Powerindustry Bulgaria  

ЕСИ финансира датски стартъп, който планира гигафабрика за ториеви MSR реактори

28.08.2025   |   Начало»Проекти

Датската стартъп компания с концепция за масово производство на модулни ториеви реактори с разтопени соли (MRS) Copenhagen Atomics получава финансиране от Европейския съвет по иновации (ЕСИ, EIC). Средствата се отпускат по линия на акселераторската програма на Съвета.

 

Copenhagen Atomics е сред 40-те стартиращи предприятия от ЕС, избрани за участие в акселератора в рамките на текущия кръг на финансиране, насочен към стимулирането на авангардни технологии с висок потенциал за пазарна реализация. До финала на актуалния рунд достигнаха общо 150 компании.

 

Нови възможности

 

Като част от последната кохорта на EIC Accelerator датският стартъп ще получи 2,5 милиона грантово финансиране за усъвършенстване на технологичната разработка и валидиране на прототипи, както и достъп до 15 млн. евро капиталови инвестиции чрез Фонда на ЕСИ. По този начин Copenhagen Atomics ще може да мащабира бизнеса си и да се подготви за навлизане на пазара, отбелязват от там.

 

"Това е силна подкрепа за визията ни по посока предоставяне на чиста, достъпна и мащабируема енергия чрез масово произвеждани реактори. То ще ускори усилията ни да изведем разработената технология от прототип до пазарно внедряване", коментира съоснователят и главен изпълнителен директор на Copenhagen Atomic Томас Джам Педерсен.

 

Повече за разработката

 

Компанията планира в дългосрочен план да продава енергия на по-ниска цена в сравнение с всяка алтернативна технология за производство на пазара. Идеята на екипа е в бъдеще да стартира масово производство на модулните ториеви реактори, като се предвижда първият инсталиран капацитет да бъде факт още в началото на следващото десетилетие. От Copenhagen Atomics смятат, че дебютната им гигафабрика ще може да осигурява внедряването на до 50 GW нови мощности на година.

 

Стартъпът, основан през 2014 г., разработва т. нар. контейнеризирани MSR реактори (със стандартен размер на 40-футов контейнер) с иновативен дизайн, създадени за заводско производство и глобално приложение. Работейки при атмосферно налягане, съоръженията използват течно гориво на основата на торий и "тежка вода" (D2O) за забавяне на неутроните и поддържане на реакцията. Всеки блок е с капацитет 100 MWth и може да използва рециклирани ядрени отпадъци като част от горивния цикъл. Така концепцията предлага двойна полза с възможност за дългосрочно намаляване на отпадъците, разкриват от компанията.

 

Към днешна дата от Copenhagen Atomics са конструирали и тестват два прототипа в пълен мащаб, като отчитат натрупани над 10 000 оперативни/работни дни на ключови подсистеми, като помпи, топлообменници и модули за пречистване на солите. Следващата фаза от проекта включва изграждането на трети прототип на технологията без ядрено гориво и верижна реакция на делене. Предстои и подготовка за първия ядрен тест на компанията в партньорство с Института "Paul Scherrer" в Швейцария.

 

 

Как ще бъдат оползотворени средствата от ЕСИ

 

Финансирането от акселератора ще подкрепи по-нататъшното развитие на производствената инфраструктура на Copenhagen Atomics, както и на веригата на доставките на компанията и рамката й за лицензиране – критични условия за успешната й пазарна реализация. Сред бъдещите цели на стартъпа е да внедрява групи модулни ториеви реактори в индустрията и енергетиката с цел генериране на електричество и промишлена топлина в различни приложения, като обезсоляване, производство на водород и амоняк.

 

Освен осигуряването на средства от акселераторската програма на ЕСИ Copenhagen Atomics отчита и друго скорошно постижение. Неотдавна компанията стана носител на наградата Technology Whitespace Award в конкурса Global Energy Transition Awards на Reuters. Инициативата популяризира иновативни технологии, които запълват критични празнини в настоящия пейзаж на енергийния преход – особено там, където все още не съществуват зрели решения. Избрана измежду повече от 500 кандидатури от цял свят, Copenhagen Atomics беше отличена за пионерския си подход към модулните ториеви MSR реактори.

 

"Когато бъдат въведени регулациите за рециклиране на отработено ядрено гориво, нашите ториеви реактори ще могат да консумират всички трансуранови съединения в света", обобщават от компанията.

 

     
Източник: ЕСИ, Copenhagen Atomics

Ключови думи: ЕСИ   EIC   EIC Accelerator   акселератор   финансиране   Copenhagen Atomics   ториеви реактори   MSR   реактори с разтопени соли  

Област: Енергетика  

Енерджи ревю
Подобни статии

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Тристан 02 ООД
SKE Engineering GmbH
Последно от Проекти

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  Фирмени публикацииПродуктови офертиПроектиБизнесВидео на седмицатаТехнологииСъбитиятаПредстоящоЕкспертноКариериИнвестицииИновации
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...