
ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
06.02.2026 | Проектът "White Rose" е символ на нов тип градска енергия – дискретна, естетична и обществено полезна
05.02.2026 | Нидерландски разработчик на платформа за интелигентно управление на батерийни системи търси партньори от ЕС
05.02.2026 | Над 260 проекта търсят европейски купувачи в новата фаза на Водородния механизъм на ЕС
05.02.2026 | Електрохолд отвори студентска стипендиантска програма
04.02.2026 | БГВЕА кани на кръгла маса за вятърната енергия като фактор за конкурентоспособността на българската икономика



73 проекта за енергийни общности от 22 държави членки на Европейския съюз и асоциирани страни са одобрени за финансова помощ в рамките на първата покана за предложения по новия инструмент European Energy Communities Facility (EECF), съобщават от Единния информационен портал (ЕИП) за средствата от ЕС, цитирайки съобщение на ЕК.
Инструментът се финансира по подпрограмата LIFE Clean Energy Transition и е ориентиран към подкрепа на енергийни общности в ранен етап на развитие. Сред одобрените кандидати е и български проект – Енергийната общност към Регионалното депо за неопасни отпадъци (РДНО) в Габрово. В силно конкурентната процедура са подадени общо близо 700 предложения, а общият бюджет на поканата е над 3 млн. евро.
Всеки от подкрепените кандидати ще получи безвъзмездна финансова помощ – еднократни грантове в размер на 45 000 евро за разработване на устойчиви бизнес планове, а също и целенасочена експертна помощ. Към това направление спадат достъп до обучителна програма с практическа насоченост и осигуряване на информация за националните регулаторни и финансови рамки за енергийни общности.
Проектът в Габрово включва изграждане на соларна инсталация с мощност 100 kWp на територията на депото. Планираната инвестиция е на стойност приблизително 160 000 лв., а в основата й е модел за колективно производство и използване на електроенергия от възобновяеми източници, при наличие на постоянен локален потребител и подходяща инфраструктура, допълват от ЕИП.
Инициативата е част от по-мащабните усилия на Община Габрово за системно развитие на енергийни общности. "Паралелно с инициативата към РДНО вече се реализира и втора енергийна общност – към дружество "Общински пътнически транспорт", с планирана фотоволтаична система от 150 kWp за нуждите на обществения транспорт", се казва още в информацията.
Според ЕК селекцията от проекти по първата покана е показател, че достъпът до финансиране в подготвителната фаза остава основно предизвикателство за европейските енергийни общности. Именно този проблем цели да реши European Energy Communities Facility посредством съчетаването на финансова и подкрепа и експертиза.
Инструментът, управляван от международен консорциум с мрежа от национални специалисти, стартира през 2024 г., а дейностите в обхвата му ще се изпълняват до 2028 г. Стремежът е да бъдат подпомогнати поне 140 енергийни общности в ЕС и асоциирани държави (Исландия, Молдова, Северна Македония и Украйна).
От Комисията отчитат още, че нараства ролята на енергийните общности като инструмент за прилагане на политиките на ЕС в приоритетни области като:
Очаква се втора покана по EECF да бъде отворена през май т. г., като се предвиждат и допълнителни възможности за подкрепа на потенциални кандидати, информират още от ЕИП.
Източник: ЕИП за средствата от ЕС
Ключови думи: ЕИП ЕС средства европейско финансиране енергийни общности ЕК Европейска комисия LIFE EECF ВЕИ енергиен преход
Област: Енергетика
Нидерландски разработчик на платформа за интелигентно управление на батерийни системи търси партньори от ЕС
Над 260 проекта търсят европейски купувачи в новата фаза на Водородния механизъм на ЕС
Електрохолд отвори студентска стипендиантска програма
БГВЕА кани на кръгла маса за вятърната енергия като фактор за конкурентоспособността на българската икономика
Нов вятърен пакт цели да мобилизира 1 трилион евро за офшорни проекти в Европа
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
29.01.2026 | Нов вятърен пакт цели да мобилизира 1 трилион евро за офшорни проекти в Европа
29.01.2026 | Съвместен екип от експерти ще подкрепя развитието на енергийни проекти между страната ни и САЩ
15.01.2026 | ЕК и ЕИБ обявиха нови 1,8 млрд. евро за инвестиции в чиста енергия от Фонда за модернизация
15.01.2026 | Мащабна система за батерийно съхранение на енергия заработи в комплекса на ТЕЦ Марица Изток 3
08.01.2026 | ЕРМ Запад инвестира над 155 млн. евро в модернизация на електроразпределителната мрежа по проекта CARMEN
29.01.2026 | Нов вятърен пакт цели да мобилизира 1 трилион евро за офшорни проекти в Европа
29.01.2026 | Съвместен екип от експерти ще подкрепя развитието на енергийни проекти между страната ни и САЩ
15.01.2026 | ЕК и ЕИБ обявиха нови 1,8 млрд. евро за инвестиции в чиста енергия от Фонда за модернизация
15.01.2026 | Мащабна система за батерийно съхранение на енергия заработи в комплекса на ТЕЦ Марица Изток 3
08.01.2026 | ЕРМ Запад инвестира над 155 млн. евро в модернизация на електроразпределителната мрежа по проекта CARMEN
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2026 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.