ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
20.03.2025 | Провежда се четвърто издание на "Лаборатория за вятърни идеи"
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
19.03.2025 | Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
19.03.2025 | Ключов за Европа научно-индустриален център за водородни технологии изграждат у нас
13.03.2025 | Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Shell публикува ново издание на традиционния си доклад с прогнози за развитието на енергийните системи и енергийната сигурност в световен мащаб "The Energy Security Scenarios". На фокус в тазгодишния преглед на сектора е изкуственият интелект (ИИ), като от глобалната компания представят актуализирани варианти на двата си основни сценария за бъдещето на енергетиката ("Archipelagos" и "Horizon") в контекста на AI технологиите.
В "The 2025 Energy Security Scenarios: Energy and artificial intelligence" е добавен и трети възможен сценарий – "Surge", който изследва перспективите за нова вълна на икономически растеж в сектора, породена от значими иновации благодарение на изкуствения интелект. На фокус е икономическата сигурност, опосредствана от множеството потенциални ползи по отношение на производителността вследствие на по-широкото внедряване и използване на AI.
В сценария, наречен "Archipelagos" ("Архипелаг"), технологичното развитие на съвременния свят и енергийният преход са възпрепятствани от глобални опасения относно сигурността на ресурсите, границите и търговията. Така световният прогрес в сферата на енергийните технологии се възспира за сметка на краткосрочна териториална и ресурсна сигурност.
В "Horizon" ("Хоризонт") се възприема проучвателен нормативен подход, които цели да идентифицира какво трябва да направи светът, за да постигне нулеви нетни емисии до 2050 г. и да ограничи глобалното затопляне в рамките на 1,5°C до края на века, а акцентът е основно върху екологичната сигурност.
"Чрез поглед към различни възможни версии на бъдещето докладите ни подклаждат размисъл, борят се с предразсъдъците и догадките и помагат на хората да мислят по различен начин за света около тях. Сценариите ни не са предсказания, не са изготвени с кристално кълбо, нито пък отразяват наши корпоративни стратегии или бизнес планове", подчертават от Shell.
Техниката, известна като планиране на сценарии ("scenario planning"), е въведена в практиката на компанията още в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век. От тогава насам експерти в различни сфери на енергийните технологии от екипа на Shell обединяват усилия, за да предложат на професионалната аудитория възможности за по-задълбочено разбиране на трудностите, възможностите и перспективите пред глобалната енергетика. Сценариите се изготвят на база емпирични данни, моделиране и прозрения от водещи специалисти в съответните области.
"Когато публикувахме "The Energy Security Scenarios" през март 2023 г., светът беше фокусиран върху високите цени на електроенергията във връзка с рекордните им нива в голяма част от Европа. По това време ChatGPT беше едва на няколко месеца. Макар от мнозина да е считан само за върха на AI айсберга, за тези две години моделът коренно промени обществените нагласи по отношение на новата технологична вълна, като провокира значително по-широка осведоменост", коментират от компанията.
Ангажирани с въпроса каква роля би изиграл възходът на изкуствения интелект за развитието на енергийните системи и енергийната сигурност, експертите на Shell преразглеждат двата основни сценария за бъдещето през призмата на AI, отчитайки не само технологичните, но и социалните и геополитически аспекти във връзка с все по-масовото й използване.
Според анализа в рамките на следващите 20-30 години влиянието на AI може да доведе до радикални промени в енергийните системи. Сред възможните явления са:
Според новия сценарий, изготвен от анализаторите на Shell, изкуственият интелект ще отведе човечеството в ера на устойчив икономически растеж. AI технологиите бъдат приветствани и използвани широко като катализатор на производителността, а бумът на световната икономика и необходимостта от захранване на мащабни AI инфраструктури ще тласкат напред търсенето и потреблението на електроенергия. В рамките на подобен сценарий е налице потенциал и за геополитическо преразпределяне на силите, в което Китай и САЩ се борят за световно надмощие в сферата на изкуствения интелект.
Тази потенциална версия на бъдещето включва свят, който все още е с изострена чувствителност към сигурността на енергийните системи след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., но и фокусиран върху справяне с предизвикателствата във връзка с опазването на границите, мигрантите и загубата на баланс в глобалната търговия. Икономическите и геополитическите кризи сериозно забавят енергийния преход, но нарастващият социален натиск за адресиране на климатичните проблеми в крайна сметка успява да вземе надмощие и да предизвика действие.
В този вариант за бъдещо развитие енергийният преход се ускорява неимоверно вследствие на глобалния стремеж към декарбонизация и овладяване на глобалното затопляне и климатичните промени. В световен мащаб масово се въвеждат практики за улавяне и управление на въглероден диоксид с цел рязко редуциране на емисиите. Тези практики се основават на цялостна политическа рамка, която среща широка обществена подкрепа.
И при двата досегашни сценария, "Архипелаг" и "Хоризонт", прогнозите за слаб икономически растеж до края на века са сходни, като анализаторите очакват едва по около 2,5-3% ръст на годишна база в рамките на настоящото десетилетие и дори под 2 на сто до 2100 г. Вследствие на изкуствения интелект, възприеман като мегатенденция не само в технологичен, но в икономически аспект, светът на бъдещето може да разгърне много повече производството, бизнеса и индустрията, да създава нови стоки и услуги и да генерира значително по-висока добавена стойност, считат анализаторите.
В производството на компоненти за енергийни системи в рамките на сценария "Surge" все повече ще се налага модулният принцип или т. нар. "Lego стил", който позволява гъвкавото изграждане, препроектиране, разширяване и модернизиране на модулни енергийни съоръжения в сегментите на соларната енергия, батериите за съхранение, водородните електролизьори и др. Производството на PV панели на година ще достигне 1 TW годишно (към момента е около 600 GW), батериите за превозни средства ще се разглеждат по-скоро като модули за мрежово съхранение, а до 2040 г. ще започне и комерсиализация при малките модулни реактори с производство на системи от 25 до 200 MW, предвиждат от Shell.
Така енергийните системи ще стават все по-разпръснати, децентрализирани и разпределени с фокус върху електрификацията, но изкуственият интелект ще позволи мащабна интеграция на всички отделни модули и съоръжения в единни платформи с отдалечено и автономно управление, обобщават експертите.
Източник: Shell
Ключови думи: Shell изкуствен интелект ИИ AI енергийна сигурност сценарии Archipelagos Horizon Surge енергетика енергийни технологии
Област: Енергетика
Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
Ключов за Европа научно-индустриален център за водородни технологии изграждат у нас
JustWind4All подчертава ролята на жените във вятърната енергетика със специализиран уебинар
Близо 1000 изложители от цял свят очертаха бъдещето на енергийните технологии на E-world 2025
АЕЦ Козлодуй даде старт на приема за лятната си стажантска програма Nuclear Horizons
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
16.01.2025 | Чатбот с изкуствен интелект разяснява на потребителите прогнозите пред глобалния енергиен сектор
09.01.2025 | Шесткратен ръст при патентите за електроенергийни мрежи с изкуствен интелект в световен мащаб
20.02.2025 | Бъдещето на чистия водород е в индустрията, а не в транспорта или отоплението, твърди нов доклад
13.02.2025 | Превръща ли се термоядрената енергия от далечна перспектива в реална възможност за индустрията
04.02.2025 | ABB придобива европейски разработчик на платформа за управление на енергията с изкуствен интелект
16.01.2025 | Чатбот с изкуствен интелект разяснява на потребителите прогнозите пред глобалния енергиен сектор
09.01.2025 | Шесткратен ръст при патентите за електроенергийни мрежи с изкуствен интелект в световен мащаб
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.