Powerindustry Bulgaria  

Експертен обзор на перспективите пред българската енергетика – в годишния алманах Енерджи Инфо БГ 2025

27.02.2025   |   Начало»Експертно
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Редакционната секция в предстоящото печатно издание на годишния алманах на българската енергетика Енерджи Инфо БГ 2025 по традиция ще представи на аудиторията гледните точки на водещи български експерти от сектора по ключови теми и въпроси относно досегашното и бъдещото му развитие.

 

В допълнение към детайлната и изчерпателна каталожна информация за действащите фирми и организации в енергийния бранш у нас луксозният справочник "Кой кой е в българската енергетика", който ще излезе от печат в средата на месец март, отново ще предложи на професионалните читатели обзор на най-актуалните възможности и предизвикателства, пазарни, технологични и бизнес тенденции, прогнози, проекти и инициативи в отрасъла през последната година.

 

Барометър за състоянието на сектора

 

В Енерджи Инфо 2025 с авторитетни мнения, коментари, анализи и позиции се включват представители на ключови за сектора и за българската индустрия като цяло браншови организации, сред които:

 

  • Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ);
  • Аутомотив Клъстер България (АКБ);
  • Българска асоциация за възобновяема енергия;
  • Българска асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ);
  • Българска асоциация "Природен газ" (БАПГ);
  • Българска минно-геоложка камара (БМГК);
  • Българска стопанска камара (БСК);
  • Български атомен форум (БУЛАТОМ);
  • Електроенергийния системен оператор (ЕСО);
  • Сдружение "Соларна Академия България";
  • Централна лаборатория по слънчева енергия и нови енергийни източници – БАН.

В изказванията си специалистите коментират редица значими за българския, европейския и световния енергиен сектор теми и проблеми, включително перспективите пред възобновяемата енергия, устойчивостта и декарбонизацията, ролята на ядрената енергия в борбата с климатичните промени, електроиндустрията като двигател на иновациите, пробивите в соларната микроенергетика, потенциала на България за добив на природен газ, приноса на минния отрасъл за националната икономика, цените на електроенергията и много други.

 

Тенденциите през погледа на експертите

 

"Технологично секторът се движи напред с внедряването на иновации, които значително подобряват ефективността и достъпността на соларните инсталации. Развитието на батерийните технологии за съхранение на енергия и интеграцията на изкуствен интелект в управлението на соларни системи променят начина, по който се планира и използва енергията", коментира д-р инж. Веселин Тодоров, председател и учредител на Сдружение "Соларна Академия България".

 

Все по-широкото използване на изкуствен интелект за оптимизация на енергийните системи и управление на потреблението е сред водещите тенденции в сектора и според председателя на УС на БСК Добри Митрев. Експертът посочва още развитието на технологиите за съхранение на енергия, повишаването на дела на електрическите превозни средства, електрификацията на транспорта, сградния сектор и индустрията, както и модернизирането на мрежите като ключови посоки за развитие на бранша.

 

"В технологичен план несъмнено огромна роля играят т. нар. подривни технологии, към които може да отнесем и навлизането на изкуствения интелект. Войната, санкциите, зелената сделка и всички свързани с тях трудности обаче продължават да са ключов фактор, който влияе негативно и на икономическия растеж, и на търговския обмен", подчертава Васил Велев, председател на УС на АИКБ.

 

Дигитализация и електрификация

 

Електроиндустрията създава инфраструктурата за въвеждане на Индустрия 4.0 и на дигитализацията, осигурява природосъобразна и комфортна мобилност, прави сградите "умни", сигурни и енергийноефективни, придвижва енергийния преход напред и укрепва киберсигурността, посочва изпълнителният директор на БАСЕЛ Орлин Димитров. "Затова фирмите от сектора и в бъдеще ще имат значителен принос за иновативната мощ на България", добавя специалистът.

 

Изпълнителният директор и член на УС на АКБ арх. Любомир Станиславов определя трансформацията в задвижването и прехода към електрически превозни средства като ключов момент в развитието на автомобилния сектор. По думите му, Стратегическия диалог за бъдещето на европейската автомобилна промишленост, иницииран от ЕК, ще осигури възможности за усъвършенстване на новаторски за европейския пазар решения, като батерии и технологии, свързани с електрификацията на транспорта.

 

Изпълнителният директор на ЕСО Ангелин Цачев акцентира върху плановете на системния оператор и през 2025 г. да влага средства и усилия в развитието на електропреносната мрежа в България, като подчертава, че вече реализираните проекти са довели до съществено увеличаване на междусистемния капацитет. Като ключови приоритети той определя развитието на системите за съхранение на енергия от ВЕИ, както и инвестициите в нисковъглеродни технологии и инфраструктура.

 

 

Енергийната трилема и енергийния микс на страната

 

"В настоящата среда природният газ още повече затвърждава своята фундаментална роля като балансьор между трите стълба на енергийната трилема – устойчивост, сигурност и достъпност", смята Мария Кръстева, изпълнителен директор на БАПГ. В изказването си за Енерджи Инфо БГ 2025 тя разкрива повече детайли и за проекта за оценка на технологичните възможности за използване на водород в газоразпределителната мрежа, иницииран от асоциацията.

 

Според изпълнителния директор на БМГК доц. д-р инж. Иван Митев енергийният микс на страната ни не може да е балансиран без въглищните електроцентрали, като изтъква, че минната индустрия е един от най-големите инвеститори в националната икономика и отправя апел да се инвестира в иновативни технологии (като улавяне на CO2) за намаляване на екологичния отпечатък.

 

Целите относно климата могат да бъдат постигнати чрез развитие на ядрената енергетика, счита Богомил Манчев, председател на УС на БУЛАТОМ. Според експерта ренесансът на сектора на международно ниво продължава, като все повече страни в света включват в плановете си за развитие строителство на нови ядрени мощности. По думите му, в близко бъдеще може да се очакват проекти за реално изграждане на малки модулни реактори (ММР), които са сред ключовите технологии в ядрената индустрия.

 

Всички експертни коментари ще откриете в луксозното печатно издание на Енерджи Инфо БГ 2025. Миналогодишния брой на алманаха на българската енергетика можете да прочетете онлайн тук.

 

     
Източник: TLL Media

Ключови думи: Енерджи Инфо БГ   алманах   енергетика   енергиен сектор   тенденции   експертен обзор  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
е-книга Декарбонизация 2024
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Експертно
е-книга Декарбонизация 2024

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...