Powerindustry Bulgaria  

Изкуственият интелект и дигитализацията вече са неизменна част от ВЕИ сектора у нас

20.02.2025   |   Начало»Събитията
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Соларната енергия има потенциал да достигне до 60-70 на сто от общото производство у нас през определени части от денонощието още тази пролет, изчисляват от Електроенергийния системен оператор (ЕСО).

 

Тази прогноза бе оповестена по време на дискусионния форум "Гъвкавост на електроенергийната система, доминирана от възобновяема енергия", организиран от Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ) и научно-приложната лаборатория Net-Zero Lab към Стопанския факултет на Софийския университет. Събитието обедини водещи специалисти от сектора на енергетиката, държавната администрация и академичните среди.

 

Предизвикателствата и перспективите

 

В рамките на форума директорът на Централното диспечерско управление (ЦДУ) на ЕСО Димитър Зарчев уточни, че след въведените промени в балансиращия пазар през миналата година проблемите с балансирането на електроенергийната система са под контрол. Той добави обаче, че във връзка с очаквания ръст в производството на енергия от соларни централи през пролетта се очакват нови предизвикателства в това направление.

 

"Батериите за съхранение на енергия ще помогнат за по-прецизно балансиране, но мащабното им внедряване отнема време", посочи експертът. По думите му, операторът на мрежата ще трябва да се фокусира върху запазването на системни услуги, като регулиране на напрежението, запас по устойчивост и др., което ще наложи внедряването на нови технологични решения.

 

В дискусията се включи и заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова, която изтъкна, че енергийното ведомство има ангажимент да развива регулаторната рамка, за да улесни навлизането на нови технологии за съхранение и интеграция на възобновяеми източници в електроенергийната система.

 

Страната ни изостава с вятърните мощности

 

"Възобновяемата енергия гарантира евтин ток за домакинствата и бизнеса. Системите за съхранение ще помогнат за изграждане на още нови ВЕИ, които да намалят сметките ни. Батериите облекчават предизвикателства, свързани с променливия характер на възобновяемите източници и тяхното балансиране", заяви председателят на АПСТЕ Никола Газдов.

 

Същевременно той обърна внимание, че България изостава с вятърните мощности, като от десетилетие у нас не се изграждат нови ветрогенератори поради наличието на "процедурни пречки и негативна пропаганда". Според експертът България има спешна нужда от нови вятърни централи, за да разполага с евтин и ток и в периоди без слънцегреене.

 

 

Партньорство между бизнеса, академичните среди и институциите

 

По време на форума проф. Соня Милева-Божанова, заместник-ректор на Софийския университет, разкри, че АПСТЕ и Net-Zero Lab се радват на успешно партньорство помежду си, като Стопанския факултет на СУ се ангажира с подкрепа за енергийната трансформация, като подготвя висококвалифицирани кадри и въвежда иновации в обучението им. "Работим активно за изграждане на мостове между академичните среди, бизнеса и държавните институции, защото само чрез координирани усилия можем да гарантираме устойчива и балансирана енергийна система", допълни тя.

 

"Лабораторията Net-Zero Lab е отворена за сътрудничество с институции и бизнеса, за да подпомогне вземането на информирани решения на базата на реални данни", сподели д-р Мария Трифонова от екипа на лабораторията, като подчерта, че академията е готова да подкрепи процеса с качествени анализи и моделиране на различни сценарии за развитие на електроенергийната система.

 

Дигитализацията и AI са новата реалност във ВЕИ сектора

 

Основна тема в дневния ред на дискусията беше и навлизането на иновативни технологии, като AI и дигиталните платформи, в енергийния сектор. "Изкуственият интелект и алгоритмичната търговия вече са неизменна част от оптимизацията на ВЕИ централите. Работим с алгоритми, които постоянно се състезават помежду си, за да оптимизират резултатите за нашите клиенти и за системата като цяло", разкри оперативният директор на Adex Energy Стефан Дечков, като поясни, че разработените в страната ни дигитални решения са на много високо ниво.

 

В заключение Петя Димова, директор "Търговия с електроенергия" в Enery, презентира визията на компанията за инвестиции в съхранение на енергия, като подчерта, че фокусът е върху собствени проекти за съхранение и управление на активи в България и региона. "Благодарение на дигитализацията в енергийната търговия успяваме не само да се защитим от пазарните сътресения, но и да извлечем ползи от нея", обобщи тя.

 

     
Източник: АПСТЕ; снимки: Dreamstime, АПСТЕ

Ключови думи: АПСТЕ   ЕСО   Net-Zero   СУ   Lab Adex Energy Enery   батерии   съхранение на енергия   соларна енергия   ветрогенератори   изкуствен интелект   дигитализация  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Събитията
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...