ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
12.06.2025 | Българо-японски бизнес форум за енергетика, инфраструктура и дигитализация ще се проведе в София
12.06.2025 | ЕнергоСервиз официално отбеляза 20-годишнината от създаването си
12.06.2025 | WindEurope представя хората зад вятърната енергия с глобална кампания по повод световния ден на вятъра
12.06.2025 | Експертен семинар в ТУ-София ще направи преглед на новостите от Intersolar 2025
05.06.2025 | ЕК отпуска близо 1 млрд. евро субсидии на 15 проекта за производство на зелен водород
За няколко мащабни фотоволтаични проекта у нас съобщиха наскоро от Електрохолд, Тролейбусен транспорт Плевен и Пощенска банка.
Новините за планиран нов соларен парк край Мъглиж и вече изградените фотоволтаични инсталации за нуждите на плевенското транспортно дружество и централата на банковата институция пристигат на фона на информацията за двукратно увеличение на енергията от фотоволтаични електроцентрали (ФЕЦ) в преносната мрежа за 2022 г., обявено от ЕСО.
Според публикуваната от дружеството оперативна справка за периода от 1 януари до 9 юли 2023 г. спрямо същия отчетен период в предходната година, количеството на енергията е нараснало от 311 863 на 632 734 MWh, което представлява ръст от над 102%.
От Електрохолд обявиха, че предстои изграждането на нова фотоволтаична централа с капацитет 100 MW край старозагорския град Мъглиж. Строежът на соларната инсталация, която ще бъде разположена на площ от 1270 дка, е планирано да стартира в края на настоящата година и да бъде завършен в средата на 2024 г.
Очакваният общ размер на инвестицията в съоръжението е около 100 млн. лева.
Инвеститор е проектната компания "Белозем солар парк 2", в която си партнират Ес Солар и Сизиджи, собственост съответно на Еврохолд и 360 Енерджи.
Наскоро същите инвеститори изградиха край Дупница най-големия до момента соларен парк у нас с капацитет 123 MW – ФЕЦ "Верила", който в края на миналия месец успешно беше въведен в експлоатация.
От плевенското общинско дружество "Тролейбусен транспорт" също публикуваха детайли относно наскоро изградената си фотоволтаична централа за собствени нужди. За първите пет дена от експлоатацията си съоръжението е произвело 10 MWh електроенергия, което представлява икономия на около 400 тона въглеродни емисии. Тази производителност напълно отговаря на заложената според предварителните изчисления по проекта, съобщи управителят инж. Ангел Несторов.
Предвидено е соларната централа с планиран експлоатационен срок от 25 години да покрива приблизително 12-13% от общата годишната консумация на дружеството. Очаква се вследствие на постигнатите спестявания инвестицията да се възвърне за срок около четири години. Част от икономиите на средства ще бъдат използвани и за увеличаване на трудовите възнаграждения на тролейбусните водачи.
"Със специално приложение се следи всяка минута от производството на енергия, която веднага се използва в контактната мрежа на тролейбусния транспорт. В почивните дни добитата енергия е повече от консумираната, което налага допълнителни дейности за постигане на автоматична свързаност", информират още от Тролейбусен транспорт Плевен.
Мащабна фотоволтаична инсталация за собствени нужди е изградила на покрива на централното си управление и Пощенска банка. Общата инсталирана мощност на системата е 388 kWp, а годишната й производителност се очаква да достигне 432 MWh.
В дните с интензивно слънцегреене генерираната от съоръжението зелена енергия ще бъде достатъчна да покрие поне 30% от потребяваното от сградата за денонощие електричество, уточняват от институцията.
"Реализацията на мащабния фотоволтаичен проект дава редица предимства, като позволява на компанията да намали още повече въглеродния си отпечатък и същевременно мотивира служителите да бъдат по-отговорни. Идеята за проекта е разработена в унисон с ESG стратегическата визия на Пощенска банка, в която са изложени основните принципи, на които се основава корпоративната ѝ философия за развитие както в непосредствено бъдеще, така и в дългосрочен план", се казва още в съобщението на сайта на банката.
Източници: Електрохолд, Община Плевен, Пощенска банка, ЕСО
Снимки: Dreamstime, Електрохолд, Община Плевен, Пощенска банка
Източник: TLL Media
Ключови думи: Електрохолд Община Плевен Пощенска банка ЕСО ВЕИ ФЕЦ фотоволтаична електроцентрала ФЕЦ Верила соларна енергия
Област: Енергетика
ЕК отпуска близо 1 млрд. евро субсидии на 15 проекта за производство на зелен водород
150 събития в Страсбург в рамките на 3 дни изграждат визията за бъдещето на европейския енергиен преход
Международен семинар за енергийна и климатична дипломация ще се проведе в София
Необходимо е по-голямо присъствие на вятърната енергия в енергийния микс на страната ни
Solar Academy с участие в събитие от европейската обиколка на Huawei C&I Truck
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ ОТ ЕНЕРГЕТИКАТА
на специализирания портал PowerIndustry-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
23.05.2025 | Най-голямото съоръжение за съхранение на енергия в ЕС заработи край Ловеч
08.05.2025 | С близо 600 GW нови соларни мощности през 2024 г. светът се доближава до целта си от 1 TW годишно до края на десетилетието
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Енергийното и образователното ведомство с национална програма за кадрово осигуряване на новите блокове на АЕЦ Козлодуй
23.05.2025 | Най-голямото съоръжение за съхранение на енергия в ЕС заработи край Ловеч
08.05.2025 | С близо 600 GW нови соларни мощности през 2024 г. светът се доближава до целта си от 1 TW годишно до края на десетилетието
24.04.2025 | 82 проекта за общо близо 1,15 млрд. лв. получават финансиране по процедурата RESTORE
17.04.2025 | ЕСО e партньор по международен проект за внедряване на гравитационно съхранение, квантови изчисления и AI в енергийната система на ЕС
17.04.2025 | Енергийното и образователното ведомство с национална програма за кадрово осигуряване на новите блокове на АЕЦ Козлодуй
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.