ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
19.03.2025 | Ключов за Европа научно-индустриален център за водородни технологии изграждат у нас
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Европейската комисия обяви кои са трансграничните проекти за енергийна инфраструктура, одобрени за финансиране с над 1,2 млрд. евро по линия на Механизма за свързване на Европа (МСЕ).
Списъкът включва общо 41 проекта, които през 2024 г. са получили статут на такива от общ или взаимен интерес съгласно рамката на политиката за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E).
Отпуснатият бюджет по най-голямата досега покана за представяне на предложения в рамките на настоящата програма за енергетика на МСЕ значително надхвърля предварително обявените средства в размер на 850 млн. евро. За първи път по преразгледания регламент за TEN-E с безвъзмездна финансова помощ ще се подкрепят водородни проекти, както и такива за офшорни електроенергийни мрежи, отбелязват от ЕК.
5 от одобрените проектни инициативи са за строителни работи, а останалите 36 – за проучвания. Във втората група фигурира и проект с българско участие.
Проектът за развитие на интелигентни мрежи CARMEN, определен като такъв от общ интерес (ПОИ), ще разполага с близо 2,8 млн. евро за изготвяне на прединвестиционен пакет от проучвания и документи за изпълнението му на българска територия в периода до 2030 г. В реализацията на CARMEN участват Румъния и България, а основната цел е модернизиране на съществуващата електропреносна инфраструктура чрез прилагане на стандартите за интелигентни мрежи в електропреносните и електроразпределителните системи на двете държави.
Сред очакваните резултати от проекта, изпълняван съвместно от българския електропреносен оператор ЕСО, румънския преносен оператор Translectrica и разпределителното дружество Delgaz Grid, е засилването на трансграничното сътрудничество между Румъния, България и други съседни държави, като Унгария, Молдова и Украйна.
Почти 750 млн. евро от отпуснатите по линия на МСЕ средства ще бъдат насочени към 8 проекта за електроенергийни мрежи, включително за системи, разположени в морето, както и за интелигентна мрежова инфраструктура. По два от тях ще се финансират строителни работи.
Безвъзмездна помощ с най-голям размер получава проектът за енергиен остров Борнхолм, в чиито рамки ще бъде изграден първият по рода си хибриден междусистемен електропровод в Балтийско море. Съоръжението ще свърже Дания и Германия и ще позволи интегрирането на 3 GW капацитет за ветроенергийни централни на морска територия.
С близо 33 млн. евро ще бъдат подкрепени строителните дейности по трансграничния проект за интегриране на ВЕИ енергия и ефективно балансиране на системата между Унгария и Словакия Danube InGrid. Останалите 6 проекта от тази група – ситуирани в Белгия, България (CARMEN), Дания, Франция, Словакия и Испания, ще получат безвъзмездни средства за провеждане на проучвателни дейности.
21 от одобрените по процедурата проекти за проучвания са в сферата на водородната инфраструктура и целят подпомагане на процеса по декарбонизация на индустрията в ЕС. За тях са отпуснати общо 250 млн. евро, а бенефициерите са от Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Италия, Литва, Латвия, Полша, Португалия, Испания и Швеция. Със средствата се цели намаляване на инвестиционните рискове и допълване на политическата рамка, въведена в пакета за пазара на водород и нисковъглеродни газове.
Сред ключовите инициативи в тази група са проектът между Испания и Франция BarMar-H2med, опорните проекти (т. нар. "backbone projects") в Италия, Португалия и Испания, както и водородните коридори и маршрути в Балтийския регион.
250 млн. евро от общия бюджет по поканата ще бъдат заделени за изграждането на 3 проекта и провеждането на 9 подготвителни проучвания за CO2 инфраструктура, информират още от ЕК. В този списък попада съоръжението за съхранение Prinos в Северна Гърция, чието изграждане ще бъде подпомогнато с почти 120 млн. евро и ще допринесе за установяването на първата верига за създаване на стойност в сферата на улавянето и съхранението на въглерод в югоизточната част на Средиземно море.
55 млн. евро се отпускат за строителни дейности по съоръжението за съхранение на CO2 в Северно море L10 на нидерландския континентален шелф. Малко под 12 млн. евро ще бъдат вложени и в изграждането на съоръжението Norne CO2 в Дания.
"Проектите в сферата на CO2, финансирани по МСЕ, ще допринесат за постигането на целта за осигуряване 50 милиона тона годишен капацитет до 2030 г., както е заложено в Законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии", посочват от ЕК.
В следващите седмици предстои приемане на решение за възлагане, след което Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) ще изготви споразумения за отпускане на безвъзмездни средства на бенефициерите. Следващата покана за представяне на проектни предложения за енергийна инфраструктура по линия на програма "Енергетика" на МСЕ е предвидена за настоящата година, обобщават от Комисията.
Източник: ЕК; снимки: Dreamstime, CARMEN
Ключови думи: ЕК ЕС МСЕ енергийни проекти енергийна инфраструктура TEN-E CARMEN интелигентни електропреносни мрежи
Област: Енергетика
Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
06.03.2025 | ЕИБ подкрепя с 400 млн. евро заем изграждането на най-големия офшорен вятърен парк в ЕС
13.02.2025 | Лаборатория за цифрови енергийни системи 4.0 представиха в Русенския университет
16.01.2025 | Отворена покана с бюджет близо 185 млн. евро набира проектни предложения в сферата на чистия водород
16.01.2025 | Столичното предприятие за третиране на отпадъци инсталира мрежово свързана PV система за собствено потребление
08.01.2025 | Пътят към повече покривни фотоволтаици в градските райони минава през по-невидими соларни панели
06.03.2025 | ЕИБ подкрепя с 400 млн. евро заем изграждането на най-големия офшорен вятърен парк в ЕС
13.02.2025 | Лаборатория за цифрови енергийни системи 4.0 представиха в Русенския университет
16.01.2025 | Отворена покана с бюджет близо 185 млн. евро набира проектни предложения в сферата на чистия водород
16.01.2025 | Столичното предприятие за третиране на отпадъци инсталира мрежово свързана PV система за собствено потребление
08.01.2025 | Пътят към повече покривни фотоволтаици в градските райони минава през по-невидими соларни панели
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.