Powerindustry Bulgaria  

Три сценария за бъдещо развитие на енергийната сигурност в контекста на изкуствения интелект

Shell публикува ново издание на традиционния си доклад с прогнози за развитието на енергийните системи и енергийната сигурност в световен мащаб "The Energy Security Scenarios". На фокус в тазгодишния преглед на сектора е изкуственият интелект (ИИ), като от глобалната компания представят актуализирани варианти на двата си основни сценария за бъдещето на енергетиката ("Archipelagos" и "Horizon") в контекста на AI технологиите.

 

В "The 2025 Energy Security Scenarios: Energy and artificial intelligence" е добавен и трети възможен сценарий – "Surge", който изследва перспективите за нова вълна на икономически растеж в сектора, породена от значими иновации благодарение на изкуствения интелект. На фокус е икономическата сигурност, опосредствана от множеството потенциални ползи по отношение на производителността вследствие на по-широкото внедряване и използване на AI.

 

В сценария, наречен "Archipelagos" ("Архипелаг"), технологичното развитие на съвременния свят и енергийният преход са възпрепятствани от глобални опасения относно сигурността на ресурсите, границите и търговията. Така световният прогрес в сферата на енергийните технологии се възспира за сметка на краткосрочна териториална и ресурсна сигурност.

 

В "Horizon" ("Хоризонт") се възприема проучвателен нормативен подход, които цели да идентифицира какво трябва да направи светът, за да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г. и да ограничи глобалното затопляне в рамките на 1,5°C до края на века, а акцентът е основно върху екологичната сигурност.

 

 

Възможните версии на енергийното бъдеще

 

"Чрез поглед към различни възможни версии на бъдещето докладите ни подклаждат размисъл, борят се с предразсъдъците и догадките и помагат на хората да мислят по различен начин за света около тях. Сценариите ни не са предсказания, не са изготвени с кристално кълбо, нито пък отразяват наши корпоративни стратегии или бизнес планове", подчертават от Shell.

 

Техниката, известна като планиране на сценарии ("scenario planning"), е въведена в практиката на компанията още в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. От тогава насам експерти в различни сфери на енергийните технологии от екипа на Shell обединяват усилия, за да предложат на професионалната аудитория възможности за по-задълбочено разбиране на трудностите, възможностите и перспективите пред глобалната енергетика. Сценариите се изготвят на база емпирични данни, моделиране и прозрения от водещи специалисти в съответните области.

 

"Когато публикувахме "The Energy Security Scenarios" през март 2023 г., светът беше фокусиран върху високите цени на електроенергията във връзка с рекордните им нива в голяма част от Европа. По това време ChatGPT беше едва на няколко месеца. Макар от мнозина да е считан само за върха на AI айсберга, за тези две години моделът коренно промени обществените нагласи по отношение на новата технологична вълна, като провокира значително по-широка осведоменост", коментират от компанията.

 

Ангажирани с въпроса каква роля би изиграл възходът на изкуствения интелект за развитието на енергийните системи и енергийната сигурност, експертите на Shell преразглеждат двата основни сценария за бъдещето през призмата на AI, отчитайки не само технологичните, но и социалните и геополитически аспекти във връзка с все по-масовото й използване.

 

Как AI ще трансформира енергийните системи

 

Според анализа в рамките на следващите 20-30 години влиянието на AI може да доведе до радикални промени в енергийните системи. Сред възможните явления са:

 

  • Ускорено производство на модули (като соларни панели, батерии и термопомпи) посредством по-широко внедряване на ИИ в линиите за асемблиране на компоненти и производствените системи като цяло;
  • Прогрес при автономната и интелигентна мобилност в градска среда и по-мащабно възприемане на електрическите превозни средства;
  • По-голям принос на електромобилите за мрежовото съхранение на електроенергия, подобрена гъвкавост при зареждането, използването и съхраняването и по-бърз преход към електроенергийна система, захранвана изцяло от ВЕИ;
  • Нови технологични пробиви в материалознанието, електрохимията, биотехнологиите и ядреното инженерство благодарение на квантовите изчисления, които могат да ускорят електрификацията, да разкрият нови възможности в сферата на батериите, устойчивите горива и малките модулни реактори;
  • Ускорено реализиране на големи инфраструктурни проекти с помощта на внедряване на AI базирани инструменти в проектния мениджмънт;
  • Напредък при непрекъсваемите захранвания и разработката и внедряването на мащабни UPS системи, които да обезпечават нарастващото по мощ, обем и обхват изчислително оборудване и поддържащите го информационни платформи;
  • Усъвършенстван мениджмънт на електроенергийните системи, включително балансиране на търсенето и предлагането при битовите и промишлените потребители чрез интелигентни технологии, който ще позволи по-мащабно разгръщане на възобновяемата енергия и технологиите за съхранение;
  • Превес на специализираните локални енергийни решения пред международните проекти с голямо териториално покритие, които са традиционно по-трудни за реализиране и др.

 

Сценарият "Surge"

 

Според новия сценарий, изготвен от анализаторите на Shell, изкуственият интелект ще отведе човечеството в ера на устойчив икономически растеж. AI технологиите бъдат приветствани и използвани широко като катализатор на производителността, а бумът на световната икономика и необходимостта от захранване на мащабни AI инфраструктури ще тласкат напред търсенето и потреблението на електроенергия. В рамките на подобен сценарий е налице потенциал и за геополитическо преразпределяне на силите, в което Китай и САЩ се борят за световно надмощие в сферата на изкуствения интелект.

 

Сценарият "Archipelagos"

 

Тази потенциална версия на бъдещето включва свят, който все още е с изострена чувствителност към сигурността на енергийните системи след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., но и фокусиран върху справяне с предизвикателствата във връзка с опазването на границите, мигрантите и загубата на баланс в глобалната търговия. Икономическите и геополитическите кризи сериозно забавят енергийния преход, но нарастващият социален натиск за адресиране на климатичните проблеми в крайна сметка успява да вземе надмощие и да предизвика действие.

 

Сценарият "Horizon"

 

В този вариант за бъдещо развитие енергийният преход се ускорява неимоверно вследствие на глобалния стремеж към декарбонизация и овладяване на глобалното затопляне и климатичните промени. В световен мащаб масово се въвеждат практики за улавяне и управление на въглероден диоксид с цел рязко редуциране на емисиите. Тези практики се основават на цялостна политическа рамка, която среща широка обществена подкрепа.

 

И при двата досегашни сценария, "Архипелаг" и "Хоризонт", прогнозите за слаб икономически растеж до края на века са сходни, като анализаторите очакват едва по около 2,5-3% ръст на годишна база в рамките на настоящото десетилетие и дори под 2 на сто до 2100 г. Вследствие на изкуствения интелект, възприеман като мегатенденция не само в технологичен, но в икономически аспект, светът на бъдещето може да разгърне много повече производството, бизнеса и индустрията, да създава нови стоки и услуги и да генерира значително по-висока добавена стойност, считат анализаторите.

 

В производството на компоненти за енергийни системи в рамките на сценария "Surge" все повече ще се налага модулният принцип или т. нар. "Lego стил", който позволява гъвкавото изграждане, препроектиране, разширяване и модернизиране на модулни енергийни съоръжения в сегментите на соларната енергия, батериите за съхранение, водородните електролизьори и др. Производството на PV панели на година ще достигне 1 TW годишно (към момента е около 600 GW), батериите за превозни средства ще се разглеждат по-скоро като модули за мрежово съхранение, а до 2040 г. ще започне и комерсиализация при малките модулни реактори с производство на системи от 25 до 200 MW, предвиждат от Shell.

 

Така енергийните системи ще стават все по-разпръснати, децентрализирани и разпределени с фокус върху електрификацията, но изкуственият интелект ще позволи мащабна интеграция на всички отделни модули и съоръжения в единни платформи с отдалечено и автономно управление, обобщават експертите.

 

     
Източник: Shell

Ключови думи: Shell   изкуствен интелект   ИИ   AI   енергийна сигурност   сценарии   Archipelagos   Horizon   Surge   енергетика   енергийни технологии  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
Подобни статии
Български технически каталог

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Технологии

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиЕкспертноБизнесВидео на седмицатаКариериТехнологииСъбитиятаПредстоящоИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...