ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
24.04.2025 | TLL Media партнира и участва на международната конференция InnoEE 2025 през май
24.04.2025 | Суперкомпютри и изкуствен интелект ще бъдат използвани при новите сондажи за нефт и природен газ в Черно море
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Европейската ветроенергийна индустрия предлага нова офшорна вятърна сделка
Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде изграден в Стара Загора в рамките на мащабния международен проект H2START. Градът е една от двете водородни долини в Европа, като разполага със сериозен технологичен потенциал за производство на до 500 т. зелен водород годишно.
Координатор на инициативата с общоевропейска значимост е Тракийският университет, а сред партньорите й са Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия, Политехническият университет на Торино и Институтът за модерни енергийни технологии към Националния изследователски център на Италия. Центърът ще насърчи обмена на знания и технологии, като така ще създаде възможности България да се утвърди като лидер в разработването на иновации в областта.
Проектът H2START се финансира по линия на програма "Хоризонт Европа", като получава подкрепа от българското правителство.
"Предстои ни една много амбициозна задача – да построим център за върхови постижения във водородните технологии, който представлява иновативна екосистема за изследвания и иновации. Това е шестгодишна мисия, която ние ще градим, защото искаме да променим картата на Европа", заяви на събитието по повод официалния старт на проекта проф. Дария Владикова, ръководител на направление "Водородни технологии и енергийни системи" в Института за устойчив преход и развитие към Тракийския университет.
"Зеленият водород е в центъра на енергийната трансформация. С климатичния си потенциал от 1400-1800 слънчеви часа годишно България има прекрасни условия за конкурентно производство на зелен водород, който е ключов елемент в прехода към чиста енергия. Освен за производство, страната ни разполага и с отлични условия за транспортиране на зелен водород през наличната инфраструктура. През следващите години България може да се превърне в един от основните износители на зелен водород в Европа", посочи министърът на енергетиката Жечо Станков.
Проектът се стреми да позиционира страната ни "в авангарда на водородните технологии", като създаде уникална научно-индустриална платформа за ускорено развитие на водородната икономика, разкриват партньорите от проектния консорциум.
Центърът ще предостави значителен капацитет за разработването на иновации в сферата на водорода чрез модерни лаборатории за научни и приложни изследвания в областта на производството, съхранението и преноса, като ще разполага с технологично оборудване от най-ново поколение.
Сред очакваните резултати от реализирането на проекта са:
Част от целите по проекта е и осигуряването на условия за разработване на иновативни горивни клетки и технологии за приложението им в различни промишлени отрасли. От възможностите, технологиите и ресурсите на центъра ще имат шанс да се възползват стартъпи и проекти за иновации в сферата на водородните решения.
"Проектът H2START ще постави основите на водородната икономика в България, като предвижда цялостен подход за изграждане на устойчиви и иновационни решения, които ще са в полза както на местния пазар, така и на европейския", коментират от Тракийския университет.
Центърът ще предоставя и възможности за обучаване и сертифициране на нова генерация специалисти в сферата на водородните технологии. Звеното ще предлага като теоретична подготовка, така и практически занятия, които ще дадат на студенти и професионалисти нужната подготовка за реализация в секторите на водородната икономика, стана ясно още по време на представянето на проекта.
От консорциума планират да влязат в стратегически колаборации с водещи научни институции, академични организации и индустриални предприятия в сегмента на водорода. Така бизнесът ще има възможност да осигури финансови и технологични ресурси за реализирането на водородни иновации на международно ниво у нас. В допълнение ще бъдат налице условия за технологичен трансфер, който да помогне на българските компании да усвояват нови водородни решения и да ги внедряват в своите производствени процеси, допълват от Тракийския университет.
Партньорите по проекта имат амбицията да превърнат научно-индустриалния комплекс в катализатор на иновации и да го утвърдят като основен център за водородни технологии не само на национално, но и на европейско ниво, като част от стратегията на ЕС за преход към устойчива енергийна система, обобщават от екипа на H2START.
Източник: МЕ, Тракийски университет
Ключови думи: H2START водородни технологии център за върхови постижения Тракийски университет водород горивни клетки индустрия производство
Област: Енергетика
ЕК отвори покана за трансгранични енергийни проекти с бюджет до 600 млн. евро
Министерството на енергетиката организира онлайн обучение за ВЕИ и енергийна ефективност
Над 60 оферти с искания за близо 5 млрд. евро финансиране са подадени във втория търг на Водородната банка
Титан Златна Панега стана първият циментов завод у нас със собствен PV парк
Електроиндустрията е двигател на иновациите
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
17.04.2025 | Енергийното и образователното ведомство с национална програма за кадрово осигуряване на новите блокове на АЕЦ Козлодуй
10.04.2025 | ЕК отвори покана за трансгранични енергийни проекти с бюджет до 600 млн. евро
03.04.2025 | България с амбиция първа да започне същинското изграждане на Вертикалния газов коридор с първа копка през май
27.03.2025 | Нови фотоволтаични проекти у нас
27.03.2025 | Планира се изграждането на три нови ПАВЕЦ у нас с общ капацитет 3 GW
17.04.2025 | Енергийното и образователното ведомство с национална програма за кадрово осигуряване на новите блокове на АЕЦ Козлодуй
10.04.2025 | ЕК отвори покана за трансгранични енергийни проекти с бюджет до 600 млн. евро
03.04.2025 | България с амбиция първа да започне същинското изграждане на Вертикалния газов коридор с първа копка през май
27.03.2025 | Нови фотоволтаични проекти у нас
27.03.2025 | Планира се изграждането на три нови ПАВЕЦ у нас с общ капацитет 3 GW
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.