ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
19.03.2025 | Ключов за Европа научно-индустриален център за водородни технологии изграждат у нас
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Едва символичен дял (под 1%) от общото количество използван водород по света в наши дни се произвежда по нисковъглероден начин – от възобновяема енергия или с улавяне и съхранение на въглерод, твърди нов технически доклад на немския мозъчен тръст Future Cleantech Architects (FCA).
Публикацията, озаглавена "Hydrogen Guardrails: Guiding Hydrogen Deployment for Industrial and Heavy Transport Decarbonization", разглежда сценарии за по-широко разгръщане на водорода в промишлеността и тежкия транспорт с цел тяхната ефективна декарбонизация, като отправя четири ключови препоръки към европейските държави във връзка с по-нататъшното развитие на сегмента на чистия водород. Основната теза, защитавана от авторите, е, че бъдещето на технологията всъщност не е в транспорта или в отоплението, а в индустрията.
Според FCA правителствата в Европа трябва да се откажат от внедряването на зелен водород в т. нар. "несъвместими сектори", а първо да декарбонизират съществуващите традиционни приложения. Същевременно отраслите, за които има по-ефективни алтернативни решения за намаляване на въглеродните емисии, е редно да бъдат изключени от стратегиите за развитие на водородната индустрия и от публичното финансиране, считат от германската организация.
Сред неподходящите сектори от FCA посочват отоплението на сгради, пътния транспорт и производството на електроенергия. "Производството на водород е толкова енергоемко, а същевременно се очаква четворен ръст в сегмента до 2050 г. Така водородът няма как да допринесе за енергийната сигурност на Европа", се казва още в доклада.
В публикацията се препоръчва усилията на държавите по отношение на декарбонизацията и внедряването на чисти водородни технологии да бъдат насочени първо и главно към секторите, в които водородът е незаменима суровина, като производството на торове, стомана и горива, както и към индустрии и предприятия, които традиционно консумират водород. Като причина за това от тръста посочват факта, че чистият водород ще продължи да бъде оскъден в близко бъдеще, а основният нисковъглероден път за производството му минава през зелената електроенергия и ВЕИ.
"От решаващо значение е да се финансират икономически жизнеспособни технологии за производство на чист водород, да се инвестира в иновативни допълнителни методи и да се ускорят научноизследователската и развойната дейност, за да се преодолеят предизвикателствата нагоре по веригата. Нужно е и да се гарантира, че публичните средства се влагат в проекти, доставящи водород на индустрии, в които той е незаменима суровина или гориво", коментират от FCA, като поставят химическата индустрия и рафинериите сред приоритетните промишлени потребители.
В една от четирите ключови препоръки в доклада - да се инвестира по-усилено в научни изследвания и развойни проекти, е посочено, че само така може да се преодолее изоставането в комерсиализацията и да се даде достатъчно силен тласък на производството на чист водород.
"Секторите с ограничен потенциал за пряка електрификация, като авиацията и корабоплаването, също трябва да получат приоритетен достъп до чист водород, след като директно зависимите от тази суровина отрасли бъдат обезпечени или когато чистият водород е наличен в такова изобилие, че позволява включването им в стратегиите за разгръщане", твърдят от FCA.
Според данни, цитирани в доклада, потреблението на водород се очаква да достигне 100 Mt на годишна база, но производството му остава силно зависимо от изкопаемите горива, най-вече от природния газ и въглищата. Годишните емисии от водородната индустрия пък възлизат приблизително на 1,3 гигатона. Същевременно, по информация на Международната агенция по енергетика (МАЕ), се очаква четирикратно увеличение на търсенето на водород до 2050 г., ако той се използва като суровина или гориво в цялата икономика.
"Всички пътища за нисковъглеродно производство на водород, включително от възобновяеми източници, идват със съответните предизвикателства във връзка с мащабируемостта, разходите и/или потреблението на енергия. В резултат по-малко от 5% от обявените проекти за възобновяем водород през 2024 г. са достигнали до етап на окончателно инвестиционно решение (FID).
Освен това водородът е изправен и пред редица предизвикателства, свързани с обработката, транспорта и съхранението му. Настоящата инфраструктура за природен газ е несъвместима с потоците от чист водород, а ако водородът се смесва с природен газ, биха били постигнати твърде незначителни икономии на емисии", се казва още в доклада.
От FCA извеждат и някои ключови данни за европейския водороден сектор:
Резюме на доклада можете да намерите тук. Вижте и пълната версия.
Източник: FCA
Ключови думи: Future Cleantech Architects FCA чист водород зелен водород ВЕИ изкопаеми горива декарбонизация ЕС
Област: Енергетика
Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
Solar Academy организира експертна дискусия в рамките на KEY – The Energy Transition Expo в Римини
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
16.01.2025 | Чатбот с изкуствен интелект разяснява на потребителите прогнозите пред глобалния енергиен сектор
09.01.2025 | Шесткратен ръст при патентите за електроенергийни мрежи с изкуствен интелект в световен мащаб
27.02.2025 | Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
16.01.2025 | Чатбот с изкуствен интелект разяснява на потребителите прогнозите пред глобалния енергиен сектор
09.01.2025 | Шесткратен ръст при патентите за електроенергийни мрежи с изкуствен интелект в световен мащаб
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.