ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Илия Илиев, председател на Българска асоциация за възобновяема енергия, за годишния алманах на българската енергетика Енерджи Инфо БГ 2025
2024 г. беше много динамична за нас. Смятам, че всички наши постижения са значими, но едно от най-важните е предложението на Асоциацията за намаляване на цената на питейната вода за населението. В годишните доклади на дейността на някои ВиК дружества от Асоциацията установихме, че повишаването на цената на питейната водата се дължи основно на свръхконсумацията на електроенергия.
Отправихме предложения пред местната и законодателната власт за поставяне на соларни панели със системи за съхранение на енергията в сервитутните зони около помпените станции. Повечето помпени станции са силно амортизирани, защото са на денонощен режим на работа и това води след себе си автоматично повишаване цената на питейната вода и нисък дебит до крайния потребител.
В някои областни ВиК дружества консумират по 41 млн. kWh ел. енергия годишно. В отчетите се вижда, че предприемат мерки за икономия на електроенергия, но всички сме свидетели как цената расте нагоре. С нашето предложение може поетапно може да се свали цената до приемливи социални норми, но това изцяло зависи от Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
До края на 2024 г. секторът на възобновяемата енергия се развива много динамично с много бързи темпове. Една планирана тенденция от ЕС е свързана с Директивата за възобновяемите източници, която влезе в сила през ноември 2023 г. и има за цел до 2030 г. делът на възобновяемите източници да бъде 42,5%, като ускорява процедурите за издаване на разрешения на нови централи с максимален срок 12 месеца.
Друга тенденция е стратегията REPowerEU за удвояване на фотоволтаичните мощности до 320 GW в срок до 2025 г. и в срок до 2030 г. да се инсталират 600 GW. Включено е поетапно правно задължение за инсталиране на слънчеви панели в нови обществени, търговски и жилищни сгради, както и стратегия за удвояване на темпа на внедряване на термопомпи в районните и комуналните отоплителни системи.
Водещата роля във ВЕИ индустрията в света към сегашния момент е на Китай. Експортното субсидиране от страна на китайското правителство към техните фирми ги прави конкурентоспособни по цял свят и по този начин бързо навлизат в малки и големи пазари. Преди време имаше енергиен недостиг, а сега има изобилие и този излишък доведе на моменти до отрицателни изкупни цени, а това провокира след себе си необходимостта от системи за съхранение на електроенергията, сектор, който ще се развие през следващите няколко години.
Друг важен фактор, който променя пазарите в света, е новият-стар президент на САЩ Тръмп. Новите мита, които САЩ въведе, създават усещането за заплаха от глобална търговска война, която може да предизвикат. В момента всички са съсредоточени върху това какви ходове ще предприеме президентът Тръмп. Според мен, предвид новата администрация, той ще търси превес в динамичните отношения първо между Европейския съюз и САЩ и между САЩ и Китай. Това може разклати сектора на възобновяемата енергия, но ще бъде за кратко, тъй като електроенергията е като данъците – не може да я заобиколиш.
Миналата година стана ясно, че 1544 проекта на домакинства ще получат финансиране за закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване или фотоволтаични системи до 10 kWp, включително системи за съхранение на електрическа енергия. Това стана възможно благодарение на процедурата "Национална схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници" в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, която има за цел да увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на домакинствата. Оценяването и класирането на проектите обаче бяха забавени много.
Затова ние работим за постигане на предвидимост и прозрачност на законовата рамка, оперативните процеси и механизмите, регламентиращи соларния бизнес в България и този на ВЕИ сектора като цяло. За реализиране на тази цел, ние участваме проактивно в процеса за създаване на промени в нормативната ни уредба.
Източник: TLL Media
Ключови думи: Енерджи Инфо БГ възобновяема енергия асоциация алманах енергетика
Област: Енергетика
TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
Енергийното и образователното ведомство с национална програма за кадрово осигуряване на новите блокове на АЕЦ Козлодуй
ЕК отвори покана за трансгранични енергийни проекти с бюджет до 600 млн. евро
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
05.03.2025 | Електроиндустрията е двигател на иновациите
05.03.2025 | Целта ни е да бъдем полезни за развитието на соларната микроенергетика
05.03.2025 | Крайно време е България да оползотвори своя потенциал за добив на природен газ
05.03.2025 | Нарастващите изисквания за устойчивост и въглеродна неутралност трансформират сектора
19.03.2025 | Излезе от печат годишният алманах Енерджи Инфо БГ 2025
05.03.2025 | Електроиндустрията е двигател на иновациите
05.03.2025 | Целта ни е да бъдем полезни за развитието на соларната микроенергетика
05.03.2025 | Крайно време е България да оползотвори своя потенциал за добив на природен газ
05.03.2025 | Нарастващите изисквания за устойчивост и въглеродна неутралност трансформират сектора
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.