Powerindustry Bulgaria  

БСК е сред учредителите на нов европейски ядрен бизнес алианс

20.02.2025   |   Начало»Бизнес
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

На 11 и 12 февруари в Париж се проведе среща на високо равнище за развитие на ядрената промишленост по инициатива на Конфедерацията на европейския бизнес (BusinessEurope), организирана от местния член на организацията MEDEF (Mouvement des Entreprises de France) – най-голямото обединение на предприятията във Франция.

 

Събитието се състоя непосредствено след Срещата на върха за действие в областта на изкуствения интелект във френската столица, а темата за AI технологиите беше централна и в двете дискусии.

 

14 европейски бизнес федерации с обща цел

 

В рамките на атомния форум бе създаден Европейски бизнес ядрен алианс, в който членуват 14 федерации от Стария континент с представители на 19 националности. Сред съучредителите на алианса е и Българската стопанска камара (БСК), като председателят на Камарата и неговият заместник Мария Минчева взеха участие в срещата на място.

 

Във форума се включиха редица европейски министри и отговорни представители на институции, асоциации и браншови организации. Сред тях бяха изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол, президентът на MEDEF Патрик Мартин, генералният директор на BusinessEurope Маркус Байрер, генералният директор на NuclearEurope Ив Дебазей и др.

 

Новоучреденият ядрен алианс има за задача да мобилизира икономическите играчи в сектора на атомната енергия, които да защитят мястото й в ЕС и да превърнат Европа в декарбонизирана, конкурентоспособна и суверенна икономическа сила, посочват от БСК. Сред основните цели на инициативата е ядрената енергия да стане ключов елемент от предстоящия Пакт за чиста индустрия, както и от работната програма на Европейската Комисия.

 

Светът навлиза в ерата на електрификацията

 

Според данни на МАЕ, изнесени по време на срещата, след въглищата, петрола и газа светът навлиза в ерата на електрификацията, която ще движи икономиките в бъдеще. "Нуждите от електрическа енергия ще растат експоненциално, особено с развитието на изкуствения интелект. Един средно голям център за данни потребява енергия колкото 100 хил. домакинства", подчерта на форума Фатих Бирол.

 

Той обяви, че през настоящата година МАЕ планира да създаде собствена обсерватория, чрез която да проследява и прогнозира потребностите от енергия на центровете за данни в световен мащаб. Бирол заяви още, че се очаква до 2030 г. малките модулни реактори (ММР) да бъдат комерсиализирани и да навлязат дълбоко в сектора като източник на енергия.

 

 

Колективен ангажимент за развитие на сектора

 

По време на форума федерациите, съставляващи новосъздадения ядрен алианс, публикуваха и съвместно изявление, което беше подписано и от председателя на БСК Добри Митрев. С декларацията членовете на обединението обявиха колективен ангажимент към укрепване на европейския ядрен сектор като критичен лост на декарбонизацията на Стария континент и с оглед на приноса му към целите на ЕС за конкурентоспособност и устойчивост, както и за по-широко въвеждане на възобновяема енергия и нисковъглеродни технологии.

 

Европейските бизнес федерации изказаха съгласие, че е необходим съвместен подход за декарбонизация, растеж и конкурентоспособност, а ядреният сектор осигурява на предприятията достъп до конкурентни, стабилни и предвидими доставки на нисковъглеродна енергия.

 

Членовете на алианса изразиха намерение да организират активна подкрепа от страна на икономическия сектор за подсилване на динамиката при иновациите, развитието на умения и индустриализацията. Федерациите заявиха, че приветстват новия импулс за ядрена енергетика на европейско равнище, включително признаването на ролята на ядрената енергетика на ниво ЕС в Законодателния акт за промишленост с нулеви нетни емисии, съобщението за климатичната цел до 2040 г., както и стартирането на Промишления алианс за ММР.

 

Четири приоритетни области

 

В съвместната декларация бяха очертани четири приоритетни области за действие, които съответстват на Пакта за чиста промишленост, както и на целите на Европа за по-нататъшно развитие на икономиката и постигане на климатичните цели:

 

  • Осигуряване на ясна и благоприятна институционална рамка, премахване на пречките и пълно прилагане на технологична неутралност;
  • Сигурен достъп до частно и публично финансиране;
  • Ускоряване на индустриализацията на сектора и насърчаване на стабилна ядрена екосистема в Европа;
  • Подкрепа за развитието и обновяването на уменията.

"Форумът предостави възможност за обмяна на мнения и множество индивидуални срещу между ръководителите на европейските работодателски организации", обобщават от БСК.

 

     
Източник: БСК; снимки: MEDEF

Ключови думи: БСК   BusinessEurope   MEDEF   Европейски бизнес ядрен алианс   МАЕ   ММР   ядрена енергия   декарбонизация  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Бизнес
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...