ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
19.06.2025 | МАЕ стартира глобална онлайн обсерватория за енергия и изкуствен интелект
19.06.2025 | Иван Стоянов от ЕСО бе удостоен с приза за енергетик на годината за 2025 г.
19.06.2025 | Обединени усилия за стратегическите енергийни проекти в ЮИЕ са ключови за конкурентоспособността на бизнеса в региона
19.06.2025 | За първи път от над шест десетилетия насам Световната банка ще финансира проекти за ядрена енергия
19.06.2025 | ЕИБ ще консултира България при декарбонизацията на Мини Марица-изток
Общата стойност на всички 61 оферти с искане за финансиране, подадени в рамките на втория търг на Европейската водородна банка, четирикратно надхвърля наличния бюджет, съобщават от ЕК, като добавят, че процедурата е предизвикала изключително висок интерес сред представителите на бранша на производителите.
За финансова помощ кандидатстват проекти за производство на зелен водород от възобновяеми източници в 11 държави от Европейското икономическо пространство (ЕИП). 8 от подадените оферти са по линия на направлението за производство на водород за морския сектор, за което бяха заделени 200 млн. евро. Общият размер на търсената безвъзмездна помощ е 4,8 млрд. евро, а разполагаемият бюджет на търга, осигурен от Иновационния фонд, възлиза на 1,2 млрд. евро, посочват от Комисията.
Тоталният капацитет на електролизьорите, чиято реализация е заложена в офертите, е близо 6,3 GW. В рамките на десетилетие тези съоръжения биха могли да генерират над 7,3 млн. тона възобновяем водород. На годишна база това може да покрие 7% от амбициите на ЕС за местно производство до 2030 г. в контекста на плана REPowerEU, допълват от ЕК.
Производителите на зелен водород кандидатстват за безвъзмездно финансиране под формата на фиксирана премия за килограм продукция за период до 10 години. Премията, за която се борят участниците в търга, покрива разликата между производствените разходи и моментните пазарни цени.
Държавите членки на ЕС могат да се възползват и от механизъм за търгове като услуга ("Auctions-as-a-service"), чрез които да бъде привлечено допълнително национално финансиране при пълно спазване на правилата на ЕС за държавна помощ.
В рамките на втория търг на Европейската банка за водород в тази схема участват Испания, Литва и Австрия, като общият принос за реализацията на проекти възлиза на до 836 млн. евро държавни средства, поясняват от ЕК, като призовават и други страни членки да използват тази възможност.
Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) понастоящем оценява подадените оферти на база съответствие с изискванията на поканата. Всички допуснати по-нататък предложения ще бъдат класирани по ценови критерии. Списъкът с успешно преминали оценката оферти ще бъде оповестен до края на май т. г., а одобрените кандидати ще бъдат поканени да подготвят и подпишат съответните споразумения за безвъзмездна помощ.
Това може да се случи в срок най-късно до ноември 2025 г. Избраните проекти ще трябва да бъдат финализирани във финансов план в рамките на две години и половина и да започнат реално да произвеждат зелен водород в рамките на пет години от подписване на споразумението. Производителите ще получат отпуснатата им фиксирана премия при сертифицирано и верифицирано реално производство, припомнят от ЕК.
Комисията планира да обобщи опита, резултатите и изводите от втория търг в специално ръководство, което да послужи като база за трета покана в рамките на механизма на Водородната банка преди края на настоящата година.
Източник: EK; снимки: Dreamstime
Ключови думи: ЕК ЕС Водородна банка Европейска банка за водород зелен водород ВЕИ електролизьори
Област: Енергетика
МАЕ стартира глобална онлайн обсерватория за енергия и изкуствен интелект
Иван Стоянов от ЕСО бе удостоен с приза за енергетик на годината за 2025 г.
Обединени усилия за стратегическите енергийни проекти в ЮИЕ са ключови за конкурентоспособността на бизнеса в региона
За първи път от над шест десетилетия насам Световната банка ще финансира проекти за ядрена енергия
ЕИБ ще консултира България при декарбонизацията на Мини Марица-изток
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
22.05.2025 | Тенденциите и перспективите за развитие на ВЕИ енергетиката в България и ЮИЕ – акцент на RE-Source Southeast 2025
08.05.2025 | България и Турция с меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност
07.05.2025 | Скоро стартира подготовката за юбилейното 25-о издание на Български технически каталог
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
22.05.2025 | Тенденциите и перспективите за развитие на ВЕИ енергетиката в България и ЮИЕ – акцент на RE-Source Southeast 2025
08.05.2025 | България и Турция с меморандум за разбирателство в областта на електроенергетиката и енергийната ефективност
07.05.2025 | Скоро стартира подготовката за юбилейното 25-о издание на Български технически каталог
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.