.05.2025 | България и Турция с меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност
07.05.2025 | Скоро стартира подготовката за юбилейното 25-о издание на Български технически каталог
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
10.04.2025 | Стартъп с тройно по-леки покривни PV панели спечели наградата European Solar Startup Award 2025
22.05.2025 | Тенденциите и перспективите за развитие на ВЕИ енергетиката в България и ЮИЕ – акцент на RE-Source Southeast 2025
08.05.2025 | България и Турция с меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност
07.05.2025 | Скоро стартира подготовката за юбилейното 25-о издание на Български технически каталог
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
10.04.2025 | Стартъп с тройно по-леки покривни PV панели спечели наградата European Solar Startup Award 2025
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.