Powerindustry Bulgaria  

Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията

Докъде стига напредъкът при иновациите и научните изследвания в сферата на термоядрената енергия? Какви са предизвикателствата пред публичното и частното финансиране в сектора? Кои са последните достижения в комерсиализацията на технологии за термоядрен синтез на чиста енергия и как трябва да изглеждат адекватните регулаторни рамки в областта?

 

С тези въпроси на дневен ред в началото на февруари се състоя първото по рода си изслушване в Европейския парламент, посветено на развитието на термоядрената енергия. В това знаменателното за сектора събитие се включиха представители на международната асоциация FIA, Европейската комисия, политици, представители на бранша и изследователи, които обсъдиха настоящия пейзаж в индустрията, както и възможностите пред Стария континент да си осигури лидерски позиции в глобалната надпревара.

 

Дискусия в ключов момент

 

В събитието взе участие директорът на Асоциацията на термоядрената индустрия (FIA) за Европа Сирил Май Тхан, който направи преглед на сектора в световен план и очерта ключови области с потенциал за ЕС. "Изслушването дойде в извънредно ключов момент, тъй като ЕК се готви да приеме европейска стратегия за термоядрения синтез по-късно тази година.

 

В контекста на ускоряването на глобалната конкуренция, особено с оглед на напредъка в САЩ и Китай, събитието подчерта неотложната необходимост от създаване на ясна визия, увеличаване на инвестициите и създаване на благоприятна регулаторна рамка за сектора в Европа", коментират от FIA.

 

Основна тема на срещата бе и ролята на международния инженерно-изследователски проект за токамак ITER, създаден с цел да докаже научната състоятелност и технологичната осъществимост на производствен термоядрен реактор.

 

Сред въпросите в обхвата на експертната дискусия бяха още:

 

  • Публично-частни партньорства за насърчаване на иновациите в производството на термоядрена енергия;
  • Енергията от термоядрен синтез: ключов фактор за енергийната сигурност и конкурентоспособност на Европа;
  • Приносът на ITER за развитието на технологиите в областта;
  • Най-новите научни изследвания и разработки в сектора;
  • Актуално състояние на термоядрената индустрия и глобално развитие на възможностите за комерсиализация;
  • Поддържане на лидерството на Европа в сферата на термоядрената енергия и ускоряване на комерсиалните приложения.

По време на срещата беше подчертана спешната необходимост от категоричен ангажимент на ЕК към въвеждането на стратегия за термоядрената енергия, тъй като САЩ и Китай очевидно изпреварват Европа с ясните си и целенасочени усилия в тази посока.

 

"САЩ заложи 10-годишна цел за реализацията на комерсиални реактори, подкрепяна от стабилно федерално финансиране и сегментирани на ключови етапи (milestones) частни инвестиционни програми. Европа трябва да отговори поне със същия мащаб на амбициите и да гарантира, че нейната стратегия е последователна, приложима и достатъчно ресурсно обезпечена, за да запази лидерството си в сектора", добавят от FIA.

 

 

Финансирането като ключов лост за сектора

 

Според експертите, споделили позициите си по време на изслушването, финансирането остава основна пречка пред индустрията. Бе посочено, че въпреки силните европейски изследователски институции и задълбочения промишлен опит, по-малко от 2% от глобалните частни инвестиции в термоядрен синтез се насочват към европейски компании.

 

За да остане конкурентоспособна, Европа се нуждае от целенасочени механизми за финансиране, включително програми, базирани на ключови етапи, по-добър достъп до рисков капитал и стратегически публични инвестиции за намаляване на рисковете и увеличаване на мащаба на развиващите се технологии, стана ясно в рамките на дискусията.

 

"Термоядрената енергия вече не е далечна перспектива, а реална възможност за индустрията", заяви Франческа Фераца, ръководител на дейностите в областта на магниния синтез в структурата на наскоро присъединилия се член на FIA Eni. Тя допълни че, Европа трябва да адаптира рамките си за финансиране, за да отрази търговския потенциал на термоядрения синтез и да се възползва от тази възможност.

 

Какви трябва да са приоритетите на Европа?

 

По време на изслушването специалистите настояха за хармонизирана регулаторна рамка, която по думите им е също толкова критична, колкото са и финансовите механизми. Необходимо е разграничаване между ядрен синтез и ядрено делене, за да се осигури повече яснота за инвеститорите – стъпка, която САЩ и Обединеното кралство вече са предприели. "Без ясни, съобразени с риска регулации, компаниите ще търсят по-предсказуеми юрисдикции, за да разширяват своите технологии", бе отбелязано още в дискусията по темата за трудностите пред стартъпите в сектора да мащабират бизнеса си.

 

В обобщение на срещата бяха формулирани три основни приоритета, върху които ЕС е необходимо да се съсредоточи:

 

  1. Разработване и въвеждане на смела и координирана визия, която съгласува националните стратегии и стратегиите на ниво Европейски съюз;
  2. Стартиране на механизми за целево финансиране в подкрепа на стартиращи фирми;
  3. Осигуряване на регулаторна яснота, която разграничава термоядрения синтез от деленето и гарантира хармонизирана рамка в цяла Европа.

 

     
Източник: FIA

Ключови думи: FIA   термоядрена енергия   термоядрена индустрия   термоядрен синтез   токамак   ITER   ЕК   ЕП   ЕС  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Технологии
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...